Notowania

Bezrobocie sprzed koronawirusa. Utrzymało się na poziomie 5,5 procenta

Bez pracy w lutym było 5,5 proc. Polaków - wynika z najnowszych danych GUS. Bezrobocie utrzymało się więc na poziomie ze stycznia. Jak na rynek pracy wpłynęła epidemia koronawirusa? Dowiemy się dopiero za miesiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Bezrobocie w lutym pozostawało na niskim poziomie. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Potwierdziły się wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Stopa bezrobocia rejestrowanego, po tym jak w styczniu wzrosła z 5,2 do 5,5 proc., w lutym pozostała bez zmian.

Warto dodać, że choć procentowo nic się nie zmieniło, ze statystyk urzędów pracy ubyło 2,3 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne.

Na koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 919,9 tys. bezrobotnych, a więc o 96,8 tys. (o 9,5 proc.) mniej niż przed rokiem.

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,1 proc. w wielkopolskim do 9,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu ze styczniem wzrosła w dwóch województwach: małopolskim oraz śląskim (po 0,1 pkt proc.), a obniżyła się w pięciu: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, opolskim oraz podlaskim (po 0,1 pkt proc.).

W pozostałych województwach wskaźnik utrzymał się na poziomie sprzed miesiąca. W porównaniu z lutym ubiegłego roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 1,3 pkt proc.) oraz kujawsko-pomorskim (o 1,0 pkt proc.), a w najmniejszym - w wielkopolskim (o 0,2 pkt proc.) i świętokrzyskim (o 0,3 pkt proc.).

(GUS)
(Fot: GUS)

Z GUS płyną pozytywne sygnały, bo udało się powstrzymać wzrost bezrobocia, które jeszcze w październiku było na poziomie 5 proc. Niedawno można było powiedzieć, że pogorszenie sytuacji na rynku pracy było tylko sezonowe, bo zawsze w okresie zimowym w niektórych branżach jest mniejsze zapotrzebowanie na ręce do pracy. Wiosna miała przynieść znowu lepsze wieści. Niestety to już jest nieaktualne.

W związku z epidemią koronawirusa można spodziewać się problemów. Jak dużych? Na to pytanie pierwszą wskazówkę poznamy za miesiąc, gdy GUS zaprezentuje wyniki marca.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej w kolejnych miesiącach pracę stracić może nawet pół miliona osób. A to i tak wariant optymistyczny, bo w pesymistycznym bez pracy jeszcze przed końcem tego roku będzie milion obywateli. Wszystko zależy od tego jak długo będziemy zmuszeni walczyć z epidemią.

O tym jak poważne konsekwencje dla rynku pracy może mieć koronawirus świadczy m.in. niedawno wypowiedź jednego z przedstawicieli banku centralnego USA, który ostrzegł, że bezrobocie w Stanach Zjednoczonych może jeszcze w pierwszym półroczy osiągnąć poziom 30 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: bezrobocie, praca, zatrudnienie, gus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

artutekJa zgodnie z moim modelem prognozuję - do końca czerwca - 20% , do jesieni 25%

24-03-2020

Zosia SamosiaTarcza Antyświrusowa oferowana przez narodowo-socjalistyczny pseudokatolicki rząd PiS nie oferuje niczego bezrobotnym!!! Przekaz prosty - zwalniajcie … Czytaj całość

24-03-2020

Na BacutillMoim zdaniem trwale bezrobotnych to jest z dobrowolnego wyboru nic nie uzasadnia ich gnicia żywcem. Półtrupy...

Rozwiń komentarze (12)