Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Praca zdalna zostanie na dłużej. Pracodawcy apelują do rządu

7
Podziel się:

Organizacje pracodawców apelują do rządu, by w Kodeksie pracy znalazły się bardziej szczegółowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Wygląda bowiem na to, że takie rozwiązanie zostanie z nami na dłużej.

Praca zdalna powinna być lepiej opisana w Kodeksie pracy - twierdzą pracodawcy
Praca zdalna powinna być lepiej opisana w Kodeksie pracy - twierdzą pracodawcy (Pixabay)
bEEjoULF

W komunikacie, pod którym podpisały się m.in. Business Centre Club czy Konfederacja Lewiatan, organizacje pracodawców zwracają uwagę na rosnącą popularność pracy zdalnej. I chcą, by rząd uwzględnił to w Kodeksie pracy.

"Jak wynika z raportu Devire, dwóch na trzech kandydatów chętniej wybierze ofertę, która zapewnia częściowy lub pełny wymiar pracy zdalnej. Oznacza to, że jest to rozwiązanie pożądane przez pracowników, zwiększające atrakcyjność danego stanowiska pracy" - czytamy w komunikacie.

Firmy będą więc musiały pozostawić takie rozwiązanie na znacznie dłużej, a wiele z nich - być może na stałe. Z raportu PwC wynika, że aż 74 proc. pracodawców zamierza zwiększyć zakres pracy zdalnej dla swoich pracowników.

bEEjoULH
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

Problem w tym, że wiele przepisów Kodeksu pracy nie bierze pod uwagę, że pracownik może wykonywać swoje obowiązki właśnie w domu czy jakimkolwiek innym miejscu.

"Kodeksowe zapisy dotyczące telepracy są zbyt wąskie, aby objąć wszystkie przypadki, gdzie praca zdalna może mieć zastosowanie, a ich treść nie zawsze jest możliwa do zastosowania" - zwracają uwagę pracodawcy.

bEEjoULN

Rodzi to wątpliwości interpretacyjne, na przykład w kwestii wypadków przy pracy i BHP. Pracodawca nie ma bowiem wpływu na to, jak wygląda stanowisko pracy i nie jest w stanie zapewnić pracownikowi bezpieczeństwa.

"Stąd też pracodawcy składają propozycję rozwiązań bardziej odpowiadających rzeczywistości pracy zdalnej, m.in. w zakresie postępowania wypadkowego i dokonania kwalifikacji, czy zdarzenie miało charakter wypadku przy pracy" - czytamy w komunikacie.

Organizacje zwracają również uwagę na niekonsekwencję przepisów w kwestii pomiarów temperatury ciała u pracowników. GIS twierdzi, że to zgodne z prawem, o ile pracownik wyrazi na to zgodę. Innego zdania jest UODO, według którego sama zgoda to za mało.

bEEjoULO

"Konieczne zatem jest wprowadzenie w Kodeksie pracy instrumentu prawnego, który pozwoli na podejmowanie przez pracodawców powyższych działań w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz w celu ochrony tych dóbr w stosunku do ogółu zatrudnionych przebywających na terenie zakładów pracy" - puentują pracodawcy.

Pod apelem do rządu podpisały się American Chamber of Commerce, Business Centre Club, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polskie Forum HR, Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP i Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEjoUMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Wiktoria
rok temu
No u mnie praca zdalna nie wchodzi w grę, jestem technikiem masażystą. Kiedy robiłam kurs w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych nikt się nie spodziewał, że kiedyś będzie taka sytuacja. Ale ja i tak nie narzekam, jestem zadowolona ze swojej pracy.
darek
rok temu
dobrze!a jak koszty pozyskania przychodu czy oszczednosci wynikajace ze zdalnej pracy ,czajniki klimatyzacja czy ogrzewanie w zimie
JaSuweren
rok temu
Pomysł ciekawy, ale jak w takim systemie pracy zapewnić zatrudnionym niezbywlne prawo do strajku i zbiorowych protestów na ulicach?
bEEjoUMj
telepracownik
rok temu
obudzili się... przecież każdy pracodawca może stworzyć regulamin, a pracownik go zaakceptować i po kłopocie. od 14 lat pracuję zdalnie i nigdy nie było problemu..
bulka z madle...
rok temu
Praca zdalna jest super, nie ma nic lepszego, oszczedzam na wszystkim, dojazdach, ubraniu, myciu, praniu, jedzeniu. Nie mam kontaktu z ludzmi, nie zaziebiam się. Nawet z wyra czasem nie wstaje, mam podstawke aby laptop sie przegrzal.