Notowania

Podwyżki dla nauczycieli. Warszawa wypłaca z własnych funduszy

W Warszawie uruchomiono właśnie wypłaty podwyżek dla nauczycieli. Miasto robi to z własnych pieniędzy, bo z budżetu państwa środki jeszcze nie wpłynęły. A czasu jest coraz mniej, więc samorządy będą musiały wysupłać kasę z własnych oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Warszawa wypłaca podwyżki dla nauczycieli. Z własnej kasy, bo czeka na pieniądze z budżetu (Fot: Marcin Obara)

Najpóźniej do 30 września samorządy muszą wypłacić szkołom pieniądze na podwyżki dla nauczycieli, i to z wyrównaniem do 1 września. Jednak pieniądze z budżetu państwa jeszcze nie wypłynęły. Rząd w trakcie strajku nauczycieli obiecał podwyżki o 9,6 proc. i to zrealizował, jednak częściowo przerzucając koszt na samorządy. Te będą musiały dołożyć nawet 400 mln zł.

Warszawa już - z własnych funduszy - zaczęła wypłacać podwyżki. - Nie dostaliśmy jeszcze ani grosza z budżetu państwa - mówi RMF FM dyrektor stołecznego wydziału edukacji Joanna Gospodarczyk. Jak dodaje, do końca roku na wyższe wynagrodzenia w Warszawie potrzeba ponad 51 mln zł, z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało niecałe 37 mln zł.

- To efekt nowego rozporządzenia, które dzieli subwencje oświatową na podstawie m.in. zamożności samorządu. To uderzy w warszawskie szkoły, odbędzie się to kosztem inwestycji - ostrzega Joanna Gospodarczyk.

Obejrzyj: "Podwyżka dla nauczycieli to podwyżka bez pieniędzy"

Rozporządzenie ws. podwyżek

Pod koniec sierpnia w Dzienniku Ustaw RP pojawiło się rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenia dla nauczycieli. Stawki są wyższe o 9,6 proc.

Minimalne wynagrodzenia, w zależności od kwalifikacji zawodowych, sięgną od 2450 zł do 3817 złotych brutto. Rozporządzenie obowiązuje od 1 września, a nowe stawki wynagrodzeń mają zostać naliczone najpóźniej 30 września, z wyrównaniem od 1. W rozporządzeniu uszczegółowiono też zasady dotyczące przyznawania dodatków za wychowawstwo i jednoznacznie określono, że dodatkowe pieniądze przysługują również nauczycielom przedszkolnym.

Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że rząd znalazł dodatkowy miliard na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. Podczas ostatniego strajku nauczyciele walczyli jednak o większe podwyżki i z rządowej propozycji nie są zadowoleni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

ewghaehettyle jest pracy że jak im nie pasuje to niech zmienią a nie jojczą a tak przy okazji wystarczy popatrzeć na parkingi przyszkolne czym ci biedacy … Czytaj całość

04-09-2019

KatarzynaChora z nienawiści warszawka na pewno chętnie zapłaci extra kasę nauczycielom (choć wyniki uczniów marne, czyli jakość pracy słaba).... Tylko, czy … Czytaj całość

04-09-2019

zibiProszę o próbę pracy w Biedronce lub po peeregrowskim kombinacie. Skoro jest tak ciężko i beznadziejnie.

Rozwiń komentarze (14)