Notowania

gospodarka
18.08.2019 08:35

Złe prognozy dla Opla. Zagrożenie wzrostem zwolnień

Ceną restrukturyzacji firmy Opel po przejęciu przez francuski koncern PSA mogą być cięcia zatrudnienia większe niż zapowiadano. Głównie w drogich zakładach w Niemczech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: AFP/EAST NEWS)

W ocenie Ferdinanda Dudenhoeffera, dyrektora instytutu badawczego Car na uniwersytecie w Duisburgu-Essen, restrukturyzacja zakładów Opla pociągnie za sobą redukcję tysiąca dodatkowych miejsc pracy.

Jak wynika z analiz rentowności francuskiego koncernu PSA - obecnego właściciela tej niemieckiej marki samochodowej - liczba zatrudnionych pracowników w Europie może w 2023 roku spaść do 24,8 tys.

Oznaczałoby to o 12,4 tys. zatrudnionych mniej niż podczas przejęcia Opla przez PSA w sierpniu 2017 r. i o 5, 6 tys. mniej niż pod koniec 2018 r.

Oglądaj też: Emerytura bez podatku. Ekspert nie ma wątpliwości

Ochrona przed zwolnieniami pracowników niemieckich zakładów Opla obowiązuje do 30 czerwca 2023 r. Opel w kilku etapach odprawami oraz programem wcześniejszej emerytury nakłonił pracowników do odejścia.

Cięcia zatrudnienia w Niemczech

Aktualnie finalizowana jest częściowa sprzedaż centrum badań i rozwoju Opla w Ruesselsheim francuskiej firmie motoryzacyjnej Segula. Zakończenie przewidziane jest na koniec sierpnia.

Swoje analizy Ferdinand Dudenhoeffer przeprowadził w oparciu o wytyczne koncernu PSA dot. rentowności mierzonej stosunkiem kosztów płac do obrotów. Pod tym względem Opel i brytyjska firma córka Vauxall wypadają o wiele gorzej niż pozostałe marki koncernu PSA, jak Peugeot i Citroen.

Zdaniem niemieckiego eksperta ze względu na trudności, z jakimi aktualnie boryka się europejski rynek samochodowy, znaczny wzrost przychodów w Oplu jest mało prawdopodobny.

W konsekwencji koszty płac w szczególnie drogich niemieckich zakładach firmy będą musiały zostać obniżone poprzez cięcia zatrudnienia. Przy tym marka Opel traci coraz bardziej na samodzielności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, motoryzacja, niemcy, opel
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-08-2019

e92warto byloby wspomniec ze europejski rynek samochodowy dobijany jest przez eko fasz ..ow. Auta coraz drozsze a zarazem gorszej jakosci. No ale … Czytaj całość

18-08-2019

karlosPracowalem 15 lat w OPLU w usselshiem zawsze mieli problemy tzn od lat 2001 ja odszedlem w 2005 dostalem wyprawke , ale co wazne ze zlikwiduja te … Czytaj całość

18-08-2019

DorotaKochani idzie potężny kryzys swiatowy.zobaczycie.

Rozwiń komentarze (22)