Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie trudniej o kredyt. Banki będą bardziej ostrożne

Banki mogą przykręcić kurek z pieniędzmi - uważają ekonomiści. Wszystko przez wyższe ryzyko kredytowe i niższe zyski po kolejnej obniżce stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejne cięcie stóp procentowych, informowaliśmy w money.pl. W efekcie główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

- Niższe stopy zmniejszają dochody banków, co przez wpływ na ich wyniki i sytuację kapitałową może zmniejszyć możliwości kreacji kredytu - uważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Powołuje się na badanie NBP z maja, które wskazuje, że mimo cięć stóp dostępność kredytu może spaść, a polityka kredytowa ulegnie zacieśnieniu. - Oprocentowanie kredytu może być więc niższe, ale dostęp doń trudniejszy - dodaje Maliszewski.

Zdaniem Marcina Czaplickiego, ekonomisty PKO BP, rentowność sektora będzie niższa nie tylko w tym, ale i kolejnych latach. Powód? Spadnie tempo akumulacji zysków i kapitału, a od tego uzależniona jest zdolność do udzielania kredytów, czytamy w "Rzeczpospolitej".

Obejrzyj także: Kowalskiemu będzie trudniej uzyskać kredyt. "Przynajmniej przez dwa lata"

Banki już pokazują, jak odbiją się na nich obniżki stóp. Jak pisaliśmy w money.pl, z wyliczeń Alior Banku wynika, że ostatnie cięcie stóp obniży jego zyski o około 41-48 mln zł w skali jednego kwartału. Jeśli dodać do tego obniżki z marca i kwietnia, czyli łączny spadek z 1,5 do 0,1 proc., wychodzi, że wyniki spadną między 116 a 133 mln zł. W całym 2020 roku będzie to kilkaset milionów.

Z kolei Pekao wskazuje: "Trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez grupę" - uważa sam bank.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: banki, pieniądze, raty kredytu, rpp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

LordTCHF, pamiętacie? Przed wyborami Andrzej D i Jarosław K mówili: pomożemy ludziom, przewalutujemy kredyty frankowe. Po wyborach Andrzej D i Jarosław K … Czytaj całość

02-06-2020

RomanJak na razie to marżę i prowizje tak wzrosły, że kredyty są droższe niż były przed obniżką stóp procentowych.

02-06-2020

MateuszI moze to iest sukcesem! Dlaczego banki maja liczyc zyski w milionach.

Rozwiń komentarze (18)