Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Szef NBP we francuskim dzienniku. Radzi, jak wyjść z kryzysu

7
Podziel się:

Francuski dziennik "L’Opinion" w piątek opublikował artykuł prezesa NBP Adama Glapińskiego na temat m.in. wyzwań, jakie czekają świat po pandemii. Wskazuje w nim, że określenie optymalnej strategii wyjścia z działań niekonwencjonalnych w polityce pieniężnej jest nie lada wyzwaniem.

Szef NBP we francuskim dzienniku. Radzi, jak wyjść z kryzysu
Prezes NBP Adam Glapiński we francuskim dzienniku pisze o postocovidowej przyszłości (Adobe Stock | Twitter, msnobody | NBP)

"Oczywiście określenie optymalnej strategii wyjścia z działań niekonwencjonalnych w polityce pieniężnej jest nie lada wyzwaniem. Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że proces ten - zarówno na świecie, jak i w Polsce - powinien być mądrze rozłożony w czasie i postrzegany jako element ciągłości polityki banku centralnego" - napisał prezes Glapiński w artykule opublikowanym we francuskim "L'Opinion".

Wskazał przy tym, że polityka banków centralnych (takich jak NBP) z jednej strony nie może naruszyć fundamentów pokryzysowego wzrostu, a z drugiej - dopuścić do narastania nierównowag makroekonomicznych i finansowych.

Zwrócił uwagę, że ekonomiści szacują, iż w ciągu ostatnich 70 lat pokonanie dystansu od dna recesji do pełni potencjału zajmowało w USA średnio prawie 14 kwartałów. Zasugerował, że tym razem może to zająć zaledwie pół roku. I to mimo, że skala spadku PKB spowodowanego pandemią była w Stanach Zjednoczonych najwyższa w powojennej historii tego kraju.

"Ta przyspieszona odbudowa gospodarki, widoczna w wielu obszarach także w Polsce, napawa zrozumiałą radością, ale - podobnie, jak gwałtowne spowolnienie sprzed roku - stwarza również pewne wyzwania" - wskazał Glapiński.

Zobacz także: Budowa i remont horrendalnie drogie, ceny wystrzeliły. Ekspert: To nie koniec podwyżek

"Pojawiają się na przykład obawy o to, czy banki centralne nie spóźnią się z reakcją na poprawiające się dane i prognozy makroekonomiczne, co stwarzałoby zagrożenia dla zrównoważonego wzrostu gospodarczego" - pisze.

W jego ocenie, działania NBP zapewniły skuteczne wsparcie dla polskiej gospodarki w okresie pandemii, o czym świadczy to, że spadek PKB był w Polsce ponad dwukrotnie mniejszy niż średnio w Europie. Udało się też uniknąć pogorszenia sytuacji na rynku pracy, na co wskazuje m.in. najniższa w całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia.

To większa akcja

Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego artykuł prof. Adama Glapińskiego znalazł się akurat w uznanej francuskiej gazecie? To efekt projektu "Opowiadamy Polskę światu", którego najnowsza odsłona jest poświęcona innowacyjnej Polsce i pomysłom na wychodzenie z pandemii COVID-19.

Jest realizowana przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Banku Polskiego i Polskiej Agencji Prasowej.

Artykuł prof. Adama Glapińskiego, obok tekstów autorstwa premiera RP, historyków i innych intelektualistów, publikowanych w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu", ukaże się także w najbliższy weekend w ponad 50 mediach na świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Yrek
3 lata temu
Dziwię się że francuska gazeta drukuje takie artykuły, z Panem który okrada Polaków w białych rękawiczkach....i rznie glupa że wszystko jest pod kontrolą....masakra...
Cer
3 lata temu
Wg. Tego tzw znawcy od przekrętów, wystarczy do drukować pieniędzy, i przekupić nimi leni i obiboków, byle by głosowali !!!!
podatnik
3 lata temu
ta stara od ww. glapińskiego, co nazywa siebie profesorem, lansowała się w tv trwam:))))))))))))
Cynik
3 lata temu
Człowiek który ograbił Polaków tych którzy coś mieli ciężko pracując i odmawiając sobie wiele chcieli przekazać coś swoim dzieciom....on doradza!!O tempora,o mores!!Kiedyś tacy siedzieli w wieży,dzisiaj puszą się jak ów szatniarz:nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?
Gen Flaszka
3 lata temu
A co na to dwórki od pończoch i rajtuz pana prezesa ?