Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty powinien utrzymać się blisko ważnej granicy

7
Podziel się

W tym tygodniu kurs złotego wobec euro powinien utrzymywać się blisko 4,50. Dla notowań polskiej waluty istotne będą wyniki na rachunku obrotów bieżących. W najbliższych dniach GUS opublikuje szereg danych obrazujących stan gospodarki w styczniu.

Kursy walut. Złoty powinien utrzymać się blisko ważnej granicy
Kursy walut. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDRZYhOt

W piątek kurs złotego wobec euro utrzymywał się poniżej 4,50, a wobec dolara oscylował blisko 3,71. Z kolei eurodolar trzymał się blisko 1,21.

W kraju głównym wydarzeniem była publikacja danych o PKB za czwarty kwartał 2020 roku. Gospodarka w tym okresie skurczyła się o 2,8 proc. rok do roku, jednak był to odczyt wyższy od oczekiwań rynkowych na poziomie -3,0 proc.

Pomimo spadku, dane nie powinny być odbierane jako nadmiernie negatywne, gdyż spadek okazał się zdecydowanie mniejszy niż wskazywała na to ostatnia projekcja ze strony NBP (-6,5 proc. rok do roku), a ponadto Polska na tle innych krajów UE odniosła relatywnie niewielkie straty w PKB.

bDRZYhOv
Zobacz także: Wiek emerytalny. Będziemy pracować do 70tki? "Trzeba o tym rozmawiać"

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej obserwowane były dane o inflacji za styczeń, które mogą dać wskazówki przed poniedziałkowym odczytem CPI w Polsce. W Czechach CPI zanotował spadek do 2,2 proc. rok do roku z 2,3 proc., jednak jest to zdecydowanie wyższy odczyt niż oczekiwane 1,7 proc.

W ostatnim czasie trendy reflacyjne były jednym z czynników prowadzących do wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak wpływ tego czynnika na dalsze umocnienie złotego może być ograniczony, gdyż wypowiedzi członków RPP wskazują, że ewentualne podwyżki są odległe.

bDRZYhOB

Lokalnie w tym tygodniu uwaga będzie kierowała się też w stronę publikacji na temat produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz z rynku pracy. Jednak dla notowań polskiego złotego istotne będą wyniki na rachunku obrotów bieżących, gdzie utrzymanie sporej nadwyżki (w relacji do PKB) powinno być odczytywane jako korzystne.

Po tym jak w zeszłym tygodniu eurodolar przebił poziom 1,21, piątek przyniósł wyhamowanie tego ruchu, gdzie w skali dnia notowania zbliżały się do 1,2080.

Ostatnie dni przyniosły negatywne zaskoczenie w amerykańskich danych gospodarczych, gdzie gorzej od oczekiwań wypadły zarówno inflacja CPI jak i odczyty z rynku pracy. Ponadto gołębia retoryka ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej oddala perspektywę zacieśniania polityki pieniężnej, co dodatkowo przemawia na niekorzyść dolara.

bDRZYhOC

W tym tygodniu rynek będzie w dalszym ciągu przyglądał się kwestiom związanym z procedowaniem amerykańskiego pakietu fiskalnego w Kongresie, co powinno dodatkowo wspierać apetyt na aktywa ryzykowne.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZYhOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
healer
2 miesiące temu
hmmm...to wybór Bidena nie wywołał szalonego entuzjazmu na giełdach walutowych i nie wywindował USD na rekordowe poziomy?? Coś tu się nie zgadza.....
ewa
2 miesiące temu
czas skończyć z.. przekrętami dotyczące realnej wartości euro!! to przelicznik 1/1, a nie żadne 4,50 zł?
edeszked
2 miesiące temu
A jeszcze w grudniu czytałem tutaj jak to euro będzie ponad 5zł, a dolar nawet rekord 4,50zł...zawsze jest odwrotnie....
bDRZYhOX
logiczny
2 miesiące temu
Odkryję przed wami tajemnicę ale nie mówcie nikomu - ta cała amerykańska jak i światowa gospodarka trzyma się tylko dzięki pustemu dodrukowi pieniądza przez wszystkie banki centralne stąd to giełdowe szaleństwo po którym nadejdzie kolejny rok... 1920 ! ;)))
xdhttp
2 miesiące temu
produkcja $ trwa