Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. ANA
|

Kursy walut. Gwałtowne umocnienie dolara

12
Podziel się

W poniedziałek po południu obserwowaliśmy wyraźne umocnienie dolara względem większości walut. Trudno jednoznacznie wytłumaczyć ten ruch - zauważa Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Kursy walut. Gwałtowne umocnienie dolara
dolar dolary waluta kantor waluty pieniądze (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzdTHXF

Przed godz. 16 poznaliśmy wstępne dane o koniunkturze w USA, które okazały się zaskakująco dobre pomimo pandemicznych ograniczeń. Wskaźniki PMI dla przemysłu wzrósł w listopadzie do 56,7 pkt. , a dla usług - do 57,7 pkt., co stoi w kontraście do mieszanych danych z Europy publikowanych rano.

- Tyle, że zwyczajowo rynek nie przywiązywał większej uwagi do PMI, koncentrując się na wyliczeniach ISM, jakie są publikowane na początku każdego miesiąca. Wątek PMI nie tłumaczy też słabości, jaka pojawiła się na rynkach akcji - zauważą Rogalski.

- Przyczyn ruchu warto zatem poszukać gdzie indziej. W depeszach agencyjnych można było znaleźć mieszane doniesienia, co do stanowiska administracji prezydenta-elekta, co do porozumienia fiskalnego z Republikanami - dodaje.

bDzdTHXH
Zobacz także: Ceny prądu pod kontrolą URE. Miliony Polaków zdecydowały inaczej

Wcześniej pojawiały się spekulacje, jakoby Biden chciał porozumienia, obawiając się, że pierwszy kwartał 2021 roku może być dość trudny dla gospodarki.

Kolejny wątek, na jaki wskazuje analityk DM BOŚ w kontekście umocnienia dolara, to relacje amerykańsko-chińskie. Przed godz. 15.00 na stronach Wall Street Journal pojawił się artykuł sugerujący, że administracja Trumpa przygotowuje kolejne retorsje wobec Chin oraz planuje utworzenie szerokiego frontu sojuszników, który miałby na celu zminimalizować negatywny wpływ potencjalnej odpowiedzi Pekinu.

bDzdTHXN

- To może sugerować, że szykowane jest coś "dużego", co miałoby też utrudnić realizację potencjalnych planów odwilży w relacjach za rządów Bidena - zauważa analityk.

bDzdTHYi
KOMENTARZE
(12)
Figa
2 miesiące temu
Wszystkie stare demoludy uciekają od swoich walut , Polacy też . To co wyprawia Glapiński z rządem nie napawa optymizmem .
ja
2 miesiące temu
RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotówki. Raty kredytów złotówkowych niższe o 50 zł, a frankowych i w euro wyższe o 200 zł dzięki osłabieniu złotówki. Frankowicze już mu dziękują. Poza tym rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Wrr
2 miesiące temu
Tylko dolar. Zaraz mega inflacja czas na zakupy.
bDzdTHYj
sylwabos
2 miesiące temu
Proste jak można wytłumaczyć ten niespodziewany ruch: Spekulacja
Jolka
2 miesiące temu
Jakie umocnienie dolara???? Dolar w ciągu 2 tygodni spadł o 10 % był po 3,92