Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zawieszenie egzekucji długów jednak nie dla wszystkich. Wkrótce poznamy szczegóły

4
Podziel się

Rada Ministrów chciała zawiesić egzekucje wobec wszystkich firm, które mają jakieś zadłużenie o charakterze publicznoprawnym (np. względem ZUS czy urzędu skarbowego). Ostatecznie w uprzywilejowanej sytuacji znajdą się tylko niektórzy.

Wkrótce poznamy przepisy, na podstawie których urzędnicy skarbowi zaniechają - tymczasowo - egzekucji
Wkrótce poznamy przepisy, na podstawie których urzędnicy skarbowi zaniechają - tymczasowo - egzekucji (Getty Images, getty images)
bEpQSeUR

Rada Ministrów pracuje nad nową wersją rozporządzenia, które wstrzyma administracyjne postępowania egzekucyjne. Chodzi o zawieszenie czynności i postępowań, w których np. organy skarbowe, ZUS, samorządy, instytucje publiczne i państwowe dochodzą zaległości od obywateli i firm. Pisaliśmy o tym tu.

Chcąc ulżyć dłużnikom, rząd zamierzał zatrzymać postępowania wobec wszystkich dłużników. Ostatecznie jednak nie obejmie tym dobrodziejstwem wszystkich. Jak ustalił "Puls Biznesu", rząd określi warunki, od spełnienia których będzie uzależnione wstrzymanie postępowań egzekucyjnych. Jeśli np. firma jest w dobrej kondycji finansowej, to nie ma powodu, by traktować ją ulgowo.

Ponadto zostanie stworzony katalog należności pieniężnych, których egzekwowanie nie będzie mogło być zawieszone. Minister Konrad Szymański postulował, aby nie zawieszać postępowań egzekucyjnych wobec tych firm, które pozyskały pieniądze z UE w sposób bezprawny, w wyniku oszustwa czy wprowadzenia w błąd instytucji przyznających granty czy inne dofinansowanie. Jego zdaniem wstrzymanie egzekucji w takich sprawach byłoby niezgodne z prawem UE.

bEpQSeUT
Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Nowa wersja rozporządzenia nie przewiduje wstrzymywania egzekucji nienależnie uzyskanych pieniędzy unijnych, a także kar dla pracodawców nakładanych na podstawie dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Ministerstwo Finansów ma wkrótce przedstawić nową wersję projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

bEpQSeUZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpQSeVu
KOMENTARZE
(4)
Ty
rok temu
Z czegos trzeba zyc ....ludzie nadzieja. Reszta za pieniadze owych ludzi
Zbyszek
rok temu
Katalog będzie tak skonstruowany ze trzeba będzie wszystkich za wszystko szybko windykować,, bo same wpływy z podatków będą nikłe,, więc tylko szybka windykacja będzie trzymać jakos stronę dochodową
Kiki
rok temu
Wiecznie firmy dla nich jest wszystko a dla szaraka nic
bEpQSeVv
Chłop
rok temu
Firmy firmy a co ze zwykłym obywatelem? Który wpadł w kłopoty i nie daje rady.