Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zarobki Polaków. Na ile mogą liczyć opiekunowie osób starszych

28
Podziel się

Według danych GUS z 2012 roku w Polsce żyje ponad 5,5 mln osób w wieku 65 i więcej lat. Jest to około 14 proc. ogółu społeczeństwa w Polsce. Liczba ta stale się powiększa. Powoduje to wzrost popytu na wykwalifikowanych opiekunów seniorów.

Opiekun osoby starszej jest w chwili obecnej zawodem deficytowym.
Opiekun osoby starszej jest w chwili obecnej zawodem deficytowym. (East News, WOJTEK LASKI)
bDBfaqQB

Potwierdza to najnowsza prognoza Barometru zawodów na 2019 rok, zgodnie z którą opiekun osoby starszej jest w chwili obecnej zawodem deficytowym.

Urząd Statystyczny prognozuje, iż w 2050 roku osoby w wieku 65 lat i więcej stanowić będą aż 33 proc. ogólnej liczby ludności Polski. Problem starzenia się społeczeństwa w coraz bardziej dotkliwy sposób dotyka Polskę.

Wielu obywateli Polski będących opiekunami wyjechało do Niemiec. Głównym powodem emigracji są wyższe zarobki u zachodnich sąsiadów. Według aterima-med.pl przeciętnie opiekunowie osób starszych w Niemczech mogą liczyć na wynagrodzenie od 1 000 do 1 400 euro netto miesięcznie.

bDBfaqQD
Zobacz także: Obejrzyj też: Praca w Chinach mało popularna. Oto powody

Najczęściej są to osoby zatrudnione legalnie przez agencje pośredniczące w tej usłudze. Emigrujący polscy opiekunowie pozostawiają lukę na rynku pracy potęgowaną przez starzejące się społeczeństwo. Braki uzupełniają imigranci za wschodniej granicy, najczęściej są to obywatele Ukrainy. Znajdują oni zatrudnienie w szarej strefie, więc trudno jest obliczyć ilość zatrudnionych Ukraińców na rynku jak i ich zarobki w Polsce.

Dane ogólne

Zarobki opiekuna osoby starszej przedstawiamy na podstawie 20 tys. ogłoszeń internetowych w zamieszczonych na polskich stronach. W artykule za wynagrodzenie uznajemy kwotę za godzinę pracy zamieszczoną w ogłoszeniach. Można założyć, że kwoty te stanowią przybliżone wartości jakie są otrzymywane przez autorów ogłoszeń. Pensja jest ustalana indywidualnie z pracodawcą czy opiekunem prawnym starszej osoby. Średnie godzinowe zarobki dla całej Polski w podziale na płeć, wynoszą 11,4 zł/godz. dla kobiet i 13,1 zł/godz. netto dla mężczyzn.

bDBfaqQJ

Opiekun seniora w Polsce, zatrudniony na pełny etat zarobi średnio około 1 940 zł netto. Są to stawki niższe niż umieszczenie seniora w prywatnym lub publicznym domu opieki, o których piszemy niżej. Jednak należy pamiętać, że indywidualny opiekun zajmujący się osobą starszą całodobowo, generuje koszty w postaci mieszkania wraz z osobą wymagającą opieki.

bDBfaqQK

W 2019 roku najwięcej zarabiają opiekunowie pracujący w województwie mazowieckim (12,7 zł/godz.) i lubuskim (12,6 zł/godz.). Najniższe zarobki za godzinę występują w województwie podlaskim. Opiekunowie osób starszych w tym województwie otrzymują średnio 9,8 zł/godz.

