Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Podwyżki dla nauczycieli. Warszawa wypłaca z własnych funduszy

14
Podziel się:

W Warszawie uruchomiono właśnie wypłaty podwyżek dla nauczycieli. Miasto robi to z własnych pieniędzy, bo z budżetu państwa środki jeszcze nie wpłynęły. A czasu jest coraz mniej, więc samorządy będą musiały wysupłać kasę z własnych oszczędności.

Warszawa wypłaca podwyżki dla nauczycieli. Z własnej kasy, bo czeka na pieniądze z budżetu
Warszawa wypłaca podwyżki dla nauczycieli. Z własnej kasy, bo czeka na pieniądze z budżetu (PAP, Marcin Obara)

Najpóźniej do 30 września samorządy muszą wypłacić szkołom pieniądze na podwyżki dla nauczycieli, i to z wyrównaniem do 1 września. Jednak pieniądze z budżetu państwa jeszcze nie wypłynęły. Rząd w trakcie strajku nauczycieli obiecał podwyżki o 9,6 proc. i to zrealizował, jednak częściowo przerzucając koszt na samorządy. Te będą musiały dołożyć nawet 400 mln zł.

Warszawa już - z własnych funduszy - zaczęła wypłacać podwyżki. - Nie dostaliśmy jeszcze ani grosza z budżetu państwa - mówi RMF FM dyrektor stołecznego wydziału edukacji Joanna Gospodarczyk. Jak dodaje, do końca roku na wyższe wynagrodzenia w Warszawie potrzeba ponad 51 mln zł, z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało niecałe 37 mln zł.

- To efekt nowego rozporządzenia, które dzieli subwencje oświatową na podstawie m.in. zamożności samorządu. To uderzy w warszawskie szkoły, odbędzie się to kosztem inwestycji - ostrzega Joanna Gospodarczyk.

Zobacz także: Obejrzyj: "Podwyżka dla nauczycieli to podwyżka bez pieniędzy"

Rozporządzenie ws. podwyżek

Pod koniec sierpnia w Dzienniku Ustaw RP pojawiło się rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenia dla nauczycieli. Stawki są wyższe o 9,6 proc.

Minimalne wynagrodzenia, w zależności od kwalifikacji zawodowych, sięgną od 2450 zł do 3817 złotych brutto. Rozporządzenie obowiązuje od 1 września, a nowe stawki wynagrodzeń mają zostać naliczone najpóźniej 30 września, z wyrównaniem od 1. W rozporządzeniu uszczegółowiono też zasady dotyczące przyznawania dodatków za wychowawstwo i jednoznacznie określono, że dodatkowe pieniądze przysługują również nauczycielom przedszkolnym.

Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że rząd znalazł dodatkowy miliard na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. Podczas ostatniego strajku nauczyciele walczyli jednak o większe podwyżki i z rządowej propozycji nie są zadowoleni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Nauczyciel
3 lata temu
KAŻDY może pracować jako sprzedawca, pomoc kuchenna czy stróż. Ale NAPRAWDĘ chcielibyście, by WASZE DZIECI uczył jakiś KAŻDY, choćby tylko Gimnazjum skończył?? Kopnijcie się pietą w czoło, niemyślący ludzie...
Wikcia ~
3 lata temu
Ja opowiem, z dokładnością, gdy obejrzę filmy z wakacji. Przepraszam, czy to jest hejt ?
Soyer
3 lata temu
Lepszej inwestycji jak w edukacje mowych pokolen nie da sie zrobic, wiec to tylko przesuniecie inwestycji.
ja
3 lata temu
Reforma szkolnictwa? Powinno się zmienić system edukacji, który jest nastawiony na produkcję uległych pracowników, zależnych od Państwa lub których można później ograbić podatkami i różnymi mechanizmami marnotrawstwa. Dlaczego w szkołach nie uczy się zarządzania pieniędzmi, skutecznego inwestowania? Dlaczego tak słabo stawia się na przedsiębiorczość? Przeczytajcie sobie ksią.żke "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna"? Powstała by ludzie mogli sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe.
realista
3 lata temu
Co to za komentarze,sam JAD.Pisowcy?