Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zniesienie limitu 30-krotności. Gowin się buntuje, ale Lewica może pomóc PiS

298
Podziel się

Opór Jarosława Gowina ws. zniesienia limitu 30-krotności ZUS dla najlepiej zarabiających Polaków może okazać się daremny. Lewica nie wyklucza poparcia pomysłu, o ile PiS zgodzi się na jej warunek.

Posłowie klubu parlamentarnego Lewica na sejmowym korytarzu
Posłowie klubu parlamentarnego Lewica na sejmowym korytarzu (PAP, Tomasz Gzell)
bDIDpjtx

Pomysł zniesienia zasady, zgodnie z którą składki ZUS opłaca się jedynie od pensji do kwoty około 12 tys. zł brutto, wydawał się być martwy.

Najpierw ze względów proceduralnych ustawę przewidującą taki mechanizm uchylił Trybunał Konstytucyjny, później zdołał zablokować ją Jarosław Gowin, wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego, a zarazem prezes koalicyjnej partii Porozumienie.

Bez jego 18 głosów w Sejmie PiS nie mógłby liczyć na zwycięstwo w głosowaniu, bo dysponowałby jedynie 217 głosami (do zwycięstwa potrzeba przy obecności wszystkich posłów na sali 231 "szabel").

bDIDpjtz

Członkowie szerokiego klubu PO są co do zasady przeciwni pomysłowi. Teoretycznie bliscy politycznie Konfederaci są zbyt mało liczni dla przepchnięcia projektu (do tego są wśród nich wolnościowcy przeciwni pomysłowi).

Zobacz także: 30-krotność ZUS. Gowin: obronię przedsiębiorców, nie umierając. Będę królem życia

W rozmowie z money.pl członek klubu poselskiego Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 przyznał, że rozmawiać o pomyśle będzie można dopiero, gdy okaże się, czy to "poważny” projekt czy "wrzutka”. Furtką może okazać się 49-osobowy klub Lewicy.

bDIDpjtF

Zapytany przez nas przed południem Krzysztof Gawkowski powiedział, że stanowiska klubu w sprawie jeszcze nie ma, ale "zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS to program, który rzeczywiście daje jakieś poczucie sprawiedliwości społecznej".

Kilka godzin później portal Onet.pl poinformował, że Lewica rozważa poparcie dla projektu w zamian za wpisanie do niego zastrzeżenia o maksymalnej emeryturze. W ten sposób zabezpieczony zostałby system – likwidacja limitu 30-krotności wyciąga bowiem "bezpiecznik" blokujący możliwość wypłacania w przyszłości gigantycznych świadczeń emerytalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIDpjua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(298)
elektoral lew...
rok temu
Czarzasty jak pójdziesz z kaczyńskim w układ!! nigdy więcej lewica naszych głosów nie dostanie Zapamiętaj to sobie!!
evi
rok temu
Lewico nie idź tą drogą wasi wyborcy nie wybaczą wam układów z pisem!
rzygacz
rok temu
Lewico obyś nie zaprzepaściła wszystkiego do czego doszliście kumając sie z pisiarnią
bDIDpjub
Ewa
rok temu
No nie lewica straci mój głos jeżeli pójdzie z pisowcami . Nigdy więcej jej nie poprę.
daas
rok temu
Lewica łatwo rozdaje nie swoje pieniądze. Zamiast zrobić by biedni się bogacili to wolą zrobić by bogaci stali się BIEDNYMI. Takimi łatwo rządzić
...
Następna strona