Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zatrudnienie spadło w styczniu pierwszy raz od 2004 roku. Ekonomista tłumaczy powody

33
Podziel się

Zakończenie i nieprzedłużanie umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), zwolnienia pracowników i odejścia na emeryturę - to główne powody spadku zatrudnienia w styczniu. Takiej zmiany w statystykach nie było od kilkunastu lat.

Zatrudnienie spadło w styczniu pierwszy raz od 2004 roku. Ekonomista tłumaczy powody
Najnowsze dane GUS z rynku pracy mogą niepokoić. (Flickr, Jonathan Brodsky, (CC BY 2.0))
bDINWsNx

Najnowsze dane GUS pokazują, że w średnich i dużych firmach (powyżej 9 pracowników) rosną płace, ale spada zatrudnienie. W styczniu przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5536,80 zł brutto (+4,8 proc.), ale dotyczyło to o 2 proc. mniejszej grupy zatrudnionych niż w przypadku statystyk sprzed roku.

O ile sam spadek zatrudnienia rok do roku nie dziwi, bo w pandemii już do takich odczytów mogliśmy się przyzwyczaić, uwagę zwraca fakt, że ubyło pracowników między grudniem i styczniem.

- W ujęciu miesięcznym zatrudnienie spadło o 14,9 tys. osób, co było pierwszym spadkiem zatrudnienia w styczniu od 2004 roku - zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

bDINWsNz

Przypomina, że np. rok wcześniej, w styczniu 2020 roku zatrudnienie wzrosło o 44,9 tys.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Skąd taka zmiana? Odpowiedź nasuwa się sama - kryzys. Jednak to nie jedyny powód.

bDINWsNF

- Spadek zatrudnienia w styczniu był spowodowany coroczną rewizją danych o zatrudnieniu w mikroprzedsiębiorstwach (zatrudniających do 9 osób). Firmy, w których zatrudnienie w ubiegłym roku spadło poniżej 10 osób zostały w styczniu "wypisane" z tej grupy - wskazuje ekspert Credit Agricole.

- Ponadto, w związku z silnym spadkiem aktywności gospodarczej na skutek pandemii i związanymi z nią obostrzeniami, nastąpiło wyhamowanie wzrostu zatrudnienia w mikroprzedsiębiorstwach. W efekcie, mniej mikroprzedsiębiorstw zostało dopisanych - dodaje.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe przyczyny spadku zatrudnienia w styczniu wskazane w komunikacie GUS, takie jak zakończenie i nieprzedłużanie umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), zwolnienia pracowników i odejścia na emeryturę.

bDINWsNG

- Wskazują one, że związane z pandemią obostrzenia mają nadal niekorzystny wpływ na sytuację na rynku pracy. Pełniejsza ocena tego wpływu będzie możliwa po publikacji danych o zatrudnieniu w lutym, które nie będą zaburzone oddziaływaniem corocznej weryfikacji klasy badanych przez GUS jednostek - podkreśla Jakub Borowski.

Czego można oczekiwać? Ekonomiści Credit Agricole podtrzymują ocenę, że wypadkową uruchomienia programu wsparcia dla przedsiębiorstw dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii ("tarczy 2.0") oraz utrzymania umiarkowanego poziomu obostrzeń w pierwszym kwartale będą niewielkie zmiany zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach.

Jednak wyraźnego wzrostu zatrudnienia w firmach oczekują dopiero w drugiej połowie tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDINWsOa
gospodarka
wiadomości
komentarze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
emeryt
2 tyg. temu
Taki dobrobyt rząd nam zafundował jakiego nie było od upadku komuny.
Ljj
2 tyg. temu
Najważniejsze że Ukraińcy mają pracę w Polsce
tkin
2 tyg. temu
A jak w czasach kryzysu gospodarczego PO tak porządziło, że byliśmy na minimalnym, ale plusie, to było źle!!! Teraz dopiero odczujecie kochani wyborcy dojnej zmiany co to jest kryzys!!!
bDINWsOb
Lisica
2 tyg. temu
Rząd niszczy małe i średnie firmy polskie, to jest jeden z jego celów.
Firma
2 tyg. temu
Jeszcze pare lat a bedzie emeryt,rencista,milicjant,wojscowy, komornik.zus,urzad miasta,Gminy,starostwa,rejon drog,skarbowy,wop, ispekcj transportu drogowego,kolejowego,nadzor budowlany,Sanepid,pip,urzad cenlny,straw miejska,straz pozarna,osp,I inne 45 instytucje kontrolujacych ale ciekawe kto na to wszystko bedzie placil pytam Kto?
...
Następna strona