Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zmiany w 500+. Sejm zajmie się nimi w środę

54
Podziel się:

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się zmianami w programie Rodzina 500 Plus. Po uchwaleniu nowych przepisów rodzice pieniądze dostaną wyłącznie na konta. Kontrolę nad programem ma przejąć również Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany w 500+. Sejm zajmie się nimi w środę
Zmiany w 500+. Projekt ustawy jest już w Sejmie (Getty Images, Jaap Arriens, NurPhoto)

Nadchodzące zmiany w programie 500+ to następstwo przyjętego przed kilkoma dniami projektu ustawy przez rząd. Ministrowie tłumaczyli konieczność zmiany wypłat trwającą pandemią koronawirusa. Co konkretnie się zmieni?

Wniosek tylko w sieci

Pierwszą zmianą odczuwalną z punktu widzenia wnioskodawcy będzie zmiana sposobu składania wniosków o wypłaty środków z programu Rodzina 500+. Po zmianach będzie można zrobić to wyłącznie drogą internetową.

"Z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dot. programu Rodzina 500+. W 2018 roku 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 roku było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku 84 proc." - przekonuje KPRM na swojej stronie.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

500+ tylko na konta

Drugą sporą zmianą jest ujednolicenie form wypłat pieniędzy. Po zmianach środki z 500 Plus rodzice otrzymają wyłącznie na konta.

"Wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci - takie jak m.in. świadczenia rodzinne czy świadczenie wychowawcze - jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy" - czytamy na stronach rządowych.

ZUS przejmie kontrolę nad programem 500+

Według rządzących dzięki przyjętym zmianom w latach 2022-2032 uda się zaoszczędzić 3,1 miliarda złotych na obsłudze programu. Szacowane koszty w tym czasie miały wynieść 3,5 mld, ale dzięki zmianom wyniosą około 427 milionów złotych.

To nie koniec zmian, ponieważ, zgodnie z zapisami projektu ustawy, pieczę nad programem Rodzina 500+ przejmie ZUS. Dziś za jego realizację odpowiadają przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, a w przypadkach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego - wojewoda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
SZCZĘŚLIWY TA...
rok temu
JA BIORĘ WY PŁACICIE. I TAK MA BYĆ.
Roland
rok temu
A miałem nadzieję, że zlikwidują to pasożytotwórcze działanie . Dopuszczam jedyną formę jako ulgę podatkową dla tych co płacą podatki... Nie płacisz czyli nie uczestniczysz w kreowaniu budżetu to nie korzystasz. Proste i Sprawiedliwe.
PRAWDA
rok temu
TYLKO MOPS LUB GOPS POWINIEN MIEĆ PRAWO DO WYPŁATY 500+BO TYLKO ONI SĄ OD TEGO ŻEBY SIĘ INTERESOWAĆ KTÓRE RODZINY POWINNI MIEĆ POMOC DLA DZIECI NIE NA ALKOHOL DLA RODZICÓW.
Roziu
rok temu
csp - nie odpowiedziałeś na pytanie. Nie potrafisz? Mam 3 dzieci i będziecie na nie płacić dopóki system emerytalny się nie zmieni w tym kraju. Moje dzieci będą cię utrzymywać, więc teraz płacisz na ich wychowanie. Rozumiesz?
u.t
rok temu
Rozumiem,że dzieci to inwestycja,ale po co się rozdrabniać, od razu dać po 2000 zł. Jak to możliwe,że kiedyś dawano po 70 zł i dzieci się wychowały. Ale rodzice pracowali,a teraz?
...
Następna strona