Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Ekonomiści chcą przyjęcia euro w Polsce. Podali datę graniczną

922
Podziel się:

Niech politycy wyznaczą datę przyjęcia euro. W ostatnich latach własna polityka pieniężna przestała być atutem - przekonuje "Rzeczpospolita". I przypomina, że taki apel wystosowuje od lat w noworocznym numerze. 1 stycznia 2023 r. do strefy euro dołączyła Chorwacja. Na 27 państw w Unii Europejskiej wspólną walutę ma już 20.

Ekonomiści chcą przyjęcia euro w Polsce. Podali datę graniczną
PiS przekonuje, że to nie czas na euro w Polsce. Ekonomiści uważają, że trzeba wyznaczyć termin (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Bułgaria chce wejść do strefy euro w 2024 r., Rumunia taki zamiar ma w 2029 r. "Dania, która jako jedyna z owej siódemki ma traktatową zgodę na utrzymanie własnego pieniądza, de facto ma euro, bo utrzymuje niemal sztywny kurs walutowy i wiernie kopiuje politykę Europejskiego Banku Centralnego" - czytamy.

Jak przekonuje "Rz" jej apel długo był głosem wołającego na puszczy. W obliczu globalnego kryzysu finansowego i europejskiego zadłużeniowego, silny był pogląd, że lepiej zachować własną politykę pieniężną i płynny kurs. To stabilizatory, które ułatwiają odzyskanie równowagi gospodarczej.

Ostatnie lata jednak pokazały, że nieudolne używanie tych narzędzi w połączeniu z nastawioną na prezenty wyborcze polityką fiskalną sprawiają, że własna polityka monetarna zamiast atutem staje się obciążeniem - napisano dalej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska potrzebuje dyskusji o strefie euro. O tym się nie mówi

Własna waluta odgrywa coraz mniejszą rolę?

Gazeta wylicza, że mierzymy się obecnie z destabilizacją rynku mieszkaniowego, inflacją o połowę wyższą niż średnia dla strefy euro, a kurs złotego "oszalał i odbija się od ściany do ściany".

"W tej sytuacji załamała się wiara, że Polska lepiej i szybciej rozwijać się będzie, mając złotego, a nie wspólną walutę" - pisze dziennik. I dodaje, że niemal dwie trzecie z 34 ekonomistów w panelu "Rzeczpospolitej" uważa, że wejście do strefy euro przyspieszy tempo wzrostu gospodarczego, a trzech na czterech jest zdania, że wspomniana wcześniej autonomia i własna waluta "odgrywają coraz mniejszą rolę w stabilizowaniu polskiej gospodarki".

Ponad połowa ekonomistów biorących udział w naszym panelu uważa, że Polska powinna wyznaczyć konkretną datę przyjęcia wspólnej waluty – najpóźniej do 2030 r. – i podjąć stosowne przygotowania - czytamy dalej.

Trzech na czterech przepytanych ekonomistów uważa, że wobec postępującego rozszerzania strefy euro, "pozostawanie poza nią będzie dla Polski coraz bardziej niekorzystne".

Kaczyński: euro to waluta dla bardzo silnej gospodarki

Do kwestii wprowadzenia euro w Polsce wielokrotnie odnosił się Jarosław Kaczyński. Pod koniec listopada stwierdził, że "to jest taki zabieg, którego w tej chwili dokonać nie możemy". I przekonywał, że w umowach zawartych z Unią Europejską nie ma podanego terminu przyjęcia wspólnej waluty. Może to więc nastąpić i za pół wieku.

Wymogiem stawianym przez Niemców w różnych nieoficjalnych rozmowach, ja w tych rozmowach uczestniczyłem, jest przyjęcie euro.Przyjęcie euro to jest doprowadzenie do sytuacji, w której ten długi okres – dziś zachwiany przez inflację – wzbogacania się Polaków, a co najmniej dużej części Polaków, zostanie zatrzymany i pewnie w jakiejś mierze przynajmniej, na jakiś czas cofnięty - mówił prezes PiS w Kędzierzynie Koźlu.

Kiedy zdaniem prezesa partii rządzącej można mówić o zastąpienia złotego przez euro?

Nawet gdyby to rozważać w jakimś bliższym okresie, to tylko wtedy, jeżeli (…) polska gospodarcza na tyle się umocni, że światowe rynki zaczną naszą walutę wyceniać wiele wyżej, bo siła waluty jest w jakiejś mierze efektem siły gospodarki – stwierdził Jarosław Kaczyński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
waluty
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(922)
Anonim
2 tyg. temu
Jeśli Stany Zjednoczone Europy przeliczą nas 5 PLN do 1 euro a na to się zanosi to ceny będą jeszcze wyższe a wypłaty niższe, nie sądziłem że dożyje takich czasów o ile zwykły człowiek będzie w stanie to przeżyć
Masakra
miesiąc temu
EMERYCI ZOSTANĄ ZMUSZENI DO POWROTU DO ROBOTY. Emerytury 300, 500 euro.
gość
2 miesiące temu
przez PLN jest o 2x drozej niz w euro ja już wole euro miec
falvco
3 miesiące temu
jak wprowadzą w Polsce ojro to się powieszę !!!!
Andrzej
4 miesiące temu
Data przyjęcia euro w Polsce jest znana: Jeden dzień po Danii.
...
Następna strona