Notowania

Rodzina Dziubaków może mieć problem. Bank wytacza ciężką artylerię

Rodzina Dziubaków walczy o korzystny wyrok ws. kredytu mieszkaniowego we frankach. Raiffeisen Bank, w którym zaciągnęli kredyt, wytacza jednak ciężką artylerię. Jeśli dojdzie do unieważnienia umowy, to zażąda gigantycznych pieniędzy i zwrotu mieszkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rodzina Dziubaków walczy o unieważnienie kredytu mieszkaniowego we frankach (Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Małżeństwo Justyny i Kamila Dziubaków wzięło kredyt w 2008 roku. Bank udzielił pożyczki w złotych, ale indeksował ją - czyli przeliczał - we frankach szwajcarskich. Zdaniem Dziubaków ten mechanizm był nieuczciwy i wnieśli skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie, a ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wykładnię unijnego prawa w sprawie warunków umów konsumenckich uznanych za nieuczciwe.

3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystną opinię ws. kredytu państwa Dziubaków - polskie sądy mogą unieważniać umowy, w których są klauzule niedozwolone.

Dziubakowie pożyczyli 400 tysięcy zł. Jak twierdzą, do teraz spłacili 230 tysięcy, a kwota pozostała do spłaty to 520 tys. zł. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty.

Obejrzyj też: Bank ostrzega państwa Dziubaków. Może chcieć od nich ok. 800 tys. złotych. "To wina polityków"

Jednak ich bank jest zupełnie odmiennego zdania. W przypadku unieważnienia umowy zażąda od małżeństwa Dziubaków ok. 800 tys. zł za bezumowne korzystanie przez 11 lat z kapitału. Ponadto zagroził im pozbawieniem mieszkania - informuje serwis prawo.pl.

- Banki są zobowiązane prawnie do ściągania swoich należności - mówił we wtorek w programie "Money. To się liczy" Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. Dodał, że banki nie pozwolą, aby inni klienci płacili za prezent, jakim byłoby "darmowe mieszkanie".

Czy rzeczywiście małżeństwo Dziubaków wygra sprawę w polskim sądzie i ich kredyt zostanie unieważniony? Na rozstrzygnięcie musimy jeszcze poczekać. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 3 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyt we frankach, małżeństwo dziubaków, sprawa dziubaków, pieniądze, wyrok tsue, banki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2019

grzegorzwszyscy wiedzieli co podpisują, a tak się cieszyli, że niższe raty, ile zyskują. Odbije się wam ten frank czkawką nieraz i nie dwa

05-11-2019

sytytry230+180=410, a kredyt 400 jakim cudem? przeciez 10 tys nie pokryje nawet inflacji z 11 lat?????!?!? bez jaj, to nie bank muzulmanski

05-11-2019

CHFW normalnym kraju za takie zastraszanie groziłoby postępowanie prokuratorskie

Rozwiń komentarze (271)