Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bitcoin
24.12.2014 07:35

Charlie Shrem, czołowa postać świata Bitcoina, zostal skazany na dwa lata więzienia

Założyciel giełdy BitInstant, spędzi w więzieniu najbliższe dwa lata. Internauci już go traktują jak męczennika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cshrem/Wikimedia.com (CC BY-SA 3.0))

W styczniu 2014 założyciel giełdy BitInstant został aresztowany w drodze powrotnej z konferencji w Amsterdamie. Od tamtego czasu przebywał w areszcie domowym z zarzutami prowadzenia usług finansowych bez wymaganych licencji. Dodatkowo był oskarżony o pranie pieniędzy oraz śledczy zarzucili mu, że na jego giełdzie można było kupić Bitcoiny, które były później wykorzystane do nielegalnych celów (na przykład do zakupu narkotyków) w ramach marketu SilkRoad.

Charlie Shrem przyznał się 4 września do zarzutu prowadzenia działalności finansowej bez wymaganej licencji. Za to przestępstwo groziło mu nawet 30 lat pozbawienia wolności. Po usłyszeniu zarzutów Shrem zrezygnował z pracy w Bitcoin Foundation, jednak przez ostatnie miesiące wciąż aktywnie brał udział w wielu wydarzeniach bitcoinowych poprzez wideokonferencje.

Po wyjściu na wolność przedsiębiorcę czeka jeszcze trzyletni nadzór. Wyrok skazujący nie oznacza końca jego aktywności w świecie bitcoinów. Shrem ma bardzo duże wsparcie ze strony użytkowników cyfrowej waluty, którzy traktują go raczej jak męczennika niż przestępcę.

Gdyby nie kontakty z Robertem Faiellą - dyrektorem jego giełdy BitInstant, Shrem mógłby zostać uniewinniony. Jak się okazało był on aktywnym użytkownikiem seriwsu SilkRoad, w którym można było handlować między innymi narkotykami. Sąd stwierdził, że Shrem musiał wiedzieć czym zajmuje się dyrektor jego giełdy.

Giełda BitInstant działała w latach 2011-2013, a finansowana była między innymi przez Winklevoss Capital Management, czyli fundusz braci Taylera i Camerona Winklevoss. Znani są z głośnego procesu z Markiem Zuckerbergiem o prawa do Facebooka, który zakończył się wielomilionową ugodą. BitInstant pod koniec działalności odpowiedzialny był za 30 procent wszystkich wymian wirtualnej waluty.

Znany w środowisku libertariańskim prezes Liberty.me, Jeffrey Tucker opublikował na Facebooku list do sędziego, w którym pisze: _ Nigdy nie rozumiałem zarzutów postawionych Charliemu, ale rozumiem, że zostało mu udowodnione przestępstwo. Nie rozumiem za to, w jaki sposób ma się społeczeństwu przysłużyć wykluczenie go z niego. Shrem oraz jego błyskotliwy umysł potrzebne są światu, aby ten mógł stawać się lepszy. _

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie banki chcą własnych "bitcoinów" Jak będą się nazywały nowe kryptowaluty? Czy zagrożą swojemu protoplaście?
Oficjalny głos z Chin. Popierają Bitcoin Po umożliwieniu płatności kryptowalutą przez Microsoft, ze świata cyfrowych pieniędzy spływają kolejne pozytywne informacje.
Microsoft akceptuje Bitcoiny. "To przełom" Za cyfrową walutę będzie można kupić gry i aplikacje na Windows, Windows Phone i Xbox.

_ _

_ _

Tagi: bitcoin, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz