Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Zniesienie limitu 30-krotności. Rosati: "skok na wysokiej klasy specjalistów"

158
Podziel się:

PiS chce przeforsować zniesienie limitu 30-krotności, mimo sprzeciwu koalicjantów z Porozumienia Gowina. Z pomocą mają przyjść "głosy z innej strony sali sejmowej". Oburzeni są posłowie Platformy Obywatelskiej: "maska opadła, PiS drastycznie podnosi składki i podatki. Efekt katastrofalny".

Posłowie PO - Dariusz Rosati i Jan Grabiec - oburzeni postawą PiS. "Nie zgadzamy się na to"
Posłowie PO - Dariusz Rosati i Jan Grabiec - oburzeni postawą PiS. "Nie zgadzamy się na to" (PAP, PAP/Leszek Szymański)

- Od 4 lat byliśmy świadkami propagandy sukcesu. Pokazywano slajdy wskazujące na doskonałą prosperity dotyczącą wpływów do budżetu i rzekomo spadające podatki. Kilka dni po wyborach maska opadła. Pierwsza ustawa złożona w Sejmie przez klub PiS to ustawa, która drastycznie podnosi składki ZUS dla 370 tys. Polaków - powiedział w Sejmie poseł i rzecznik PO Jan Grabiec.

- Samo w sobie oszukiwanie Polaków, manipulowanie opinią publiczną w tak skandaliczny sposób, jest godne pożałowania. Jednak skutki dla nas wszystkich, dla polskiej gospodarki, dla rynku pracy będą katastrofalne - dodał. Rzecznikowi PO wtórował inny poseł tej partii, Dariusz Rosati, który wytłumaczył, dlaczego największa opozycyjna partia jest przeciwna zniesieniu limitu 30-krotności.

- Realizacja tego projektu oznacza skokowy wzrost kosztów zatrudnienia najwyższej klasy specjalistów. Mowa na przykład o wysoko kwalifikowanych lekarzach czy informatykach i innych wykształconych i kompetentnych specjalistach. Te koszty będą płacone zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Co z kolei podniesie koszty produkcji i funkcjonowania przedsiębiorstw - wyjaśnia ekonomista i poseł PO Dariusz Rosati.

Zobacz także: Obejrzyj: 30-krotność ZUS. "PiS drugi raz popełnia ten sam błąd"

- System proponowany przez PiS naruszy zasady sprawiedliwości społecznej. ZUS nie jest funduszem kapitałowym, tylko ubezpieczeniowym. Ma zabezpieczać pracowników po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stworzenie sytuacji, w której będą emerytury sięgające kilkudziesięciu złotych i więcej, przez większość będzie odbierane jako niesprawiedliwe. Obniżenie wieku emerytalnego przez PiS spowodowało, że wiele osób dostanie głodowe świadczenia - dodaje polityk, wskazując na skrajności, do jakich doprowadzi zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS.

Jego zdaniem, za 3-4 lata, gdy trzeba będzie zacząć wypłacać te gigantyczne emerytury, nie będzie na to pieniędzy. - Do tego pierwszym projektem rządu PiS, który wpłynął do Sejmu, jest projekt podnoszący akcyzę. Mamy taką o to sytuację, że w kilka dni po zaprzysiężeniu nowego Sejmu, dwa pierwsze projekty obozu władzy dotyczą podniesienia podatków - podkreślił Rosati. I dodał, że opozycja się z tym nie zgadza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(158)
brodawka
3 lata temu
PO poleciało ha,ha,ha. Niech wam słońce Peru pomoże. Co, też się wypiął na was. Dobrana z was zgraja.
Max
3 lata temu
Pisowcy chcą sobie tak załatwić wysokie emerytury. Jak przez ten krótki czas gigantycznych zarobków wepchną do ZUS-u dużo to mocno podwyższą sobie przyszłe emeryturki. A to się przyda jak przyjdzie zapaść po ich rządach
Polka,
3 lata temu
co ten człowiek robi w sejmie, komuna ma się dobrze, wstyd Polacy,
OTUJa
3 lata temu
Wdajcie SENAT
wisus54
3 lata temu
Przecież akcyza to nic innego jak podatek. A miało być bez podnoszenia podatków. Słowo prezesa.
...
Następna strona