Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zmiany w Kodeksie pracy. Mobbing ma być rozumiany szerzej

24
Podziel się

Niższe zarobki na tym samym stanowisku kobiet w stosunku do mężczyzn to wciąż zjawisko zbyt częste. Możliwe, że niebawem będzie to traktowane jako mobbing. Szykują się bowiem zmiany w Kodeksie pracy.

Przeciętne wynagrodzenie mężczyzn na koniec 2018 roku było o 19,9 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet.
Przeciętne wynagrodzenie mężczyzn na koniec 2018 roku było o 19,9 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet. (money.pl)
bEqCkxnV

W Sejmie po raz pierwszy czytany będzie poselski projekt ustawy o zmianach w Kodeksie pracy. Chodzi o rozszerzenia definicji mobbingu o problem niższych wynagrodzeń kobiet względem mężczyzn za taką samą pracę tej samej wartości. Poselski projekt zakłada, że za nierówne pod względem finansowym traktowanie będzie można dochodzić odszkodowania.

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że przeciętne wynagrodzenie mężczyzn na koniec 2018 roku było o 19,9 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet. Mężczyźni również w sektorze prywatnym zarabiają średnio o 16,6 proc. więcej niż kobiety zajmujące te samo stanowisko - wynika z uzasadnienia projektu. W Polsce ten problem jest dostrzegany przez 68 proc. kobiet i 53 proc. mężczyzn uczestniczących w badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej.

bEqCkxnX
Zobacz także: Obejrzyj: Naucz się reagować na mobbing w pracy

Jeśli uznać niższe wynagradzanie za tę samą pracę kobiet i mężczyzn za mobbing, wówczas będzie szansa na większe respektowanie zasady równouprawnienia i poprawi pozycję kobiet na rynku pracy - twierdzą ustawodawcy.

bEqCkxod

"Rozwiązanie zaproponowane w niniejszym projekcie ustawy zakłada nadanie nowego brzmienia § 2 w art. 943 Kodeksu pracy przez dodanie nowej formy uporczywego działania dotyczącego pracownika lub skierowanego przeciwko niemu, polegającego na różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, które wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników" - czytamy w projekcie.

Poszkodowani mogliby z tego tytułu ubiegać się o odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo Kodeks pracy umożliwia pracownikowi, który był ofiarą mobbingu i w ten sposób "doznał rozstroju zdrowia", dochodzenie od pracodawcy odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Projekt mógłby wejść w życie w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqCkxoy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Zuzanna
12 miesięcy temu
Praca w środowisku, w którym jest mobbing jest zła na maxa. Ja nie mogę sobie wyobrazić, jak mogłam to wytrzymać u poprzedniego pracodawcy. Ale wzięłam się za siebie, zrobiłam kierunek w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i teraz mam o wiele lepszą pracę w miłej atmosferze.
Kobieta czuwa
rok temu
Taki zapis jest już w Konstytucji. Trzymajmy się Konstytucji i wszystko będzie w porządku, a nie ustawy od ustaw, czytania, głosowania. Po drugie tytuł mobbing ma być rozumiany szerzej....nie...to jest dysrkyminacja a nie mobbing.
facet
rok temu
Niech najpierw przestaną brać lewe/wymuszone od lekarza zwolnienia na katarek dziecka. U mnie w pracy jest to nagminne. Mamy gorący okres, deadline ważnego projektu za 3 dni, albo 500 faktur z bliskimi terminami a tu nagle jedna z drugą biorą L4 na Bombelka np. "bo Szymonek mi się chyba zaczyna glucić". Nieważne, że "dziecko" ma 12 lat i normalnie cały czas jest w szkole albo z babcią. Kiedy jest chore, nawet na pierdółkę MUSI być bezwzględnie z Mamunią, a jakże.
bEqCkxoz
Cześć
rok temu
A jak jedna osoba ma 10 lat doświadczenia zawodowego, a druga ma 7 lat doświadczenia zawodowego, to czy wykonując tą samą pracę powinni zarabiać tyle samo? A jeśli jedna osoba ma 15 lat doświadczenia zawodowego, a druga 5 i wykonują tą samą pracę? W Norwegii jest wskaźnik który to reguluje przez związki zawodowe, a czy u nas ktoś stworzy taką macierz?
Cześć
rok temu
Przemysław Ciszak - to samo stanowisko (!), nie "te samo stanowisko".
...
Następna strona