Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Będzie łatwiej budować. Ministerstwo przedstawia zmiany w prawie geodezyjnym

31
Podziel się:

- Przygotowane przez nas zmiany usprawnią realizację prac geodezyjnych i kartograficznych, dzięki czemu proces inwestycyjno-budowlany zostanie znacząco przyspieszony – powiedziała Emilewicz.

Ministerstwo przekonuje, że ułatwienia dla geodetów oznaczają ułatwienia dla całej branży budowlanej
Ministerstwo przekonuje, że ułatwienia dla geodetów oznaczają ułatwienia dla całej branży budowlanej (iStock.com, Chaiyaporn1144)

Jej zdaniem efektem nowelizacji będą transparentne zasady wykonywania prac geodezyjnych oraz jednoznacznie określone prawa i obowiązki, zarówno wykonawców prac geodezyjnych, jak również organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, o czym informuje PAP.
- Możliwość racjonalnego zaplanowania prac geodezyjnych oraz uproszczenie, a nawet eliminacja niektórych procedur, przyczynią się do przyspieszenia wykonywania tych prac - podkreśliła minister.

Z kolei wiceminister rozwoju Robert Nowicki zaznaczył, że zmiany w ustawie idą w trzech kierunkach. "Po pierwsze, w związku z tym, że mniej czasu zajmą formalności związane z pracami geodezyjnymi, skróceniu ulegnie także sam proces inwestycyjny. Po drugie, starostwa powiatowe z urzędu zaktualizują dane w ewidencji gruntów i budynków. Po trzecie, bezpłatnie udostępnimy dane geodezyjne" - powiedział.

"Efektem planowanych zmian będzie zmniejszenie procedur dla geodetów, co znacznie ułatwi im pracę. Bez względu na to, czy jest to budowa domu, drogi czy linii kolejowej, inwestycje będą szybsze dla wszystkich" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Jak ocenia resort, przepisy zniosą nadmierne ograniczenia, w tym biurokratyczne, które występują w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych.

Resort zaznaczył, że wiele danych przestrzennych - m.in. dane topograficzne, zdjęcia lotnicze, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu, podstawowe dane o działkach i budynkach - było do tej pory dostępnych tylko na wniosek i za opłatą.

- Po wejściu w życie nowych przepisów, będzie można pobrać je bezpłatnie ze strony https://geoportal.gov.pl/. Takie dane mogą być potrzebne przedsiębiorcom na przykład do tworzenia aplikacji na smartfony, wykorzystujących informacje o przestrzeni albo do budowy przyłącza gazowego. Jest to zmiana postulowana zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby indywidualne - wyjaśnia ministerstwo.

MR wyjaśniło, że nowela przewiduje uszczegółowienie zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowuje relacje prawne między wykonawcami tych prac, a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
Ja
4 lata temu
Aby usprawnić budowę domu trzeba po pierwsze wymusić ustawą pod karą grzywny ustanawianie przez gminy planów zagospodarowania przestrzennego,a po drugie resztę zostawić przepisom prawa budowlanego.Po zakończeniu budowy sprawdzić budynek .
geoddeta
4 lata temu
jasne, a na wejściu geodeta za każą usługę będzie musiał zapłacić 100 zł, zamiast 30 do tej pory - ciekawe na kogo przerzuci opłatę (podwyższoną o dodatkowe 23% VAT)?
niweleta
4 lata temu
czekanie na aktualizowaną mapę do celów projektowych - 2 miesiące, po zmianie pewnie 6 miesięcy:))
bobo
4 lata temu
To znaczy że z dwóch lat zrobią się cztery,.polska praktyka jestem praktykiem przed siedemdziesiiątką i wiem co mówię.
alga
4 lata temu
Super> tylko za co? Materiały budowlane drożeją jak szalone, koszty nigdy nie były małe. Za głupią mapkę geodezyjną płaci się setki złotych i czeka w nieskończoność
...
Następna strona