Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: Sondaże z Wielkiej Brytanii wspierają złotego

1
Podziel się:

Rozpoczęcie nowego tygodnia handlu na rynkach wskazuje na spadek awersji do ryzyka na co wskazuje m.in. podbicie wyceny PLN oraz kwotowań głównej pary walutowej. Najmocniej zyskuje jednak brytyjski funt (+1,5 proc.) co dość wyraźnie wskazuje na genezę lepszych nastrojów na otwarciu.

Ryczko: Sondaże z Wielkiej Brytanii wspierają złotego

Początek nowego tygodnia handlu przynosi wyraźny wzrost na wycenie polskiej waluty w ślad za poprawą nastrojów wokół referendum w Wlk. Brytanii. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,3950 zł za euro, 3,8684 zł wobec dolara amerykańskiego, 4,0760 zł względem franka szwajcarskiego oraz 5,6075 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,207 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Rozpoczęcie nowego tygodnia handlu na rynkach wskazuje na spadek awersji do ryzyka na co wskazuje m.in. podbicie wyceny PLN oraz kwotowań głównej pary walutowej. Najmocniej zyskuje jednak brytyjski funt (+1,5 proc.) co dość wyraźnie wskazuje na genezę lepszych nastrojów na otwarciu.

Sondaże publikowane w weekend (przez Survation oraz YouGov) wskazują na ok. 44-45 proc. poparcie dla pozostania Wlk. Brytanii w ramach struktur unijnych. Przekłada się to na spadek prawdopodobieństwa Brexit'u do ok. 28 proc. (wedle implikowanego prawdopodobieństwa liczonego na bazie kursów bukchmacherskich). Obserwatorzy zwracają uwagę, iż przesunięcia te mogą mieć związek z niedawnym zabójstwem deputowanej Partii Pracy.

W konsekwencji efekt ten może być nietrwały, niemniej z uwagi na bliskość referendum (23 czerwca, czwartek) każda publikacja jest obecnie niezwykle istotna i wywierać będzie mocny wpływ na rynek. W szerszym ujęciu ostatnie sesje na PLN pokazały, iż na rynku nie ma chęci wyjścia powyżej 4,10 CHF/PLN oraz 4,46 EUR/PLN. W konsekwencji otrzymaliśmy 4-sesje o podwyższonej zmienności, wskazujące jednak ostatecznie na wzrost popytu na PLN (nawet pomimo słabszych piątkowych danych dot. sprzedaży detalicznej 2,2 proc. oraz produkcji przemysłowej 3,5 proc.). Aktualne polepszenie nastrojów na szerokim rynku powinno wyraźnie odbić się na kwotowaniach złotego m.in. wobec USD oraz CHF.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy skupieni będą głownie na dyskontowaniu weekendowych sondaży z Wlk. Brytanii w mniejszym stopniu zwracając uwagę na skromny kalendarz makro z szerokiego rynku.

Z rynkowego punktu widzenia ostatnie sesje na PLN wskazywały na ,,obronę" rynku przed zamknięciem świecy dziennej powyżej 4,10 CHF/PLN oraz 4,46 EUR/PLN. W konsekwencji aktualne podbicie wyceny PLN na bazie lepszych nastrojów ma również podstawy techniczne, co mogłoby sprowadzi ww. wyceny do okolic 4,00 PLN oraz 4,37 PLN. Równie ciekawie przedstawia się zestawienie z dolarem amerykańskim, który znajduje się pod presją po tym jak rynek porzucił grę pod szybkie podwyżki stóp procentowych w USA.

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(1)
upton
8 lat temu
Czy potrzebujesz pożyczki lub zostały odrzucone przez bank lub jakąkolwiek spółkę Pożyczka z powodu złych kredytów? Czy masz niezapłacone rachunki lub cię w długi? Dla szybki kontakt Odpowiedź: uptonwal@gmail.com Nazwa: Kwota kredytu: Kredyt Czas trwania: Kraj: adres: seks:. Numer telefonu komórkowego