Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Tak źle nie było od 16 lat. Najnowsze dane zatrzęsły Chinami w posadach

104
Podziel się:

Chiny mają kolejne problemy. Juan zaliczył w ostatnich dniach spadek wartości względem dolara do poziomów niewidzianych od 16 lat. Chińska waluta pozostaje jedną z najsłabszych w regionie. A sierpniowe dane potwierdzają, że gospodarka nie może obudzić się z koszmaru.

Tak źle nie było od 16 lat. Najnowsze dane zatrzęsły Chinami w posadach
Prezydent Chin Xi Jinping (GETTY, Contributor)

Chiny mają kolejny powód do zmartwień. Tym razem przysporzył ich juan, który ma za sobą wyjątkowo ciężkie dni. W czwartek chińska waluta osiągnęła wartość najniższą względem amerykańskiej od 16 lat - na poziomie 7,329. W piątek deprecjacja się pogłębiła, osiągając 7,36 juanów.

Kto śledzi dane napływające z Państwa Środka, nie może być zdziwiony. W czwartek opublikowano oficjalne dane za sierpień. Stało się jasne, że eksport zaliczył czwarty miesiąc z rzędu na minusie. I chociaż spadek był niższy niż w lipcu - wyniósł -8,8 proc. - nikt w Pekinie nie otwiera szampana. Wręcz przeciwnie. Władze w oficjalnym komunikacie przyznają, że popyt na chińskie towary jest mniejszy. I to w skali globalnej. Skurczył się do 68,4 mld dol.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Karty są rozdane". W Chinach tylko tak mówi się o Rosji

Eksport, import, koniunktura. Są nowe dane

Lipcowe dane wskazywały na spadek eksportu (o 14,5 proc.) i importu (12,4 proc.). Kiepskie są też odczyty koniunktury - wskaźnik Caixin PMI spadł do poziomu 49,2 pkt. Odczyt poniżej 50 oznacza spadek aktywności. Sprzedaż detaliczna rośnie marnie - o zaledwie 2,5 proc., czyli jakieś cztery razy wolniej, niż w czasach "sprzed spowolnienia".

Czynników, które osłabiają chińską walutę, jest więcej. Jednym z największych zagrożeń dla gospodarki jest zastój na rynku nieruchomości. Wymuszony wolniejszym tempem urbanizacji i zwiększonymi restrykcjami dotyczącymi deweloperów. Władze nie pozwalają się im zadłużać tak, jak do tej pory. Mają ku temu powody - liderzy rynku mają do spłacenia po 200-300 mld dol.

Chiny ratują juana. Na potęgę kupują złoto

Dwie największe firmy - Evergrande i Country Garden wciąż uciekają jednak spod topora. Pierwsza złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami. Druga w ostatniej chwili znalazła ponad 20 mln dolarów na spłatę odsetek od obligacji. Kieszenie chińskiej branży będą jednak musiały stać się znacznie głębsze, bo Country Garden tylko w tym roku ma do spłaty 2 mld dol. należności. Tąpnięcie branży, która odpowiada nawet za 30 proc. chińskiego PKB, byłoby wielkim ciosem. Dlatego inwestorzy przyglądają się jej z wyjątkową nieufnością.

Na słabość juana uwagę zwracają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W najnowszym raporcie podkreślają, że waluta jest jedną z najsłabszych w regionie. Nie służą jej podwyżki stóp procentowych w USA. Chińska gospodarka odczuwa presję, bo jest największym na świecie importerem kluczowych surowców takich jak ropa, miedź, żelazo - wskazują w publikacji analitycy PIE. Za wysoki kurs dolara ostatecznie płacą producenci i eksporterzy.

Chińskie władze nie zostają jednak bezczynne. W sierpniu zakupiły kolejne 29 ton złota, czym najpewniej chcą wesprzeć własną walutę. Rezerwy kruszcu wzrosły od początku roku do 155 ton, a analitycy spodziewają się, że skarbiec dalej będzie zapełniał się sztabkami.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
Poznańczyk
8 miesięcy temu
Złoto to raczej pod BRICS token kupują.
olek
8 miesięcy temu
Po prostu Chiny zaczynają mieć ten sam problem z którym Zachód mierzy się mniej więcej od okresu wojny wietnamskiej i rewolucji seksualnej. Po prostu Chińczyków dziś coraz mniej rajcuje praca 7 dni w tygodniu 12h dziennie za przysłowiową miskę ryżu, coraz częściej tak jak Amerykanin czy Włoch chciałby pomieszkać z rodzicami do 30-tki a potem jak może przeżyć za pół etatu to wybiera pół zamiast cały etat najwyżej zrezygnuje z dziecka na rzecz kota a samochód zmieni na rower.
Rada
8 miesięcy temu
Ja tylko Przypomne ze Chinczyk jak Polak kupowal sciany od dewelopera i wierzyl Ze nieruchomosci tylko rosna A dzisiaj placz Bo spadek 30% Malo On jeszcze nie ma Swoich scian a deweloper bankrutuje A On musi placic Tak Sam system jak w Polsce Zobaczy jak bedzie z wiara Polaka po zimie Bo Unas bankroctwa rowniez beda A bank 🏦 kaze placic
Ping Pong
8 miesięcy temu
Rezerwa ChRL 155 ton? Zwariowaliscie? 30 ton miesieczniee to sie w samym Guangdong przerabia na mikroskopijnej grubosci pokrycia zlacz w elektronice oraz polaczen w procesorach. Wiec wg Was kilku prywaciarzy obraca rocznie zlotem o wiekszym wolumenie niz rezerwy CHrL. Zmiencie pigulki...
Barbarzynca
8 miesięcy temu
Co za glupoty. Juan ostatnio zaliczyl zwykla korekte. A co za tym idzie juan tanieje. A lokalne ceny trzymaja sie w miare stabilnie. Obecny kurs ma za zasanie ozywic eksport, bo w porownaniu z innymi walutami prodykty z chin robia sie tansze. I o to im chodzi. O zwiekszenie konkurencyjnosci cenowej Chinskich produktow.
...
Następna strona