Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w prawie geodezyjnym. Geodeci i kartografowie więcej rzeczy załatwią przez internet

31 lipca 2020 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Będzie mniej ograniczeń i formalności, a geodeci wiele dokumentów pozyskają przez internet. Również nieodpłatnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock)
Ułatwienia dla geodetów oznaczają ułatwienia dla całej branży budowlanej - przekonują autorzy nowelizacji

Epidemia i lockdown bardzo przyspieszyły cyfryzację szeroko rozumianej administracji. Idąc za ciosem, główny Geodeta Kraju zaproponował, by geodeta mógł dostarczyć dokumenty w postaci elektronicznej i sam poświadczyć zgodność dokumentów wytworzonych przez wykonawcę.

Po uiszczeniu opłaty uzyska on pełen dostęp do materiałów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii dotyczących zgłoszonej przez niego pracy. To oszczędność czasu, bo nie będzie musiał już występować do służb geodezyjnych oddzielnie o każdy materiał – informuje serwis "Murator Dom".

To nie koniec cyfryzacji: organy administracji publicznej będą się teraz komunikować z wykonawcami za pomocą środków elektronicznych.

Po 31 lipca niektóre dane Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego będą udostępniane bezpłatnie. Dotyczy to osnów podstawowych i szczegółowych, ortofotomap numerycznego modelu terenu (w części dotąd nieuwolnionej), bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000–1:100 000, działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii i kilku innych kategorii.

Obejrzyj: Budowa CPK z unijnych środków? "Lotnisko nie. Drogi, koleje - tak"

"Zupełnie nowe możliwości w zakresie wykorzystania danych"

Z "uwolnienia danych" bardzo cieszy się Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes Gospodarczego Instytutu Analiz Przestrzennych.

- Wejście w życie znowelizowanej ustawy otwiera przed światem biznesu zupełnie nowe możliwości w zakresie wykorzystania danych przestrzennych. Dzięki uwolnieniu danych przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie wyszukiwać konkretne lokalizacje, nieruchomości czy działki według określonych parametrów – zauważa.

Prezes UODO chce zaprzestania publikacji numerów ksiąg wieczystych.
Konflikt między prezesem UODO a Głównym Geodetą Kraju. Poszło o ochronę danych osobowych

Dodaje, że "do tej pory proces ten był skomplikowany i czasochłonny, a dostęp do danych związany również z opłatami".

Aby się przekonać, co w wymiarze praktycznym dadzą nowe przepisy, trzeba jednak poczekać.

- Nie wiadomo jeszcze, w jaki dokładnie sposób sektor publiczny udostępni uwolnione dane, natomiast niektóre Wojewódzkie Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej już rozpoczęły prace nad technologiami, które umożliwią im korzystanie z uwolnionych danych – powiedział.

Obowiązkowy kierownik prac

To niejedyna nowość, która obowiązuje od 31 lipca. Znowelizowane Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadza obowiązek ustanowienia przy wykonywaniu każdej z prac geodezyjnych lub prac kartograficznych kierownika. Musi to być osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii.

Do tej pory kierownika prac geodezyjnych trzeba było powołać jedynie w przypadku, gdy poszczególne czynności nie były realizowane w całości samodzielnie przez osobę legitymującą się uprawnieniami zawodowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: geodezja, geodeta, budownictwo, nowelizacja przepisów, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2020

pol432o ile geodeta potrafi obsługiwać komputer..hehe..!! a często nie potrafi, bo rysował odręcznie na mapach..!! Teraz wymaga się od nich plików Acada..i … Czytaj całość

31-07-2020

marekAle błędy w artykule znajomość branży aż kłuje w oczy ;-) jedyne udogodnienie brak opłat za pobieranie osnowy której w większości nie ma bo została … Czytaj całość

31-07-2020

zdegustowany czytelnikGeologia to jednak nie geodezja, więc mowa o prawie GEODEZYJNYM, w momencie wypowiedzi prezesa GIAP dane BDOT10k były na stronie WODGiKów a teraz już … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)