Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Twój kredyt może podrożeć. Urząd mówi o ryzyku podniesienia stóp procentowych

16
Podziel się:

Stopy procentowe mogą pójść w górę, a wraz z nimi wartość kredytu, który na nas ciąży - przypomina Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. W jaki sposób uniknąć wyższych rat?

Twój kredyt może podrożeć. Urząd mówi o ryzyku podniesienia stóp procentowych
Twój kredyt może okazać się droższy niż zakładasz. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy? (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Czego wystrzegać się w pierwszej kolejności? Zdaniem urzędników UKNF należy stawiać na sprawdzone kredyty. Przede wszystkim na te o oprocentowaniu stałym i okresowo stałym. "Kredyty o zmiennym oprocentowaniu są obarczone największym ryzykiem" - argumentują.

UKNF radzi przy okazji, by przy zaciąganiu kredytu nie kierować się emocjami, a długofalowym planem. Istotne jest również zapoznanie się ze wszystkimi warunkami i symulacją rat przy różnych wysokościach oprocentowania.

Czerwona lampka powinna nam się zapalić w momencie, gdy przy najgorszym możliwym scenariuszu symulacja wykaże, że nie będzie nas stać na pokrycie droższej raty kredytu.

Zobacz także: Kredyty frankowe ciążą bankom. Mogą je kosztować gigantyczne pieniądze

W przypadku kredytów zabezpieczonych hipotecznie o zmiennym oprocentowaniu, bank powinien zaprezentować symulacje kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej. Jednocześnie same banki powinny umożliwiać klientom zmianę oprocentowania ze zmiennej stopy procentowej na stałą lub okresowo stałą stopę procentową.

Kredytodawca ma również obowiązek przedstawienia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która uwzględni wszystkie koszty kredytu. Po zapoznaniu się ze szczegółami umowy należy rozważyć wszystkie możliwości i podjąć decyzję "na chłodno".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Favepalm
rok temu
Niedlugo kazfy kredyciaz bedzie skomlal jak frankowicze
Blap
rok temu
Dlatego w ostatnie 1.5 roku wpłaciłam 1/3 kredytu gdzie teraz część kapitałowa to 2/3 raty kredytu. I nadpłacam dalej. Za 2-3 lata jak dobrze pójdzie to powinien być spłacony. Ponieważ właśnie spodziewam się że stopy pójdą bardzo w górę.
Aga
rok temu
juz nas przygotowują to podwyzki stóp t.ymi artkulami zeby pozniej bylo ze nie ostrzegalismy ;)
Osjdj
rok temu
Płacą majątek nie swoimi pieniędzmi będzie plac jak frankami.Na dłuższą metę z tymi stopami nie ujada pisowcy
Greg
rok temu
No co najwyżej będzie jak z frankowiczami. Panie Boże ratuj.