Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Znaczny wzrost przeładunku węgla w portach. Rośnie import surowca do Polski

98
Podziel się:

Rośnie import węgla do kraju drogą morską. W krajowych portach we wrześniu tego roku przeładowano o 265,9 proc. więcej węgla i koksu w porównaniu do września 2021 r. – podał we wtorek 25 października Główny Urząd Statystyczny. Poprawę widać również, gdy porówna się dane o przeładowanym surowcu od stycznia do września.

Znaczny wzrost przeładunku węgla w portach. Rośnie import surowca do Polski
Węgiel w Polsce. Coraz więcej surowca przybywa do kraju za sprawą portów (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Parilov)

Po nałożeniu embarga na węgiel Rosji w kwietniu Polska musiała przestawić się na inne kierunki importu surowca. Znacznie zwiększył się transport morski opału do kraju, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Rośnie import surowców

Zgodnie z danymi GUS we wrześniu 2022 r. w krajowych portach przeładowano o 265,9 proc. więcej węgla i koksu w ujęciu rok do roku. W okresie styczeń-wrzesień przeładunki tych surowców wzrosły o 99,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem.

GUS podał też, że przeładunki ropy naftowej, łącznie z przetworami naftowymi, wzrosły we wrześniu o 76,5 proc. w porównaniu do września 2021 r. W ciągu dziewięciu miesięcy 2022 r. przeładunki ropy naftowej łącznie z przetworami naftowymi zwiększyły się o 31,8 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprowadzenie węgla do Polski to za mało? "Może dotrzeć za późno"

Z informacji GUS wynika również, że we wrześniu obroty ładunkowe w portach morskich wyniosły 10,3 mln ton, czyli o 34,9 proc. więcej niż rok wcześniej. W okresie styczeń-wrzesień przeładowano 83,7 mln ton ładunków, czyli o 18,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Krajowa produkcja wyhamowuje

Jednak krajowa produkcja wyhamowuje. Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach mówią, że w sierpniu produkcja węgla kamiennego w Polsce wyniosła 3,8 mln ton, a w lipcu było to niespełna 4 mln ton. W ubiegłym roku w analogicznych okresach wydobycie wynosiło 5 mln ton w lipcu i 4,2 mln ton w sierpniu.

Rządzący przekonują, że o przygotowują się do zwiększenia wydobycia lub zasłaniają się tym, że czekają na decyzję Komisji Europejskiej. Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik tłumaczył, że KE musi zmienić swoją politykę dotyczącą węgla i dopiero wtedy będzie można zwiększyć produkcję.

Po pierwsze, od początku roku z polskich kopalń odeszło ponad 4 tysiące górników i tym samym zmniejszyła się liczba osób, które mogłyby wydobyć więcej węgla. Po drugie, w dalszym ciągu budżet państwa finansuje likwidację kopalń. Po trzecie, dalej nie ma żadnych inwestycji prorozwojowych w polskim górnictwie, a po czwarte, zasypuje się szyby i zamyka kopalnie, gdzie są jeszcze zasoby węgla. Trudno się dziwić, że to wszystko skutkuje zmniejszeniem wydobycia w kraju – komentował w rozmowie z money.pl Jerzy Markowski, były minister gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(98)
fan propagand...
rok temu
Jeżeli węgiel nie jedzie koleją z Rosji to niby jak ma dojechać do Polski - samolotami? To samo tyczy produktów ropopochodnych - jak nie rurą Przyjaźń od "przyjaciół" - to inaczej niż morzem nie dojedzie - tego się w Biedronce i Lidlu nie kupi... Jedyne co dziwi to zdziwienie autora nad tak logicznym zdarzeniem jak znaczny wzrost przeładunków w portach.
zps
rok temu
Unia nie mówi zamykajcie kopalnie, unia mówi nie palcie węglem, ale jak macie nadmiar to nie ma zakazu sprzedaży
Polak
rok temu
Jeżeli UE każe zamykać kopalnie w Polsce to Polska nie powinna sprzedawać węgla UE ani grama i nie dawać kopalń w UE ręce
Polak
rok temu
UE każe zamykać kopalnie inaczej kary i nie dadzą KPO
kot prezesa
rok temu
Plynie bloto a nie wegiel!!!!!!!
...
Następna strona