Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ministerstwo Finansów nieugięte. Oprocentowanie oszczędności nie drgnęło

32
Podziel się:

Stopy procentowe w Polsce wzrosły do najwyższego poziomu od 2015 roku. Efekt? Oprocentowanie kredytów skoczyło w cztery miesiące o około 2,2 proc. Mogłoby się wydawać, że analogicznie zwiększy się oprocentowanie dla oszczędności Polaków. Nic z tego. Ministerstwo Finansów nie zamierza płacić większych odsetek.

Ministerstwo Finansów nieugięte. Oprocentowanie oszczędności nie drgnęło
Ministerstwo Finansów nie zmienia oferty obligacji na styczeń 2022 (Ministerstwo Finansów)

Decyzjami Rady Polityki Pieniężnej (RPP) główna stawka oprocentowania w NBP od października wzrosła z 0,1 do 1,75 proc. Jest już wyższa niż przed pandemią. Ostatni raz była na tym poziomie w 2015 roku. Efekty widzi już wielu kredytobiorców, którzy dostali z banków pisma, informujące o dużo wyższych ratach.

Niestety podobnych zmian nie odczuwają Polacy, którzy mają uzbierane oszczędności. Choć stopy procentowe poszły wyraźnie w górę, w większości banków dalej w podstawowej ofercie odsetki z lokat czy kont oszczędnościowych są praktycznie zerowe. Eksperci wskazują, że banki nie muszą konkurować o klientów i na podwyżkach stóp procentowych chcą jak najwięcej zarobić.

Z tego powodu w pandemii dużą popularność zyskały obligacje skarbowe, które przy ulokowaniu pieniędzy na 3 miesiące dawały 0,5 proc. zysku (w skali roku), a w praktyce niewiele różnią się od zwykłej lokaty bankowej.

Zobacz także: Rekordowo droga Wigilia. Seniorzy o świątecznych zakupach i konieczności zaciskania pasa

Można było mieć nadzieję, że na podwyżki stóp procentowych zareaguje Ministerstwo Finansów i oferta będzie bardziej atrakcyjna. Nic z tych rzeczy.

Oferta obligacji skarbowych w styczniu

Mija kolejny miesiąc i znowu oprocentowanie obligacji ani drgnie. W poniedziałek resort finansów ogłosił warunki styczniowej oferty, która nic się nie zmieniła. Tym samym dalej państwo nie zapłaci ani grosza więcej za pożyczone mu pieniądze.

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w styczniu 2022 roku zostało utrzymane na poziomie grudnia 2021 - podało Ministerstwo Finansów.

"Oprocentowanie obligacji jest zróżnicowane w zależności od ich rodzaju. Aktualnie kształtuje się na poziomie od 0,5 do 1,7 proc. w przypadku standardowej oferty oraz 1,50 proc. i 2 proc. w przypadku instrumentów rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+" - czytamy w komunikacie.

Warto zauważyć, że oprocentowanie wyższe niż 0,5 proc. w skali roku można otrzymać tylko w przypadku, gdy zamrozimy pieniądze na 2 lata lub więcej. Wspomniane przez resort finansów 2 proc. można dostać przy obligacjach na 12 lat.

Miliardy w obligacjach

- Zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyniki sprzedaży pokazują, że nabywcy indywidualni uznają instrumenty skarbowe za atrakcyjną formę pomnażania środków - wskazuje wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Faktycznie, tylko w listopadzie Polacy ulokowali w obligacjach skarbowych 3,6 mld zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się papiery 3-miesięczne (1,96 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
WYRÓŻNIONE
Fiu fiu
3 lata temu
PiS największa maszyna do okradania tych co ciężko pracują a dawania leniom ,kombinatorom i niebieskim ptakom za głos przy urnie.
qwerty
3 lata temu
PO może i złodzieje ale tak jak pis jeszcze nikt mnie w życiu nie okradł.
Waldek 14l
3 lata temu
Polacy, którzy mają oszczędności w bankach na żenującym oprocentowaniu 0,01% tak naprawdę finansują inflację, czyli tą porażkę rządu PIS .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (32)
Mika
3 lata temu
Podsumowując kredyty mieszkaniowe - drogie. Lokaty - brak zysku, bardzo słabo oprocentowane. Inflacja - wysoka, wszystko drogie. Jest zajebiście.
Nick
3 lata temu
2017: inflacja 2%, lokata kwartalna w banku 1,8%. 2021: inflacja oficjalnie 5% (naprawdę - nie wiadomo ile), lokata w banku: 0,2%. Elektorat pisu nie ma oszczędności, więc nie ma problemu. A frajerom, którzy uwierzyli temu rządowi i kupili obligacje państwowe - nawet nie współczuję, bo ktoś, kto uwierzy i zawierzy temu rządowi choćby dziurawego gumofilca - nie mówiąc o własnych pieniądzach - musi być po prostu niespełna rozumu.
Robek
3 lata temu
Ciemny lud ma bulić na państwo PIS, które potem wszystko trwoni bo tak ma być . Niech ciemny lud się cieszy że ma co jeszcze do gara włożyć
Jest dobrze
3 lata temu
Ci co mają kasę, trzymajcie nie wydajcie i nie inwestujcie , złodzieje polityczne zmuszają ludzi do inwestowania poprzez inflację i spadającego złotego , tym sposobem przepłacisz a złodzieje polityczne liczą na wpływy z podatków, trzymajcie i nie lokujcie, długo taka sytuacja nie będzie mogła trwać , potrwa dopóki się zacznie wszystko sypać i świnie polityczne w popłochu zamienią decyzje w obawie o utratę koryta , co gorsza będą się obawiać ludzi aby nie ruszyli na ulicę , chcą złodzieje doprowadzić do rynny nas , no to my do ruiny złodziei zmuśmy.
Polak
3 lata temu
Obligacje mogą sobie stać ale banki są prywatne jak zaczną podnosić lokaty to ten zyd z MF będzie miał problem bo ludzie zaczną masowo rezygnować z obligacji
...
Następna strona