Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Kary za brak OC. Stawki będą rekordowo wysokie

20
Podziel się:

Opłata za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu będzie w 2024 r. rekordowo wysoka - donosi serwis autokult.pl. Stawki będą różne w pierwszej i drugiej połowie roku. Maksymalna kara przekroczy 8 tys. zł.

Kary za brak OC. Stawki będą rekordowo wysokie
W związku z planowaną podwójną podwyżką minimalnej płacy również stawki za brak OC wzrosną w 2024 r. dwukrotnie (Materiały prasowe)

Autokult.pl przypomina, że kara za brak OC pojazdu co roku waloryzowana jest względem wartości minimalnej płacy.

Kary za brak OC. Oto nowe kwoty

Wiadomo już, że minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. W związku z wysoką inflacją, tak jak w tym roku, będzie ono ustalone w dwóch terminach - od 1 stycznia i od 1 lipca. Oznacza to także dla właścicieli samochodów dwie podwyżki kar za brak OC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysokie kary za brak ubezpieczenia. "Nie opłaca się jeździć bez OC"

Autokult.pl wylicza, że kara za brak OC w 2024 r. w przypadku samochodu osobowego nie będzie niższa niż:

  • 8400 zł przy braku OC dłuższym niż 14 dni,
  • 4200 zł przy braku OC od 4 do 14 dni,
  • 2100 zł przy braku od nie dłuższym niż 3 dni.

Kierowcy zapominają o OC

Rzecznik finansowy wskazuje na potrzebę łagodniejszego podejścia do kierowców, którzy na skutek pomyłki nie kupili komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Taką propozycję skierował pod koniec 2022 roku do ministra finansów.

W opinii Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego propozycja rzecznika finansowego "idzie w przeciwnym kierunku niż cel i rola OC komunikacyjnego".

200 tys. - mniej więcej tyle razy w ciągu roku interweniuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) z powodu braku OC komunikacyjnego. Aż w 60 proc. przypadków sprawa dotyczy przerwy wynoszącej więcej niż 14 dni, za co właścicielom samochodów grożą najwyższe kary finansowe - nawet jeśli zrobili to nieświadomie.

Brak polisy coraz łatwiej wykryć. Można to zrobić nie tylko podczas kontroli policji - na tym polu sprawnie działa również UFG. Korzysta z pomocy tzw. wirtualnego policjanta, czyli algorytmicznego narzędzia, które analizuje różne dane. Jakie? Tego UFG nie ujawnia. Zbroi się za to w kolejne rozwiązania, dzięki którym będzie można zdyscyplinować kierowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Poszkodowany
2 miesiące temu
Jeśli ufg potrafi wykryć przerwę w kontynuacji ,to pewnie jest też w stanie upomnieć o nie zapłaconym oc.
gazer5
3 miesiące temu
Za cztery dni przerwy większa kara niż wartość samochodu porażka
Krzysztof Wit...
3 miesiące temu
Państwo okradło mnie, a ja podjąłem w zamian za to decyzję, iż nie będę więcej honorowo oddawał krwi. Takiej ojczyźnie się nie pomaga już.
Krzysztof Wit...
3 miesiące temu
To zwykłe złodziejstwo w majestacie prawa. To analogiczna sytuacja do tej jak by policja karała wszystkich nietrzeźwych kierowców, nawet tych którzy siedzą na kanapie przed telewizorem. No sorry ma Pan uprawnienia i w każdej chwili może Pan wsiąść za kółko;-) Samochód bez OC stoi w garażu, a właściciel dostaje do zapłaty 3490 zł. Serio temat dla prokuratury.
...
4 miesiące temu
Tak państwo polsko-pisowskie okrada własnych obywateli w majestacie chorego prawa. Działaniem tej instytucji powinna zająć się prokuratura