Notowania

Stopy procentowe w Polsce. Kredyty podrożeją już w przyszłym roku

Ekonomiści prognozują, jakie decyzje podejmie RPP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)
Adam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych już w lipcu przyszłego roku - taką prognozę podali ekonomiści z banku Credit Agricole. Razem ze stopami w górę pójdzie oprocentowanie kredytów i lokat.

Podczas ostatniego posiedzenia RPP zdecydowała, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na razie na rekordowo niskich poziomach - główna stopa referencyjna to wciąż 1,5 proc. Utrzymuje się ona w tym miejscu od ostatniej zmiany, czyli obniżki o 0,5 pkt. proc. w marcu 2015 roku.

Coraz więcej wskazuje jednak, że okres niskich stóp procentowych i tanich kredytów będzie zmierzał ku końcowi. Jak prognozują ekonomiści z Credit Agricole, już w lipcu 2017 roku można spodziewać się pierwszej podwyżki. W całym 2017 roku stopy mają pójść w górę o 0,5 pkt. proc.

"Podtrzymujemy jednak ocenę, że oczekiwane przez nas przyspieszenie wzrostu gospodarczego w I poł. 2017 r. w połączeniu ze wzrostem inflacji do wyraźnie dodatnich poziomów i spadkiem realnej stopy referencyjnej NBP do poziomu zbliżonego do zera, skłonią RPP do rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w lipcu 2017 r. i podniesienia stopy referencyjnej NBP łącznie o 50 pb w 2017 r." - czytamy w poniedziałkowym raporcie Credit Agricole.

Prognoza ekonomistów wskazuje na nieco wcześniejszy początek podwyżek od tego, który ostatnio wskazał prezes NBP, prof. Adam Glapiński. Zaznaczył on, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to utrzymanie stóp na obecnych poziomach w 2017 roku i rozpoczęcie podwyżek w 2018 roku.

Ekonomiści wskazują, że głównym czynnikiem, który może mieć wpływ na ich scenariusz, jest polityka prowadzona przez Europejski Bank Centralny.

"Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy stóp procentowych pozostaje prawdopodobne wydłużenie przez EBC rozszerzonego programu skupu aktywów" - podaje Credit Agricole.

Tagi: stopy procentowe, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2016

MIKADOBRZE TAK ZŁOTOWKOWICZOM BO PAMIĘTAM JAK ŚMIALI SIĘ Z FRANKOWICZÓW ITD....

10-10-2016

voytiibrakuje im na 500+ i inne wydatki socjalne. Płacić będą Ci którym w tym kraju chce się jeszcze robić. Jestem ciekawy jak będzie wyglądał budżet na … Czytaj całość

10-10-2016

MIKADOBRZE TAK ZŁOTOWKOWICZOM BO PAMIĘTAM JAK ŚMIALI SIĘ Z FRANKOWICZÓW itd...

Rozwiń komentarze (20)