Notowania

komentarz walutowy
13.10.2014 08:29

Stabilny początek tygodnia na złotym

Z rynkowego punktu widzenia poniedziałek nie przyniesie, najprawdopodobniej, mocniejszych ruchów i impulsów z uwagi na dzień wolny od handlu w Japonii oraz ograniczoną aktywność graczy w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty po piątkowej zniżce. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1860 PLN za euro, 3,2982 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4600 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,762 procent w przypadku obligacji 10-letnich.

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich kilku sesji na rynku polskich aktywów była, bez wątpienia, obniżka stóp przez RPP, która bezpośrednio przełożyła się na skokowy wzrost wyceny polskich obligacji. W przypadku rynku walutowego impuls ten nie wywołał znaczących zmian, gdyż głównym _ triggerem _ dla wyceny PLN pozostaje rynek bazowy. Dodatkowo poza mocnymi cieciami na stopach (50 pb. na referencyjnej oraz, aż 100 pb. na lombardowej) RPP zasugerowała jeszcze jedną obniżkę w listopadzie. Aktualnie rynek zawieszony jest pomiędzy oceną kolejnego ruchu ze strony (50pb. czy może bardziej prawdopodobne 25pb.), a próba korekty wzrostowej na eurodolarze. Trwający rajd na dolarze, którzy przyniósł wywindowanie kursu USD/PLN do okolic 15-miesiecznych maksimów, uległ lekkiego wyhamowaniu po ostatniej publikacji protokołu FED, jednak z uwagi na wykreowanie nowego środowiska fundamentalnego na linii EUR-USD o mocniejszą korektę może być niezwykle trudno. W konsekwencji najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada
kontynuację konsolidacji na PLN z lokalnymi próbami osłabienia polskiej waluty.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. W bieżącym tygodniu należy skupić się na środowym wskazaniu dot. inflacji CPI za wrzesień oraz piątkowych danych dot. produkcji przemysłowej za ten same okres.

Z rynkowego punktu widzenia poniedziałek nie przyniesie, najprawdopodobniej, mocniejszych ruchów i impulsów z uwagi na dzień wolny od handlu w Japonii oraz ograniczoną aktywność graczy w USA (zamknięty rynek długu). Z technicznego punktu widzenia byliśmy świadkami lekkiego podbicia kursu CHF/PLN pod koniec piątkowej sesji, jednak impuls ten został wstępnie zanegowany w wyniku dzisiejszego otwarcia. Kursy par związanych z PLN konsolidują i poza lekką próbą umocnienia wobec USD spodziewać należy się raczej oscylowania w kilkugroszowym zakresie wahań.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz