Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zakręcał grzejniki, by płacić mniej. Sąd: nie wolno oszczędzać kosztem sąsiadów

476
Podziel się:

To, że lokator zakręca zawory w kaloryferach po to, by oszczędzić, nie zwalnia go z konieczności płacenia rachunków za ogrzewanie. Nie ma zgody na bezpłatne korzystanie z ciepła z sąsiednich mieszkań - orzekł Sąd Najwyższy w sporze pomiędzy lokatorem a spółdzielnią mieszkaniową.

Zakręcał grzejniki, by płacić mniej. Sąd: nie wolno oszczędzać kosztem sąsiadów
Sąd przypomniał, że nie wolno oszczędzać na ogrzewaniu kosztem sąsiadów (Pixabay)

Mieszkaniec Łodzi zorientował się, że wcale nie musi odkręcać grzejników w trzech pokojach, bo ciepło z sąsiednich mieszkań zapewnia mu optymalną temperaturę. Korzystał tylko z grzejnika w kuchni, więc spodziewał się, że po zakończeniu sezonu grzewczego otrzyma duży zwrot. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że musi płacić tak, jak by ogrzewał w normalny sposób. Sprawę opisuje "Rzeczpospolita".

W 2016 r. mężczyzna zażądał od spółdzielni o zwrotu nadpłaty za ogrzewanie.

 Sąd rejonowy w Łodzi oddalił żądanie, a Sąd Okręgowy utrzymał wyrok w mocy. Wskazał, że powód nie zakwestionował regulaminu rozliczania kosztów energii cieplnej w spółdzielni, a ten odpowiadał wymogom art. 45a prawa energetycznego.

 Prokurator generalny stanął po stronie lokatora i wniósł skargę nadzwyczajną. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła ją, wytykając prokuratorowi generalnemu brak spójnego uzasadnienia skargi.

Zobacz także: Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

Mimo to zajął stanowisko w sprawie.

- Powód, świadomie rezygnując z ogrzewania czterech pomieszczeń w mieszkaniu przez zakręcenie grzejników, korzystał z ciepła dostarczanego przez sąsiednie ogrzewane pomieszczenia, i ciepło takie nie jest zwolnione od opłaty - napisał w uzasadnieniu wyroku sędzia SN Leszek Bosek.

Dalej w uzasadnieniu czytamy, że normy PKN mówią jedynie o kryteriach, jakie winny spełniać podzielniki kosztów ogrzewania, nie opisując systemu rozliczeniowego.

- Trafnie zatem wskazywała spółdzielnia, że grzejnik nie jest jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu. Cechą instalacji CO z lat 70. i 80. jest to, że część tej instalacji jest wspólna dla wielu mieszkań i dostarcza do nich ciepło poza głównym źródłem ciepła dla lokatora, tj. grzejnikami w jego mieszkaniu. Nawet w razie zakręcenia zaworów termostatycznych przez lokatora jego lokal nadal będzie ogrzewany ciepłem z sąsiednich lokali – napisano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(476)
Greg
3 lata temu
I to tyle w temacie optymalnej temperatury ustalonej przez WHO i cywilizowane kraje rozwinięte czyli 21 stopni. Jak jacyś szaleńcy grzeją w domu saunę do 35 stopni to ty bracie płać za to. Dobrze, że lata 80 minęły i niedługo miną zaściankowi sędziowie z socjalizmu.
Gal
3 lata temu
A jazeli ją mam mieszkanie na końcu korytarza i jest mi trudniej ogrzać mieszkanie to mi ktoś odda pieniądze?
Adalbert
4 lata temu
Likwidacja podzielników to rozsądne rozwiązanie! Płacimy cały rok za C. O
Barbara
4 lata temu
A w Spółdzielni Bródno na warszawskim Targówku nagradza się lokatorów za zakręcanie zaworów w grzejnikach, popiera się cwaniactwo polegające na grzaniu się kosztem sąsiadów, co ewidentnie potwierdzają otrzymywane przez cwaniaków zwroty z zaliczki i koszty jakie ponoszą ci, co ich ogrzewają. Brawo Sąd Najwyższy
Martin
4 lata temu
Wybudujcie sobie dom nie będziecie mieli problemów z sąsiadami za ściany
...
Następna strona