Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zmiany w 500+. Sejm zajmie się nimi w środę

54
Podziel się:

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się zmianami w programie Rodzina 500 Plus. Po uchwaleniu nowych przepisów rodzice pieniądze dostaną wyłącznie na konta. Kontrolę nad programem ma przejąć również Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany w 500+. Sejm zajmie się nimi w środę
Zmiany w 500+. Projekt ustawy jest już w Sejmie (Getty Images, Jaap Arriens, NurPhoto)

Nadchodzące zmiany w programie 500+ to następstwo przyjętego przed kilkoma dniami projektu ustawy przez rząd. Ministrowie tłumaczyli konieczność zmiany wypłat trwającą pandemią koronawirusa. Co konkretnie się zmieni?

Wniosek tylko w sieci

Pierwszą zmianą odczuwalną z punktu widzenia wnioskodawcy będzie zmiana sposobu składania wniosków o wypłaty środków z programu Rodzina 500+. Po zmianach będzie można zrobić to wyłącznie drogą internetową.

"Z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dot. programu Rodzina 500+. W 2018 roku 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 roku było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku 84 proc." - przekonuje KPRM na swojej stronie.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

500+ tylko na konta

Drugą sporą zmianą jest ujednolicenie form wypłat pieniędzy. Po zmianach środki z 500 Plus rodzice otrzymają wyłącznie na konta.

"Wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci - takie jak m.in. świadczenia rodzinne czy świadczenie wychowawcze - jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy" - czytamy na stronach rządowych.

ZUS przejmie kontrolę nad programem 500+

Według rządzących dzięki przyjętym zmianom w latach 2022-2032 uda się zaoszczędzić 3,1 miliarda złotych na obsłudze programu. Szacowane koszty w tym czasie miały wynieść 3,5 mld, ale dzięki zmianom wyniosą około 427 milionów złotych.

To nie koniec zmian, ponieważ, zgodnie z zapisami projektu ustawy, pieczę nad programem Rodzina 500+ przejmie ZUS. Dziś za jego realizację odpowiadają przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, a w przypadkach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego - wojewoda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
SZCZĘŚLIWY TA...
3 lata temu
JA BIORĘ WY PŁACICIE. I TAK MA BYĆ.
Roland
3 lata temu
A miałem nadzieję, że zlikwidują to pasożytotwórcze działanie . Dopuszczam jedyną formę jako ulgę podatkową dla tych co płacą podatki... Nie płacisz czyli nie uczestniczysz w kreowaniu budżetu to nie korzystasz. Proste i Sprawiedliwe.
PRAWDA
3 lata temu
TYLKO MOPS LUB GOPS POWINIEN MIEĆ PRAWO DO WYPŁATY 500+BO TYLKO ONI SĄ OD TEGO ŻEBY SIĘ INTERESOWAĆ KTÓRE RODZINY POWINNI MIEĆ POMOC DLA DZIECI NIE NA ALKOHOL DLA RODZICÓW.
Roziu
3 lata temu
csp - nie odpowiedziałeś na pytanie. Nie potrafisz? Mam 3 dzieci i będziecie na nie płacić dopóki system emerytalny się nie zmieni w tym kraju. Moje dzieci będą cię utrzymywać, więc teraz płacisz na ich wychowanie. Rozumiesz?
u.t
3 lata temu
Rozumiem,że dzieci to inwestycja,ale po co się rozdrabniać, od razu dać po 2000 zł. Jak to możliwe,że kiedyś dawano po 70 zł i dzieci się wychowały. Ale rodzice pracowali,a teraz?
...
Następna strona