Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. A.Unton
|

Kursy walut. Złoty traci po publikacji danych z Niemiec

40
Podziel się

Zaskakująco słaba sprzedaż detaliczna z Niemiec pogarsza nastroje w Europie. Dolar zyskuje wobec euro, złoty traci.

Kursy walut. Złoty traci po publikacji danych z Niemiec
euro pieniądze waluta waluty gotówka (money.pl, Rafał Parczewski)
bCYBirat

Środa przyniosła osłabienie złotego wobec euro (kurs złotego wzrósł z ok. 4,3850 do ok. 4,42 za euro) oraz umocnienie dolara (kurs eurodolara z ok. 1,19 spadł poniżej 1,1850).

Wobec braku ważniejszych informacji z kraju, głównymi wydarzeniami dnia na rynku walutowym była publikacja danych o lipcowej sprzedaży detalicznej z Niemiec. Wpisała się ona w negatywną percepcję rynku odnośnie dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej w strefie euro, jaka zaczęła się rodzić po ostatnich zaskakujących deflacyjnych danych za sierpień z tego obszaru gospodarczego (minus 0,2 proc. vs oczekiwania na poziomie 0,2 proc. w skali rok do roku).

W porównaniu do analogicznych danych z USA (gdzie inflacja stopniowo pnie się w górę) dane ze strefy euro pokazały wyraźnie mniejszą skuteczność realizowanego przez Europejski Bank Centralny programu ekspansji ilościowej, na tle działań prowadzonych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

bCYBirav

Firmy będą odpowiadać za przestępstwo pracowników. I już się boją

W efekcie, chociaż w ostatnim czasie rynek gorzej oceniał perspektywy gospodarki amerykańskiej (ze względu na brak nowego stimulusa fiskalnego od sierpnia br. w wyniku braku porozumienia w Kongresie), to widmo powrotu deflacji w strefie euro zaczęło negatywnie wpływać na przewidywania co do sytuacji gospodarczej w całej Europie.

Skutkiem tego dolar zaczął odrabiać straty wobec euro, a złoty zaczął wyraźniej tracić na wartości, aczkolwiek w przypadku naszej waluty reakcja nastąpiła z pewnym opóźnieniem, tj. dopiero po słabych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech (-0,9 proc. wobec oczekiwań na poziomie 0,5 proc.).

bCYBiraB

W świetle nowej strategii polityki monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która w centrum stawia kondycję amerykańskiego rynku pracy, solidny piątkowy odczyt NFP (zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) z USA może sprzyjać powrotowi kapitału do USA (również z rynków wschodzących) czego rezultatem może być dalsze umocnienie dolara, a także osłabienie złotego.

bCYBiraW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
raf
3 tyg. temu
dobrze że traci pora sobie powiedzieć , że 1 złotych jest nic nie warty tak jak i cała ta gospodarka jak śpiewał Kazik Całe życie tyrał w hucie a do huty dokładali gdyby leżał mniejszą czynił by stratę itd
Himer
3 tyg. temu
Wszędzie sprzedaż spada , u nas też , ale tylko u nas inflacja szaleje i ceny rosną zamiast spadać . To efekty działania naszej wspaniałej RPP i Glapińskiego .
yxyxxy
3 tyg. temu
kiedy przyjmiemy euro ? złotówka spada co by się nie działo..
bCYBiraX
ss.
3 tyg. temu
Drukowanie kasy to dziś "program ekspansji ilościowej"? A rozchwiany psychicznie koleś w sukience to "osoba niebinarna"? Ważne, żeby język giętki wyraził to, co akurat plumknie w głowie.
edi
3 tyg. temu
Wczoraj pisaliście,że sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła-przedszkole czy co?
Najnowsze komentarze (40)
charlie..
3 tyg. temu
To chyba euro powinno tracić skoro niemiaszki żle przędą.
siara
3 tyg. temu
Ale bzdury.
PiS klamcy
3 tyg. temu
PiS kłamcy!! Konfiskata mienia polityków!! Polska w Ruinie Szyflowa wiedziała 5 lat temu!! Wiedziała jak będą wyglądały rządy PiS!! Hańba!!!!
kama
3 tyg. temu
w jesieni frank szwajcarski ma być po 11 pln , będzie na ulicach 3 miliony bezdomnych
rolnik
3 tyg. temu
Są takie momenty kiedy myślisz sobie po prostu, że to wszystko nie mieści się w pale. Że pewne granice są nieprzekraczalne. A tu niespodzianka! Wolne media są teraz złe, Kaczyński cieszy się, że może nam pokazać, następne głosowanie odbędzie się na Żoliborzu, Piotrowicz będzie walczył z komuną, a Kamiński wsadzał ludzi do pierdla. Czekamy jeszcze na wykład Piotrowicz na temat macierzyństwa.
tom
3 tyg. temu
To że Niemcom spada nie znaczy ze wszystkim ma spaść. Niemcy ogłosili stratę a inne kraje dostały po dupie. Niemcy dalej grabią Europę.
Pipi
3 tyg. temu
Nie cieszcie się za bardzo. To tylko 4 grosze! Jak w Polsce rządził "krul" Europy Euro dochodziło do 4,70.
ja
3 tyg. temu
RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotówki. Raty kredytów złotówkowych niższe o 50 zł, a frankowych i w euro wyższe o 200 zł dzięki osłabieniu złotówki. Frankowicze już mu dziękują. Poza tym rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
bCYBiraP
dario
3 tyg. temu
to taka mocna nasza złotówka , jedna publikacja u niemiaszków i nasza waluta leci na łeb
Stary Wiarus
3 tyg. temu
Ci co pracuja w Krajach UE sie ciesza. Ale to zludne. Co z tego ze zamienia Euro na wiecej Zlotowek jak ceny towarow i uslug wzrosna jeszcze bardziej. To wszystko jest powiazane ze soba.Ten kto musi kupic za granica surowce zeby w Polsce produkowac musi zaplacic w Euro a wiec zeby miec zlotowki na kupienie waluty musi podniesc ceny swoich towarow w Polsce. i kolo sie zamyka.Nie trzeba byc filozofem czy finansista zeby do tego dojsc. No ale Polak jak to Polak mysli tylko ile ma w portfelu i wydaje mu sie ze wiecej. Ale tylko mu sie tak wydaje, bo tak naprawde ma mniej tylko tego nie widzi
to oczywiste
3 tyg. temu
To jasne, że gospodarka USA silniej reaguje na działania banku centralnego bo firmy i konsumenci w USA są znacznie bardziej uzależnieni od kredytu i rynków finansowych niż europejscy. W Europie poziom zlewarowania jest znacznie niższy to i wrażliwoć na takie stymulacje znacznie niższa.
Skoryna
3 tyg. temu
PiS juz przebil Gutenberga i Kramera w drukowaniu tylko, ze tamci drukowali ksiazki a PiS banknoty bez pokrycia...
bankster
3 tyg. temu
Już niedługo za 1 EU zapłacimy 5 PLN
Wincyj pisu
3 tyg. temu
wincyj