Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej przeciwników

30
Podziel się

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa sprawia, że handlowcy coraz częściej narzekają na zakaz handlu w niedziele i domagają się jego, przynajmniej czasowego, zniesienia.

Rośnie liczba przeciwników zakazu handlu.
Rośnie liczba przeciwników zakazu handlu. (Pixabay, pixabay)
bDZJpCdN

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, po dwóch latach od wprowadzenia zakazu handlu w niedziele liczba jego przeciwników rośnie. W 2018 r. wynosił 31 proc., na koniec 2019 r wzrósł do 34 proc.

Niedziele wolne od handlu sprawiają też, że wydajemy mniej. 16 proc. respondentów deklaruje, że ich codzienne wydatki zmniejszyły się po zamknięciu sklepów w niedziele.

Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd
bDZJpCdP

To o tyle istotne, że w czasie kryzysu zyski branży handlowej gwałtownie topnieją.

Jak wynika z danych GUS, sprzedaż detaliczna w marcu 2020 r. w cenach bieżących spadła o 7,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 3,3 proc. Najbardziej ucierpiały sklepy z tekstyliami, odzieżą i obuwiem.

Jeszcze przed nadejściem koronawirusa w handlu nie było najlepiej. Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, zaległości firm handlowych wzrosły w minionym roku o kilkanaście proc.

bDZJpCdV

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDZJpCeq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(30)
Ja69,
rok temu
osobiście pracowałem w niedzielę i sobie to chwalę, dopłata dla pracujących 100% i nie ma problemu i tylko dla chętnych, na pewno nie zabraknie
Nie pasujący
rok temu
Zapytajcie osoby stojące przy kasie . Na zachodzie NIemcy , Holandia , Norwegia i inne kraje NIE MA PROBLEMU ludzie nie umierają z GŁODU . A W KRAJU NAD WIŁĄ GDZIE BYŁY trzy rozbiory . z wszystkim jest problem WETO bezwzględnie każda opozycja . BEZ WZGLĘDU CZY TO DOBRE POSUNIĘCIE . KORONA WIRUS MOŻE NAUCZY trochę pokory
sad
rok temu
panie lolku powtarzam panu,ze ludzie pracujacy w niedziele,maja wolne w tygodniu nikt za darmo nie pracuje,grafiki sa tak yustawione ze pracuje się 8 godz.lub 6 godz.co w niektórych sklepach,przy niedzieli wolnej,niech pan pamięta ze jest limit w wykonywaniu,pracy i określone godz.nikt całodobowo i codziennie nie pracuje na jednym etacie chcąc pracować 12 godz.dziennie to pracodawaca musi zaplacic 2 wyplaty obowiazujace,gdyz jest to już 2 etaty ,a nie jeden wiec do rzeczy,jak niedziela,jest pracujaca to w tygodniu ma pracownik dzień wolny nie kest skrzywdzony tak jak by panu,sie wydawalo,wiec ustawow,musi mieć dzień wolny,a jak jego nie ma to i tak w niedziele nie pracuje
bDZJpCer
J23
rok temu
Tzw. "związek zawodowy" (?) wymusił zakaz handlu w niedzielę wyłącznie na żądanie kościoła; przy niskich zarobkach pracowników handlu należało wymusić na pracodawcach dodatki świąteczne, a sprzedawcy chętnie sami zgłaszaliby się do pracy.
koko
rok temu
To sieci handlowe nie chcą wolnych niedziel.
...
Następna strona