Notowania

zus
15.11.2019 12:16

Zniesienie limitu 30-krotności. Rosati: "skok na wysokiej klasy specjalistów"

PiS chce przeforsować zniesienie limitu 30-krotności, mimo sprzeciwu koalicjantów z Porozumienia Gowina. Z pomocą mają przyjść "głosy z innej strony sali sejmowej". Oburzeni są posłowie Platformy Obywatelskiej: "maska opadła, PiS drastycznie podnosi składki i podatki. Efekt katastrofalny".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Posłowie PO - Dariusz Rosati i Jan Grabiec - oburzeni postawą PiS. "Nie zgadzamy się na to" (Fot: PAP/Leszek Szymański)

- Od 4 lat byliśmy świadkami propagandy sukcesu. Pokazywano slajdy wskazujące na doskonałą prosperity dotyczącą wpływów do budżetu i rzekomo spadające podatki. Kilka dni po wyborach maska opadła. Pierwsza ustawa złożona w Sejmie przez klub PiS to ustawa, która drastycznie podnosi składki ZUS dla 370 tys. Polaków - powiedział w Sejmie poseł i rzecznik PO Jan Grabiec.

- Samo w sobie oszukiwanie Polaków, manipulowanie opinią publiczną w tak skandaliczny sposób, jest godne pożałowania. Jednak skutki dla nas wszystkich, dla polskiej gospodarki, dla rynku pracy będą katastrofalne - dodał. Rzecznikowi PO wtórował inny poseł tej partii, Dariusz Rosati, który wytłumaczył, dlaczego największa opozycyjna partia jest przeciwna zniesieniu limitu 30-krotności.

- Realizacja tego projektu oznacza skokowy wzrost kosztów zatrudnienia najwyższej klasy specjalistów. Mowa na przykład o wysoko kwalifikowanych lekarzach czy informatykach i innych wykształconych i kompetentnych specjalistach. Te koszty będą płacone zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Co z kolei podniesie koszty produkcji i funkcjonowania przedsiębiorstw - wyjaśnia ekonomista i poseł PO Dariusz Rosati.

Obejrzyj: 30-krotność ZUS. "PiS drugi raz popełnia ten sam błąd"

- System proponowany przez PiS naruszy zasady sprawiedliwości społecznej. ZUS nie jest funduszem kapitałowym, tylko ubezpieczeniowym. Ma zabezpieczać pracowników po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stworzenie sytuacji, w której będą emerytury sięgające kilkudziesięciu złotych i więcej, przez większość będzie odbierane jako niesprawiedliwe. Obniżenie wieku emerytalnego przez PiS spowodowało, że wiele osób dostanie głodowe świadczenia - dodaje polityk, wskazując na skrajności, do jakich doprowadzi zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS.

Jego zdaniem, za 3-4 lata, gdy trzeba będzie zacząć wypłacać te gigantyczne emerytury, nie będzie na to pieniędzy. - Do tego pierwszym projektem rządu PiS, który wpłynął do Sejmu, jest projekt podnoszący akcyzę. Mamy taką o to sytuację, że w kilka dni po zaprzysiężeniu nowego Sejmu, dwa pierwsze projekty obozu władzy dotyczą podniesienia podatków - podkreślił Rosati. I dodał, że opozycja się z tym nie zgadza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2019

40ja też jestem oburzony postawą posłów PO.

15-11-2019

pjoterkonstytucja mówi o równości wszystkich wobec prawa, a pozostawienie limitu 30-krotności tę nierówność "konserwuje". dawno powinni to … Czytaj całość

15-11-2019

Heniek500+ kiedy opodatkują kwestia czasu ???!!!

Rozwiń komentarze (158)