Doświadczenie a zarobki

Staż pracy opiekuna ma duży wpływ na stawkę godzinową. Osoby z 10 – letnim doświadczeniem średnio zarabiają 13,3 zł/godz. netto. Nowicjusze w tym zawodzie średnio otrzymują 10 zł za godzinę pracy. Osoby z roczną praktyką zarabiają 10,9 zł/godz. netto.

bDBfaqQL

Świadczenia oferowane przez opiekunów

Opieka nad starszą osobą jest wymagającą pracą. Pracodawcy cenią opiekunów, którzy są w stanie kompleksowo wypełniać obowiązki pielęgniarskie i organizacyjne. Również prawo jazdy znacząco podnosi wynagrodzenie opiekuna. Osoby wykonujące powyższe obowiązki zarabiają średnio 14,7 zł za godzinę pracy. Jest to kwota wyższa od średniej krajowej aż o 3,1 zł/godz. Z kolei opiekunowie nieświadczący dodatkowych czynności z zakresu opieki nad seniorem zarabiają poniżej średniej stawki godzinowej w tym zawodzie.

Dom opieki czy prywatny opiekun seniora?

Domy spokojnej starości są placówkami świadczącymi profesjonalną opiekę nad seniorem. Realizują one opiekę całodobową. Cena ulokowania starszej osoby w takim ośrodku jest zależna od wielu zmiennych. Standard budynku, obsługi, pomoc pielęgniarska, usługi rehabilitacyjne, to wszystko wpływa na miesięczny koszt pobytu seniora. Z analiz serwisu przyjazniseniorom.com wynika, że średnia cena miejsca w pokoju dwu lub trzy osobowym, w prywatnym domu seniora to koszt od 2,8 tys. do 3,5 tys. zł miesięcznie. Do kosztów należy doliczyć zakup leków oraz środków higienicznych.

bDBfaqQM

Państwowe ośrodki opieki (tzw. DPS) charakteryzują się podobnymi stawkami za miesięczną opiekę nad seniorem. Jednak ostateczna kwota jest regulowana poprzez liczne ustawy. Zależy ona od np. dochodów członków rodziny. Mogą oni zostać zwolnieni z opłaty za pobyt seniora w DPS, jeśli ich dochód nie przekracza kwoty stanowiącej 300 proc. kryterium dochodowego, uprawniającego do pomocy społecznej. Obecnie kryterium wynosi 528 zł na członka rodziny. Czyli rodziny uzyskujące dochód mniejszy niż 1584 zł mogą ubiegać się o zwolnienie opłaty za pobyt seniora w DPS. Rodziny takie mogą zabiegać o ulgi w sytuacji, jeśli:
• płacą już za pobyt jakiegoś członka rodziny w DPS,
• sami są przewlekle chorzy, niepełnosprawni,
• osoba zobowiązana do wniesienia opłaty jest kobietą w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.

Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie zarobki opiekunów seniora w DPS kształtują się na poziomie 2 270 zł brutto (około 1650 zł netto).

Podsumowanie

Profesja opiekuna osoby starszej rozwija się. Według barometru zawodów jest on jednym z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Oznacza to, iż opiekun nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie na niego będzie znacznie większe niż liczba pracowników w zawodzie na rynku.

Autor: Dominik Czesak, Sedlak & Sedlak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBfaqRe
Źródło:
KOMENTARZE
(28)
Za freee
rok temu
Lepiej niech senior wybije szybę wystawią albo ukradnie bułkę w biedrze dostanie cele wyżywienie opiekę medyczną spacerniak tv
fakPIS
rok temu
za takie proponowane kwoty to sobie sami się opiekujcie-powodzenia
Mm
rok temu
Jak to powyjeżdżali?! Przecież w kraju żyje się tak dobrze jak nigdy...
bDBfaqRf
Ameba
rok temu
W Polsce jak jakiś zawód jest deficytowy to oznacza, że wynagrodzenie nie pozwala na utrzymanie się. Pracodawcy nie chce płacić godnych pieniędzy, a wszędzie ogłasza się "deficyt". Ciekawa zależność. To w końcu ich potrzebujemy czy nie?
mw
rok temu
Państwo nie zrobilo nic dla osób wymagających stalej opieki. Kto rzuci pracę ( ile obecnie?) dla opieki nad czlonkiem rodziny? Sam ma zdechnąć z głodu? Ktos pyta czy da radę? Miejsc wszędzie brak lub ceny zaporowe. Kto nie przeżył /przeżywa ten nie zrozumie. Wyrazy uznania dla opiekunów - ale tylko tych z empatią.
...
Następna strona