Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Rząd zajmie się projektem budżetu na 2022 rok. Państwowa kasa będzie miała spory deficyt

23
Podziel się:

We wtorek rząd zajmie się projektem budżetu na 2022 rok. Rządzący przewidują, że w przyszłym roku PKB Polski urośnie o 4,6 proc. Pojawi się jednak też kilkudziesięciomiliardowa dziura budżetowa. Dlatego przedmiotem obrad rządu również będzie strategia zarządzania długiem publicznym na najbliższe lata.

Rząd zajmie się projektem budżetu na 2022 rok. Państwowa kasa będzie miała spory deficyt
Budżet 2022. We wtorek rząd zajmie się projektem (Getty Images)
bEIKUEUl

Rząd wstępnie przyjął projekt budżetu na rok 2022 już pod koniec sierpnia. Zakładał on, że PKB Polski wzrośnie o 4,6 proc., ale jednocześnie pojawi się deficyt na poziomie 30 mld zł. Dochody państwa w przyszłym roku według planów wyniosą 475,6 mld zł, a wydatki - 505,6 mld zł.

Dochody państwa w 2022 roku

Zgodnie z założeniami rządu w przyszłym roku dochody z podatku VAT wyniosą 231,4 mld zł. To znacznie więcej niż widnieje w ustawie budżetowej na rok 2021, gdzie zapisano dochód z tego podatku na poziomie 181 mld zł.

Wzrosną również wpływy z akcyzy: w tym roku miały wynieść 71,05 mld zł, w 2022 roku - 77,8 mld zł. Spaść natomiast mają wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT w 2022 roku przyniesie do budżetu 66,9 mld zł, a w 2021 roku - 69,3 mld zł.

bEIKUEUn
Zobacz także: Budżet 2022. Jarosław Gowin: "Ogromny dług publiczny jest ukrywany"

Jednak ten spadek wpływów zrekompensuje podatek od osób prawnych. Z tytułu CIT w przyszłym roku do budżetu ma wpłynąć 51 mld zł, a w 2021 roku - 37,1 mld zł.

Budżet 2022. Oto najważniejsze wydatki

Na co zatem trafią pieniądze z budżetu państwa na rok 2022? W projekcie podkreślono, że większe środki popłyną na finansowanie ochrony zdrowia. Na ten cel rząd chce przeznaczyć środki na poziomie 5,75 proc. PKB.

bEIKUEUt

Kolejne 2,2 proc. PKB przeznaczone ma być na obronę. Oprócz tego w budżecie zabezpieczono pieniądze na programy społeczne typu "Rodzina 500+", czy też "Dobry start".

W budżecie na rok 2022 przewidziano też środki na sfinansowanie nowego programu prorodzinnego, który rząd zapowiedział wraz z Polskim Ładem. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Środki do rodziców trafią między 12. a 36. miesiącem życia pociechy. Rodzice sami wybiorą, czy wolą otrzymywać 500 zł przez dwa lata, czy 1 tys. zł przez rok.

Rządzący zakładają też zwiększenie wynagrodzeń o 4,4 proc. w budżetówce. "Odmrożone" też będą nagrody - tzw. 3-procentówki.

bEIKUEUu

Pojawią się również nowe zadania inwestycyjne w obszarze zdrowia, transportu lądowego, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Zwiększeniu mają również ulec wydatki na szkolnictwo wyższe i naukę.

Potrzeby pożyczkowe netto na przyszły rok to 48,5 mld zł, natomiast brutto - czyli uwzględniające wykup długu - to 212,2 mld zł.

Rząd zachowuje optymizm w sprawie inflacji

Zgodnie z założeniami budżetu na 2022 rok przeciętny "Kowalski" miesięcznie zarobi 5 922 zł. Taką bowiem zapisano prognozę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce.

A co z inflacją? W ujęciu średniorocznym rząd określił ją na poziomie 3,3 proc. To oznacza spory spadek w porównaniu z tym, co dzieje się obecnie. W sierpniu inflacja wyniosła 5,5 proc., choć jeszcze w roku 2020, naznaczonym lockdownem, wahała się na poziomie 3 proc.

bEIKUEUv

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2022 roku ma wynieść 5,9 proc.

Rząd opracuje projekt zarządzania długiem publicznym

Projekt budżetu został zaopiniowany w ramach pracy Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie z prawem projekt ustawy budżetowej na kolejny rok powinien trafić do Sejmu najpóźniej do końca września.

bEIKUEUw

Były już wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego Jarosław Gowin stwierdził wprost: rząd ukrywa dług gdzie indziej. Nie oznacza to jednak, że jego nie ma. Dlatego też we wtorek Rada Ministrów ma przyjąć projekt Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2022-2025.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIKUEUO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(23)
eds
2 tyg. temu
Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
:(((
2 tyg. temu
Strategia zarządzania : zdefraudowac , ukrasc , zmarnowac , ale sobie z tego napchac kieszenie . Rodzince i znajomym oczywiscie tez , no i czarni , dac im setki milionow , " zasluzyli" wprowadzaniem wiernych baranow w blad co do uczciwosci tej mafii .
Polak
3 tyg. temu
Dochód z podatku WAT ma w przyszłym roku wzrosnąć. Ot, czarodzieje. Ceny rosną, to i dochód z podatku rośnie. Dlatego rządowi nie zależy na hamowaniu inflacji.
bEIKUEUP
dfghredthye
3 tyg. temu
jasne, ludzie nie wytrzymuja i emeigruja, POLITYCY tylko SOBIE PODWYZKI i swojej SWICIE, a LUDZIOM w NAGRODE - PODATKI W GORE, PRECZ z elita polityczna!!! WOLNA POLSKA DLA POLAKOW!!! POLEXIT!
Sunny
3 tyg. temu
Prosty podatek obrotowy sprawiłby że budżet Polski miałby 700 mld i nie trzeba by reszty podatków . Ale cała banda cwaniaków nie miała by co robić . Dlaczego by to starczyło 36000000 obywateli to średni podatek obrotowy na głowę to 20000 PLN. ( Niech kwota nie przeraża nie liczę żadnej firmy) podatek obrotowy to kwota od każdej sprzedanej rzeczy w Polsce przez każdego i każda firme bez zwolnień. Dlaczego proste rozwiązania nie są wybierane. Wyobraźcie sobie Polskę kraj bez pit dla każdego ilu inwestorów tu napłynie.niestety żadna władza sobie nie pozwoli na coś takiego bo nie będzie mogła rządzić wprowadzać rozporządzeń brać premii za tę rozporządzenia i twierdzić że jest ciezko
...
Następna strona