Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakręcał grzejniki, by płacić mniej. Sąd: nie wolno oszczędzać kosztem sąsiadów

To, że lokator zakręca zawory w kaloryferach po to, by oszczędzić, nie zwalnia go z konieczności płacenia rachunków za ogrzewanie. Nie ma zgody na bezpłatne korzystanie z ciepła z sąsiednich mieszkań - orzekł Sąd Najwyższy w sporze pomiędzy lokatorem a spółdzielnią mieszkaniową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Sąd przypomniał, że nie wolno oszczędzać na ogrzewaniu kosztem sąsiadów

Mieszkaniec Łodzi zorientował się, że wcale nie musi odkręcać grzejników w trzech pokojach, bo ciepło z sąsiednich mieszkań zapewnia mu optymalną temperaturę. Korzystał tylko z grzejnika w kuchni, więc spodziewał się, że po zakończeniu sezonu grzewczego otrzyma duży zwrot. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że musi płacić tak, jak by ogrzewał w normalny sposób. Sprawę opisuje "Rzeczpospolita".

Wyparkowy podzielnik ciepla
"Żeby zapłacić gigantyczny rachunek za ogrzewanie, musiałem sprzedać samochód". Czytelnicy o podzielnikach ciepła

W 2016 r. mężczyzna zażądał od spółdzielni o zwrotu nadpłaty za ogrzewanie.

Sąd rejonowy w Łodzi oddalił żądanie, a Sąd Okręgowy utrzymał wyrok w mocy. Wskazał, że powód nie zakwestionował regulaminu rozliczania kosztów energii cieplnej w spółdzielni, a ten odpowiadał wymogom art. 45a prawa energetycznego.

Prokurator generalny stanął po stronie lokatora i wniósł skargę nadzwyczajną. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła ją, wytykając prokuratorowi generalnemu brak spójnego uzasadnienia skargi.

Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

Mimo to zajął stanowisko w sprawie.

- Powód, świadomie rezygnując z ogrzewania czterech pomieszczeń w mieszkaniu przez zakręcenie grzejników, korzystał z ciepła dostarczanego przez sąsiednie ogrzewane pomieszczenia, i ciepło takie nie jest zwolnione od opłaty - napisał w uzasadnieniu wyroku sędzia SN Leszek Bosek.

Dalej w uzasadnieniu czytamy, że normy PKN mówią jedynie o kryteriach, jakie winny spełniać podzielniki kosztów ogrzewania, nie opisując systemu rozliczeniowego.

- Trafnie zatem wskazywała spółdzielnia, że grzejnik nie jest jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu. Cechą instalacji CO z lat 70. i 80. jest to, że część tej instalacji jest wspólna dla wielu mieszkań i dostarcza do nich ciepło poza głównym źródłem ciepła dla lokatora, tj. grzejnikami w jego mieszkaniu. Nawet w razie zakręcenia zaworów termostatycznych przez lokatora jego lokal nadal będzie ogrzewany ciepłem z sąsiednich lokali – napisano.

Podzielniki są głównymi winowajcami zawyżonych kilkakrotnie rachunków
Podzielnik niezgody. Setki ludzi przepłacają za ogrzewanie. Nie wiedzą, że mogą żądać ponownego przeliczenia kosztów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2020

ja12Szkoda, że sąd nie zasądził żeby administracja zlikwidowała złodziejskie podzielniki

05-10-2020

polakosa jak sąsiad będzie słuchał głośno muzyki to będe musiał zapłacić coś ZAiKS -owi !!??

05-10-2020

lokatorPodzielniki to złodzieje pieniędzy. Jeżeli spółdzielnia wyłączy ogrzewanie a lokator marznąc dogrzewa się farelką to podzielnik i tak liczy mu koszty. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (475)