Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

The Pink Legacy na sprzedaż. Cena może sięgnąć 50 mln dolarów

2
Podziel się:

To będzie sprzedaż największego i najdoskonalszego różowego diamentu, jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji pod szyldem Christie's. The Pink Legacy trafi pod młotek 13 listopada. Eksperci szacują, że ten wyjątkowy diament zostanie sprzedany za minimum 30 mln dolarów, jednak przewidują, że cena może sięgnąć nawet 50 mln dolarów.

Christie’s sprzedaje największy różowy diament w swojej historii
Christie’s sprzedaje największy różowy diament w swojej historii (FABRICE COFFRINI/AFP/East News)

Biorąc pod uwagę masę tego prostokątnego kamienia, która wynosi 18,96 karata, nowy właściciel będzie musiał za niego zapłacić iście rekordową sumę – nawet niemal 2 miliony 640 tysięcy dolarów za każdy karat. Skąd taka cena? – Na niezwykle wysoką wartość tego klejnotu składają się dwa równie ważne czynniki: jego charakterystyka techniczna oraz historia z nim związana – mówi Paweł Jaworski z firmy jubilerskiej Michelson Diamonds.

– Ozdoba ta jest wyjątkowo duża jak na różowe diamenty. Te zaś występują w przyrodzie bardzo rzadko. Szacuje się, że kolorowe kamienie szlachetne stanowią zaledwie 2 proc. wydobycia wszystkich minerałów tego typu, a naprawdę niewiele z tych 2 proc. ma kolor różowy – dodaje Jaworski.

I podkreśla, że zwykle masa takich diamentów oscyluje wokół jednego karata, są więc zdecydowanie mniejsze niż The Pink Legacy. - Prawie 19 karatów to zatem prawdziwy gigant w przypadku klejnotów o takiej barwie. Już Rahul Kadakia, dyrektor departamentu biżuterii w Christie's powiedział, że znalezienie różowego diamentu o takiej masie jest niemal nierealne. Ponadto kolor The Pink Legacy to „fancy vivid pink” (fantazyjnie żywy różowy), który jest najwyższą klasą barwy kolorowych diamentów. Odcień jest więc niezwykle czysty i intensywny, a dodatkowo podkreślają go wyjątkowy blask oraz doskonały prostokątny szlif – mówi Paweł Jaworski.

Warto też dodać, że różowe ozdoby cieszą się niezwykłym zainteresowaniem, a barwa ta jest jedną z najwyżej cenionych w branży. W kwietniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o rekordowej cenie, jaką osiągnął blisko 60-karatowy kamień w tym kolorze. Nowy nabywca zapłacił za niego aż 71,2 mln dolarów, dzięki czemu klejnot ten stał się najdroższym diamentem tego typu w historii. Z kolei w listopadzie tego roku potrzebowano zaledwie trzech minut, aby inny, o wiele mniejszy różowy kamień wystawiony na aukcji osiągnął cenę 32 mln dolarów.

A dlaczego historia tego klejnotu jest tak ważna? – Ozdoba ta znajdowała się w kolekcji należącej do rodziny Oppenheimerów, a nazwisko to jest prawdziwą legendą w świecie diamentów. To właśnie Oppenheimerowie od 1926 roku dowodzili międzynarodowym koncernem De Beers, który od lat jest światowym liderem w wydobyciu i produkcji tych kamieni szlachetnych. W rodzinnej kolekcji Oppenheimerów znalazło się wiele unikatowych diamentów, a najsłynniejszym z nich jest bez wątpienia 14,62-karatowy fantazyjnie żywy niebieski Oppenheimer Blue. To właśnie ten klejnot w 2016 roku pobił ówczesny światowy rekord – w 25 minut został sprzedany na aukcji Christie's w Genewie za ponad 57,5 miliona dolarów. Bardzo prawdopodobne jest więc, że sprzedaż pod szyldem Christie's znów okaże się dla Oppenheimerów niezwykle korzystna – mówi Paweł Jaworski.

Aukcja „Magnificent Jewels”, w ramach której będzie sprzedawany The Pink Legacy, rozpocznie się 13 listopada w Genewie. Wcześniej diament był na wystawach w Hong Kongu, Nowym Jorku i Londynie, tak aby potencjalni kupujący mogli podziwiać go na żywo, zanim zdecydują się na taką inwestycję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Ekspertka gorzko o aukcji koni arabskich: "Traci ten pride"
wiadomości
waluty
KOMENTARZE
(2)
9999
4 lata temu
Takie diamenty kupują do muzeów
Olo
4 lata temu
ciekawe kto kupi diamncik :)