Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Podstawowe informacje dot. świadczenia

4
Podziel się:

Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Osoba bezrobotna ma prawo ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych - tzw. kuroniówka. Podpowiadamy, ile wynosi świadczenie i komu dokładnie przysługuje.

Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Podstawowe informacje dot. świadczenia
Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Podstawowe informacje dot. świadczenia (Shutterstock.com)

Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Podstawowe informacje dot. świadczenia

Sam zasiłek dla bezrobotnych stanowi formę zapomogi dla osób, które straciły pracę. Przysługuje za każdy dzień kalendarzowy po upływie tygodnia od momentu zarejestrowania w urzędzie pracy. Ponadto świadczenie jest waloryzowane każdego roku (1 czerwca).

Zobacz także: Oglądaj: Tarcza antykryzysowa. Premier: wypłata zasiłku, jeśli będzie potrzeba, zostanie wydłużona

Stawki zasiłku dla bezrobotnych w 2020 roku:
Zasiłek: Kwota przez pierwsze trzy miesiące: Kwota przez kolejne miesiące:
80 proc. 689,12 zł brutto (603,17 zł netto) 541,12 zł brutto (483,49 zł netto)
100 proc. 861,40 zł brutto (741,87 zł netto) 676,40 zł brutto (592,52 zł netto)
120 proc. 1033,68 zł brutt (880,67 zł netto) 811,68 zł brutto (701,65 zł netto)

Kiedy osoba bezrobotna może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?:

  • Gdy po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy nie otrzymała odpowiedniej propozycji pracy, stażu, przygotowania zawodowego,
  • Gdy półtora roku przed momentem zarejestrowania (przez okres co najmniej rok) była zatrudniona i otrzymywała wynagrodzenie w postaci co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego była opłacana składka na poczet Funduszu Pracy,
  • Gdy świadczyła usługi na bazie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jeśli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i FP stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,
  • Gdy opłacał składki na rzecz ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i FP stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Podstawowe informacje dot. świadczenia

Na dłuższe wsparcie może osoba licząca ponad 50 lat, która posiada co najmniej 20-letni staż pracy. Jednocześnie przez okres roku zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom samotnie wychowującym dziecko do 15 roku życia lub mające na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko do 15 lat, w sytuacji gdy małżonek także jest osobą bezrobotną i nie ma prawa do zasiłku.

Przypomnijmy, że sam okres pobierania zasiłku może zostać skrócony w sytuacji, gdy np. pracownik zdecyduje się zrezygnować z pracy lub umowa została z nim rozwiązania za porozumieniem stron.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Donka
4 lata temu
A jeżeli chciałabym podjąć pracę po zasiłku ale ze względu na wirusa nie mogę tej pracy dostać czy mogą mi przedłużyć zasiłek?
natasza
4 lata temu
To prawo dla bogatych.Pracowalam ponad etat pozniej zagrozona ciaza, maciezynski rok.I tak zasilku nie dostalam bo nie mialam na maciezynskim najnizszej krajowej.Zenada i wstyd w takim kraju zyc!!!ze bezrobotni nie maja pieniedzy jezeli nie moga do pracy pojsc nie ze swojej winy.
Ewik
4 lata temu
A co jeżeli mąż skończył staż w grudniu 2019 pracował do teraz dorywczo bo nie mógł znalezc stałej pracy teraz ta sytuacja i został bez pracy i jakiegokolwiek zasiłku .pracy nie ma.i długo nie będzie.gdzie ma iść i co robić?
Sabina
4 lata temu
A jerzeli po bieram jusz 500+ to czy mi sie ten zasilek nalerzy dodam ze nie mam pracy bo wyhowuje niestety samotnie chorom curke a oplaty zewszond tylko rosna i rosna