Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.05.2019 18:18

Zanieczyszczona ropa z Rosji. Orlen odsyła tankowce, w których miał być czysty surowiec

Władze Orlen - Litwa odesłały dwa tankowce rosyjskiego giganta naftowego, które przypłynęły do portu w Butyndze. Mimo obietnic Moskwy ropa, która miała trafić do orlenowskiej rafinerii w Możejkach, była zanieczyszczona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Rafineria Orlenu w Możejkach była zagrożona. Skażona ropa psuje bardzo drogie instalacje. (Fot: PKN Orlen)

Jak już pisalismy w money.pl, rosyjskie ministerstwo energetyki zapewniało, że w ostatni piątek w porcie Ust-Ługa nad Bałtykiem załadowano ropę naftową odpowiadającej standardom jakości.

Zapewniono również, że znacząca poprawa jakości surowca w rurociągu Przyjaźń jest już blisko. Jak się okazało w czwartek, z całą pewnością ta pierwsza deklaracja nie jest prawdziwa. Jak donosi RMF FMrosyjska ropa nawet nie została wypompowana ze statków.

Kwaśniewski o Putinie. Polska powinna zaprosić go na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej?

Po przybiciu do brzegu jednego z nich zbadano surowiec i okazało się, że surowiec jednak jest zanieczyszczony związkami chloru. Dlatego nakazano obu statkom powrót do rosyjskiego portu z całym ładunkiem.

Przedstawiciele Orlenu zapewnili również, że ta sytuacja nie ma wpływu na jakość paliw dostarczanych klientom koncernu. Z kolei według informacji pozyskanych przez RMF FM do Polski trafia statkami rosyjska ropa z Primorska.

W tym wypadku rosyjski surowiec jest wolny od zanieczyszczeń. Jednak przesył ropy rurociągiem "Przyjaźń", który został wstrzymany z powodu złej jakości ropy pod koniec kwietnia, nie został wciąż odblokowany.

Jak już pisaliśmy w money.pl, zanieczyszczona ropa w rurociągu Przyjaźń pojawiał się 19 kwietnia. W jej składzie wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych.

Strona rosyjska, czyli Transnieft, przyznała, że doszło do obniżenia jakości przesyłanego surowca. Według rosyjskiej firmy zanieczyszczenie celowo spowodowała firma, która dostarcza do rurociągów surowiec pochodzący od małych kompanii wydobywczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, zanieczyszczona ropa z Rosji, energetyka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

p0mcvA ropa pochodząca ze sprzedaży od USA jest zanieczyszczona krwią polskich żołnierzy walczących w interesach sojuszników.

16-05-2019

BBalcerowiczNic od ruskich dobrego nie było. Nigdy. To dlaczego Donaldinio zaufał w sprawie śledztwa smoleńskiego i wrak gnije juz od 9 lat.

16-05-2019

nie od rosjiIle mozna pisac by nie brac ropy od rosji oni chca zniszczyc przemysly rafineryjne !!

Rozwiń komentarze (34)