Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Euro w Polsce. Jaśniej się nie da. Polacy mówią, co myślą o wspólnej walucie

531
Podziel się:

49 proc. Polaków uważa, że nasz kraj w ogóle nie powinien przyjmować euro - wynika z badania CBOS. Co dziesiąty ankietowany chce, by stało się to za więcej niż 10 lat, a co piąty - w ciągu najbliższej dekady. Tych, którzy są gotowi na wprowadzenie europejskiej waluty wkrótce, jest niewielu.

Euro w Polsce. Jaśniej się nie da. Polacy mówią, co myślą o wspólnej walucie
Euro w Polsce. Jaśniej się nie da. Polacy mówią, co myślą o wspólnej walucie (Adobe Stock, NurPhoto via Getty Images, Andrzej Iwanczuk, MikhailovStudio)

Pod koniec maja CBOS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej przeprowadziło badanie "Wprowadzenie euro w Polsce". Pracownia przypomniała ankietowanym, że wstępując do UE 20 lat temu Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, i zapytała, kiedy powinniśmy się na to zdecydować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Polacy mówią, kiedy przyjąć euro

13 proc. badanych udzieliło odpowiedzi, że w ciągu kolejnych 3 lat; 22 proc., że w ciągu kolejnych 10 lat; 10 proc. - jeszcze później. Zdaniem 49 proc. ankietowanych w ogóle nie powinniśmy przyjmować euro. Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 6 proc. badanych.

CBOS sprawdził też, jak do kwestii przyjęcia euro odnoszą się wyborcy poszczególnych partii politycznych.

Tylko 1 proc. wyborców PiS jest zdania, że w ciągu kolejnych trzech lat powinniśmy przyjąć euro; taką opinię wyraziło 28 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 7 proc. wyborców Trzeciej Drogi, 25 proc. Lewicy oraz zero proc. wyborców Konfederacji WiN; 6 proc. niezdecydowanych wyborców i 14 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.

Koncepcję przyjęcia euro w ciągu kolejnych 10 lat popiera 10 proc. wyborców PiS; 42 proc. osób deklarujących poparcie dla KO; 37 proc. zwolenników Trzeciej Drogi; 31 proc. - Lewicy; 6 proc. wyborców Konfederacji WiN; 19 proc. wyborców niezdecydowanych i 9 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.

Jeszcze później Polska powinna przyjąć euro według: 12 proc. wyborców PiS, 9 proc. wyborców KO; 18 proc. Trzeciej Drogi; 5 proc. Lewicy; 18 proc. Konfederacji WiN; 11 proc. niezdecydowanych wyborców i 4 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.

W ogóle nie powinniśmy przyjąć euro według: 75 proc. wyborców PiS, 13 proc. wyborców KO; 37 proc. Trzeciej Drogi; 34 proc. Lewicy; 75 proc. Konfederacji WiN; 59 proc. niezdecydowanych wyborców i 62 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.

Opinia, że w ogóle nie powinniśmy przyjmować euro najczęściej padała z ust ankietowanych w wieku 55-64 lata (54 proc.); mieszańców miast do 20 tys. mieszkańców (61 proc.); osób z wykształceniem podstawowym (68 proc.); rolników (81 proc.) oraz osób z miesięcznym dochodem netto do 1999 zł (62 proc.).

Minister przyznaje: Polska nie jest gotowa

Minister finansów Andrzej Domański mówił w połowie maja, że w jego resorcie nie toczą się prace nad przyjęciem euro. - Polska gospodarka jest absolutnie niegotowa na przyjęcie euro, nie spełniamy kryteriów konwergencji – powiedział Domański. Podkreślił, że złoty wiele razy pomógł polskiej gospodarce w radzeniu sobie z kryzysami.

Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 20 do 23 maja 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
euro
waluty
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(531)
Marq
2 tyg. temu
No tak Politycy wtedy będą zarabiali 17- 20 tys € a nie w złotówkach rurznica jest bo dla obywateli jak widzimy w innych krajach wiekrzość wie jak spowoduje to napewno że nie będzie rurznicy dla przedsiębiorców i firm które mogły by tu prowadzić działalność Pl czy inny region UE waluta jedna kwestią będzie dogadanie się co w naszym Kraju kiepsko to działa Zwykle dogadywanie więcej jest klutni i niewiadomych co 4 lata wszystko się zmienia partie Polityczne przegrywają przychodzą inni z nowymi pomysłami a firmy nielubia niejasności najmniej chcą inwestować by był zysk rozgłos i prestiż. No i najważniejsze jedna waluta odpadnie z rynku walut oraz historię z nią zostaną w książkach oraz u kolekcjonerów . Już jest drogo a nawet drożej jak na zachodzie wprowadzając € też będzie drogo a co NATO Banki ??? przecież UE darzy do gotówki Cyfrowej. Bardziej jest kontrolowana KARZDY zakóp a tak mając gotówkę idziesz kupujesz nikt nie wie co i gdzie. Polska nauczona do krętactw i wałkow dla zysku .
Jcost
3 tyg. temu
Korea Południowa nie jest w UE i nie mają euro nie dostają kpo i innych głupot a urośli w 40 lat do największej liczącej się gospodarki swiata
Jcost
3 tyg. temu
Korea Południowa nie jest w UE i nie mają euro nie dostają kpo i innych głupot a urośli w 40 lat do największej liczącej się gospodarki swiata
Pawel
3 tyg. temu
Nigdy euro, bo zbiedniejemy bardziej niz od inflacji.
Emeryt
3 tyg. temu
Euro w Polsce nigdy ponieważ politycy nie mogliby kombinować .A dobro kraju i obywateli mają w ..... .Od wejścia do UE nie zrobiono nawet 1 kroku postępu w tym kierunku .
...
Następna strona