Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Urzędnicy skarbówki nie pójdą w teren. Rząd chce wstrzymać egzekucje

13
Podziel się:

Rada Ministrów zamierza ulżyć tym, od których zaległości pieniężne próbują wyrwać skarbówka, ZUS oraz inne organy i instytucje państwowe oraz samorządowe. Postępowania egzekucyjne będą wstrzymane.

W najbliższym czasie przedsiębiorcy nie muszą martwić się egzekucją zaległości - zadecydował rząd.
W najbliższym czasie przedsiębiorcy nie muszą martwić się egzekucją zaległości - zadecydował rząd.
bESDkcIB

Gotowy jest już projekt rozporządzenia zawieszającego na czas stanu epidemii przeprowadzanie wszelkich postępowań i czynności tzw. egzekucji administracyjnej, czyli prowadzonej przede wszystkim przez organy celno-skarbowe i ZUS. Po wejściu w życie tego rozporządzenia zatrzymane zostaną już trwające egzekucje i nie będą wszczynane nowe.

W tym czasie fiskus i ZUS nikomu nie zajmą rachunku bankowego, wypłaty zarobków, komornicy nie przejmą majątku ruchomego i nieruchomości, wstrzymane będą licytacje majątków dłużników – informuje "Puls Biznesu".

Jednym z niewielu przewidzianych wyjątków będzie możliwość ściągania mandatów i kar za łamanie obostrzeń związanych ze zwalczaniem koronawiusa, czyli np. mandatów za łamanie obowiązku kwarantanny i zakazu wchodzenia do parków.

bESDkcID

- Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej i zarobkowej jest w wielu przypadkach niezwykle utrudnione, a w niektórych wręcz zakazane (sport, rozrywka, rekreacja itd.). Dalsze prowadzenie postępowania egzekucyjnego z majątku zobowiązanego, który nie może prowadzić działalności w związku z ogłoszeniem stanu epidemii, mogłoby doprowadzić do pozbawienia tego zobowiązanego niezbędnych zasobów (…). Konieczne jest wstrzymanie z mocy prawa administracyjnych postępowań egzekucyjnych należności pieniężnych” — czytamy w uzasadnieniu projektu, do którego dotarli dziennikarze "PB".

Zobacz także: Obejrzyj: Kto zapłaci za tarczę? "Jedną z opcji jest wzrost podatków"

Poproszony o komentarz Przemysław Pruszyński, Ekspert Konfederacji Lewiatan jest zdania, że wstrzymanie postępowań egzekucyjnych to słuszna decyzja, bo przedsiębiorcy walczą o utrzymanie płynności finansowej i ratowanie miejsc pracy. Dalsze egzekwowanie zaległości przez państwo przyczyniłoby się do upadku firm, co uniemożliwiłoby uzyskiwanie od nich wpływów podatkowych w przyszłości.

bESDkcIJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bESDkcJe
KOMENTARZE
(13)
Lipok
2 lata temu
Ilu posłów nanm tym zyska i ilu nierobów. A kto wypłaci alimenty matkom i zwróci długi? Następny krok w chaos
Natychmiast
2 lata temu
ogłosić STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ !
a co z ta spr...
2 lata temu
A co z egzekucja z emerytur??? Jak emeryt ma kupowac maseczki i środki dezynfekujące, skoro ma umniejszona emeryturę, która po zapłaceniu mediów starcza wyłącznie na skromne jedzenie? Jakoś komornicy nadal przysyłają wezwania do stawienia się w kancelarii, mimo ze rząd nawołuje aby zostac w domu.
bESDkcJf
To kolejna śc...
2 lata temu
mająca przekupić ludzi, nie swoimi pieniędzmi. Zobowiązania, które powstały do marca tego roku powinny być egzekwowane. Szczególnie w egzekucji sądowej. W Polsce jest jakiś ogólny stan iluzji. Władze tworzą iluzję, że robią wszystko dla nas, podczas gdy dotychczasowe działania obracają się przeciwko nam. Demontują państwo w imię własnych kurduplowatych interesików.
ja
2 lata temu
rząd dba głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników podnosząc płace minimalne. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.