Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w Kodeksie pracy. Mobbing ma być rozumiany szerzej

Niższe zarobki na tym samym stanowisku kobiet w stosunku do mężczyzn to wciąż zjawisko zbyt częste. Możliwe, że niebawem będzie to traktowane jako mobbing. Szykują się bowiem zmiany w Kodeksie pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Przeciętne wynagrodzenie mężczyzn na koniec 2018 roku było o 19,9 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet.

W Sejmie po raz pierwszy czytany będzie poselski projekt ustawy o zmianach w Kodeksie pracy. Chodzi o rozszerzenia definicji mobbingu o problem niższych wynagrodzeń kobiet względem mężczyzn za taką samą pracę tej samej wartości. Poselski projekt zakłada, że za nierówne pod względem finansowym traktowanie będzie można dochodzić odszkodowania.

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że przeciętne wynagrodzenie mężczyzn na koniec 2018 roku było o 19,9 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet. Mężczyźni również w sektorze prywatnym zarabiają średnio o 16,6 proc. więcej niż kobiety zajmujące te samo stanowisko - wynika z uzasadnienia projektu. W Polsce ten problem jest dostrzegany przez 68 proc. kobiet i 53 proc. mężczyzn uczestniczących w badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Obejrzyj: Naucz się reagować na mobbing w pracy

Jeśli uznać niższe wynagradzanie za tę samą pracę kobiet i mężczyzn za mobbing, wówczas będzie szansa na większe respektowanie zasady równouprawnienia i poprawi pozycję kobiet na rynku pracy - twierdzą ustawodawcy.

"Rozwiązanie zaproponowane w niniejszym projekcie ustawy zakłada nadanie nowego brzmienia § 2 w art. 943 Kodeksu pracy przez dodanie nowej formy uporczywego działania dotyczącego pracownika lub skierowanego przeciwko niemu, polegającego na różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, które wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników" - czytamy w projekcie.

Poszkodowani mogliby z tego tytułu ubiegać się o odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo Kodeks pracy umożliwia pracownikowi, który był ofiarą mobbingu i w ten sposób "doznał rozstroju zdrowia", dochodzenie od pracodawcy odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Projekt mógłby wejść w życie w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2020

Mam proste pytanie...Kobieta statystycznie jest słabsza fizycznie. Każda praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym - nawet i intelektualna. Ale jeśli by przyjąć tylko pracę … Czytaj całość

22-07-2020

rttKobiety jednak zdecydowanie mniej pracują niz faceci ! Wiekszośc moich kumpli pracuje po 10-12 h dziennie, nasze zony maks 40h tygodniowo , w dodatku … Czytaj całość

22-07-2020

nieistotnyCoraz większy komunizm, wszystkim po równo, czyli równanie do najsłabszych. Przerażająca jest ta postępująca głupota. Dojdzie do tego, że pracodawcy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)