Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Pożyczka w rodzinie. Wyrok sądu jak przestroga. Pamiętaj o umowie

35
Podziel się:

Umowa pożyczki powinna zawierać nie tylko informację o przekazywanej sumie, ale również inne kluczowe postanowienia. Nawet jeśli jest udzielana między członkami rodziny. W przeciwnym razie strony narażają się na niepotrzebne konflikty.

Pożyczka w rodzinie. Wyrok sądu jak przestroga. Pamiętaj o umowie
Umowa pożyczki powinna zawierać nie tylko informację o przekazywanej sumie (East News, ZOFIA BAZAK)

Sąd Okręgowy w Opolu zasądził od kobiety zwrot pożyczki w wysokości 80 tys. zł. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał ten wyrok. Kobieta nie zgodziła się z decyzją sądu i złożyła skargę do Sądu Najwyższego - informuje "Rzeczpospolita".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ujawnili wydatki na loty. Obajtek się wywinie? Prawnik mówi wprost

Jak czytamy w dzienniku, kobieta zakwestionowała zawarcie umowy i swój podpis na niej, ale biegły grafolog obalił te twierdzenia. Niższe instancje uznały, że pieniądze zostały wypłacone, a kobieta potwierdziła ich odbiór. Pozwana twierdziła jednak, że nie brała udziału we wszystkich czynnościach, ponieważ w tym czasie była za granicą, a umowę sporządziła jej córka. Wskazywała także na rozbieżności między datą widniejącą na umowie pożyczki a datą jej faktycznego podpisania - informuje "Rz".

Sąd Najwyższy zgodził się z wyrokiem sądu niższej instancji. Sędzia podkreśliła, że jedynym elementem, który musi wykazać powód w sprawie o zwrot pożyczki, jest fakt jej wydania. Osoba, która bierze pożyczkę, zobowiązuje się zwrócić tę samą sumę pieniędzy, a w razie sporu musi to udowodnić - czytamy w "Rz".

Doktor Adam Puchalski, radca prawny z kancelarii Rymarz Zdort Maruta, w rozmowie z dziennikiem zwraca uwagę, że przy udzielaniu pożyczki bardzo ważne są formalności. W umowie musi znaleźć się precyzyjny termin i sposób przekazania pieniędzy oraz ich zwrot. Warto zadbać także o udokumentowanie wypłaty pożyczanych środków. Pożyczkobiorca powinien potwierdzić odbiór gotówki lub dokonać przelewu bankowego z odpowiednim opisem tytułu płatności. To ważne, bo w razie sporu to pożyczkodawca musi udowodnić, że dokonał wypłaty pożyczki - czytamy w dzienniku.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Lex
3 tyg. temu
nihil novi sub sole
Kol
3 tyg. temu
zlikwidować przepisy, że minimalna krajowa jest chroniona przed komornikiem! Na liście płac minimalna, reszta pod stołem a człowiek nie może odzyskać swoich pieniędzy
mik SA
3 tyg. temu
Możesz mi pożyczyć 100 000? Jasne. Kiedy? Jak wrócę z Radomia. Kiedy wracasz? Się nie wybieram!
Esa
3 tyg. temu
Najlepszy zwyczaj to niepozyczj.
Maniek
3 tyg. temu
Przez takiego pseudobiegłego jestem w plecy kilkanaście tysięcy i pół roku niepotrzebnych nerwów. Jedyna rada unikać podobnych sytuacji bo potrafią ci nawet udowodnić że jesteś wielbłądem i nic nie zrobisz...
...
Następna strona