Notowania

Będzie łatwiej budować. Ministerstwo przedstawia zmiany w prawie geodezyjnym

- Przygotowane przez nas zmiany usprawnią realizację prac geodezyjnych i kartograficznych, dzięki czemu proces inwestycyjno-budowlany zostanie znacząco przyspieszony – powiedziała Emilewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Ministerstwo przekonuje, że ułatwienia dla geodetów oznaczają ułatwienia dla całej branży budowlanej (Fot: Chaiyaporn1144)

Jej zdaniem efektem nowelizacji będą transparentne zasady wykonywania prac geodezyjnych oraz jednoznacznie określone prawa i obowiązki, zarówno wykonawców prac geodezyjnych, jak również organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, o czym informuje PAP.
- Możliwość racjonalnego zaplanowania prac geodezyjnych oraz uproszczenie, a nawet eliminacja niektórych procedur, przyczynią się do przyspieszenia wykonywania tych prac - podkreśliła minister.

Z kolei wiceminister rozwoju Robert Nowicki zaznaczył, że zmiany w ustawie idą w trzech kierunkach. "Po pierwsze, w związku z tym, że mniej czasu zajmą formalności związane z pracami geodezyjnymi, skróceniu ulegnie także sam proces inwestycyjny. Po drugie, starostwa powiatowe z urzędu zaktualizują dane w ewidencji gruntów i budynków. Po trzecie, bezpłatnie udostępnimy dane geodezyjne" - powiedział.

Nowy rok 2020. Spotęguje czy złagodzi problemy deweloperów mieszkaniowych?

"Efektem planowanych zmian będzie zmniejszenie procedur dla geodetów, co znacznie ułatwi im pracę. Bez względu na to, czy jest to budowa domu, drogi czy linii kolejowej, inwestycje będą szybsze dla wszystkich" - czytamy w komunikacie.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Jak ocenia resort, przepisy zniosą nadmierne ograniczenia, w tym biurokratyczne, które występują w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych.

Resort zaznaczył, że wiele danych przestrzennych - m.in. dane topograficzne, zdjęcia lotnicze, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu, podstawowe dane o działkach i budynkach - było do tej pory dostępnych tylko na wniosek i za opłatą.

- Po wejściu w życie nowych przepisów, będzie można pobrać je bezpłatnie ze strony https://geoportal.gov.pl/. Takie dane mogą być potrzebne przedsiębiorcom na przykład do tworzenia aplikacji na smartfony, wykorzystujących informacje o przestrzeni albo do budowy przyłącza gazowego. Jest to zmiana postulowana zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby indywidualne - wyjaśnia ministerstwo.

MR wyjaśniło, że nowela przewiduje uszczegółowienie zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowuje relacje prawne między wykonawcami tych prac, a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej.

Nowy rok 2020. Spotęguje czy złagodzi problemy deweloperów mieszkaniowych?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Jadwiga Emilewicz, ministerstwo rozwoju, gospodarka, wiadomości, budowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2020

WODNIKWPROWADZIĆ ZAPIS ŻE DOMY DO 100 M2 POWINNY BYĆ BUDOWANE NA WŁASNEJ DZIAŁCE BEZ ZEZWOLENIA . MAPKA GEODEZYJNA MA BYĆ WYKONANA PO ZAKOŃCZENIU BUDOWY.

14-02-2020

gfd33To może dostęp do drogi publicznej uda się zrobić w moim siedlisku? Bo mi interesant umarł, tak długo to trwa.

15-02-2020

KLONTRELE MORELE spróbujcie dom odebrać ( 1500-2000) na wszystkie zaświadczenia - Dlaczego nie wystarczy OŚWIADCZENIE OSOBY UPRAWNIONEJ TJ KIEROWNIKA … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)