Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie trudniej o kredyt. Banki będą bardziej ostrożne

18
Podziel się

Banki mogą przykręcić kurek z pieniędzmi - uważają ekonomiści. Wszystko przez wyższe ryzyko kredytowe i niższe zyski po kolejnej obniżce stóp procentowych.

Będzie trudniej o kredyt. Banki będą bardziej ostrożne
(PAP)
bErSVibV

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejne cięcie stóp procentowych, informowaliśmy w money.pl. W efekcie główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

- Niższe stopy zmniejszają dochody banków, co przez wpływ na ich wyniki i sytuację kapitałową może zmniejszyć możliwości kreacji kredytu - uważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Powołuje się na badanie NBP z maja, które wskazuje, że mimo cięć stóp dostępność kredytu może spaść, a polityka kredytowa ulegnie zacieśnieniu. - Oprocentowanie kredytu może być więc niższe, ale dostęp doń trudniejszy - dodaje Maliszewski.

Zdaniem Marcina Czaplickiego, ekonomisty PKO BP, rentowność sektora będzie niższa nie tylko w tym, ale i kolejnych latach. Powód? Spadnie tempo akumulacji zysków i kapitału, a od tego uzależniona jest zdolność do udzielania kredytów, czytamy w "Rzeczpospolitej".

bErSVibX
Zobacz także: Obejrzyj także: Kowalskiemu będzie trudniej uzyskać kredyt. "Przynajmniej przez dwa lata"

Banki już pokazują, jak odbiją się na nich obniżki stóp. Jak pisaliśmy w money.pl, z wyliczeń Alior Banku wynika, że ostatnie cięcie stóp obniży jego zyski o około 41-48 mln zł w skali jednego kwartału. Jeśli dodać do tego obniżki z marca i kwietnia, czyli łączny spadek z 1,5 do 0,1 proc., wychodzi, że wyniki spadną między 116 a 133 mln zł. W całym 2020 roku będzie to kilkaset milionów.

Z kolei Pekao wskazuje: "Trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez grupę" - uważa sam bank.

bErSVicd

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErSVicy
banki
pieniądze
KOMENTARZE
(18)
Pan Stanisław...
rok temu
"Z kolei Pekao wskazuje: "Trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 roku o około 650-700 mln zł " Kurski turla się ze śmiechu po najdroższych dywanach TVpis(du). Dla Pis(du) to grosze. Oni obracają kasą w miliardach a ciemny ludek klaszcze dając się doić!
Derek
rok temu
Kończy się rodeo dla banków, za granicą kredyty są mniej oprocentowane i jakoś banki żyją. Tylko w Polsce trzeba ściągnąć odsetek ile tylko się da . Banki przykreca kurek z pieniędzmi?? Hahaha , to z czego będą zarabiać jak nie z kredytów???
Papuga
rok temu
Nie powinno być inaczej, bo ceny mieszkań są z kosmosu i niestety będą napewno spadać i to będzie kłopot a drugi to brak pracy i dochodów, w kraju wszystko było nie tak i te oszustwa obnaża to, że kraj nie jest zieloną wyspa tylko czerwoną porażką
bErSVicz
Były czł. S 8...
rok temu
A koszty POkryją "oszczędzający" ze swoich na starość uzbieranych "oszczędności"! Bandytyzm POlityczny bez granic!
krystyna
rok temu
Niech zmniejszą sobie pensje i zabiorą nagrody to wszystkim wystarczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!