Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Zyski wydawcy "Rzeczpospolitej" czterokrotnie w górę. Z prasą nie jest tak źle

2
Podziel się:

Nakład papierowych gazet spada, kioski Ruchu ledwo odratowane, a tu okazuje się, że na prasie da się dobrze zarobić. Wydawca "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" mnoży ostatnio zyski.

Papierowe wersje "Rzepy" częściej niż z kiosków trafiają do czytelników w prenumeracie
Papierowe wersje "Rzepy" częściej niż z kiosków trafiają do czytelników w prenumeracie (East News)

Nakład "Rzeczpospolitej" spadł w sierpniu do niecałych 54 tys. egzemplarzy, a sprzedaż o 4 proc. rok do roku do 43,2 tys. egzemplarzy. A to czwarta gazeta na rynku, po Fakcie, Super Expresie i Gazecie Wyborczej. Przy dwa razy wyższych poziomach dekadę temu upadał lewicowy dziennik "Trybuna". Okazuje się, że nie tylko da się prowadzić pismo z taką sprzedażą, ale i nieźle na tym zarabiać.

Udowadnia to notowana na NewConnect spółka Gremi Media, wydawca "Rzeczpospolitej" i "Parkietu". W trzecim kwartale przy przychodach 25,9 mln zł (+6,7 proc. rok do roku) zarobiła aż 3,1 mln zł na czysto. To 4,4-krotnie więcej niż rok temu.

Narastająco od początku roku do września Gremi zarobiła prawie 12 mln zł netto w porównaniu do 6 mln zł przed rokiem. Przychody wzrosły do 78 mln zł z 74 mln zł rok temu. Rentowność jak widać bardzo wysoka.

Zobacz też: Orlen szykuje rebranding w Niemczech. Chce też budować sieć handlową Ruch

Bardzo duży wpływ ma tu ominięcie tradycyjnej sieci dystrybucji. Kioski "Ruchu" już nie są niezbędne, żeby dotrzeć do czytelnika. Być może dlatego padały. Prenumerata "Rzepy" to 36 tys. egzemplarzy, czyli w kioskach sprzedaje się zaledwie około 7 tys.

Co więcej, e-prenumerata wynosi już 11,2 tys. egzemplarzy, czyli ponad jedną czwartą łącznego rozpowszechniania gazety. Nie trzeba więc nawet płacić drukarni.

Aż 55 proc. egzemplarzy sprzedaje w e-prenumeracie inny tytuł Gremi - "Parkiet". Na 4 tys. płatnego rozpowszechniania w sierpniu aż 2,2 tys. to była właśnie prenumerata elektroniczna. "Prenumerata e-wydań Parkietu w trzecim kwartale 2019 notuje wzrost o 6 proc. w ujęciu rok do roku" - podaje Gremi w raporcie.

Co więcej, coraz lepiej spółce idzie w internecie. "Średnia miesięczna liczba realnych użytkowników serwisów grupy w analizowanym okresie wyniosła 4,2 mln, a liczba odsłon 20,5 mln. Porównując wrzesień 2019 r. do września 2018 r. Grupa Gremi Media notuje wzrost użytkowników o 35,4 proc., wzrost odsłon o 58,6 proc. oraz wzrost 74,3 proc. wśród użytkowników urządzeń mobilnych" - informuje spółka.

Wbrew doświadczeniom Agory z ostatnich lat widać, że z prasy można jeszcze dobrze żyć.

Giełda na razie nie reaguje entuzjastycznie na dobre wyniki. Cena akcji Gremi w piątek to 188 zł, podobnie jak w czwartek. Przy tej cenie wartość spółki wynosi jednak aż 321 mln zł. Jeśli Gremi uda się stale zarabiać 3 mln zł kwartalnie i 12 mln zł rocznie, to wskaźnik cena do zysku wyniesie 26,76. To wciąż wysoki poziom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
ale jaja
5 lata temu
Rzepa to pisowska prasa. Spolki skarbu panstwa maja przymus i obowiazek tam sie reklamowc. Gdyby nie to byloby krucho finansowo.
Rzepa zeszła ...
5 lata temu
Jeśli w kioskach sprzedaje się 7 tysięcy egzemplarzy Rzeczpospolitej. o znaczy, że nikt już jej nie kupuje. Policzcie sobie ile jest kiosków w Warszawie. Wychodzi na to, że w Polsce jest wiele więcej kiosków niż sprzedanych egzemplarzy Rzepy. Nic dziwnego skoro gazea dla prawników co chwila publikuje takie bzdury, że czasem nawet prawnicy PiS wydają się przy redaktorach Rzeczpospolitej inteligentni - kwiatek z ostatniego numeru. "ekspert" konstytucyjny od 7 boleści wypowiada się o tym, że Piotrowicz i Pawłowicz mogą kandydować do TK, bo ustawa o statusie sędziego robi dla nich wyjątek. Tylko, ze ekspercina od 7 boleści zapomniał, że ta ustawa nie jest ważna od samego początku, bo została nielegalnie uchwalona w trybie pilnym. A Piotrowicz i Pawłowicz owszem mogą być kandydatami BO SAMA KONSTYTUCJA robi wyjątek od wieku emerytalnego sędziów TK ustalając KADENCJĘ 9-letnią, która stoi ponad ogólną zasadą emerytalną dla sędziów sądów powszechnych. Podstawowa zasada konstytucyjna (i w ogóle prawna) mówi, ze Konstytucja może tworzyć wyjątki od własnych reguły i wyjątek jest ważniejszy od reguły. Znosi regułę w tym konkretnym przypadku.