Notowania

orange
21-12-2017 (14:34)

Za prąd można płacić znacznie mniej. Sprawdziliśmy, gdzie jest najtaniej

Czy wiesz, że na zmianie dostawcy energii elektrycznej możesz sporo zaoszczędzić? Podpisanie nowej umowy zajmie zaledwie kilka minut. Wszystko można załatwić przez Internet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Prąd dostarczany jest w Polsce do 14,6 mln użytkowników, właścicieli domów i mieszkań (dane Urzędu Regulacji Energetyki za 2016 roku). Według GUS w 2015 roku (brak nowszych podsumowań) zużywaliśmy średnio 2173 kilowatogodziny energii elektrycznej, co kosztowałoe nas rocznie 1386 zł.

Prąd wykorzystujemy do ogrzewania wody (w co piątym domu), gotowania posiłków (72,7 proc.), rzadziej do ogrzewania (tylko 4,5 proc. odbiorców).

Ile i za co płacimy?

Konsumenci najczęściej wybierają taryfę G11 dla gospodarstw domowych (ze stałą ceną przez całą dobę). Fakturę za prąd możemy podzielić na dwie części: opłatę za zużytą energię (za konkretną liczbę kilowatogodzin) i opłatę za dystrybucję.

Przy średniej opłacie za prąd na poziomie 55 gr za 1 kWh rachunki właściciela 2-pokojowego mieszkania o zużyciu energii na poziomie 2000 kWh wynoszą ok. 90 zł miesięcznie. W przypadku mieszkania 3-pokojowego zużycie wzrasta do 2800 kWh, a faktury do ok. 130 zł.

Zaopatrzenie w energię domku, przy średnim rocznym zużyciu na poziomie 5000 kWh, kosztuje ok. 230 zł miesięcznie.

Do tego dochodzą oczywiście pozostałe koszty, jak m.in.: abonament, obsługa handlowa, opłaty za utrzymanie sieci. Niestety stanowią one większą cześć miesięcznego rachunku.

To jest oszczędna zmiana

Na wybór Operatora Systemu Dystrybucyjnego i opłaty za dystrybucję nie mamy żadnego wpływu, ale na rynku działają także sprzedawcy energii. I tu możemy już świadomie wybrać firmę, z którą chcemy współpracować, a co za tym idzie – wynegocjować niższą cenę za prąd. Oferty można porównać na stronie URE – www.maszwybor.ure.gov.pl.

Przy założeniu, że chcemy znaleźć sprzedawcę w Warszawie, przy średnim zużyciu na poziomie 2000 kWh i taryfie G11 w Enea zapłacimy 1384,34 rocznie, w PGNiG – 1373,27, w PGE i Tradea – 1310,58 zł, a w Orange Energia – 1281,06 zł.

Wybierając najbardziej atrakcyjną ofertę, na rachunkach możemy zaoszczędzić sto złotych w skali roku. Przy podpisywaniu wieloletniej umowy oszczędności będą jeszcze większe.

Co jeszcze możesz zyskać?

Od 2007 roku wraz z wprowadzeniem unijnej zasady TPA (Third Party Access) Polacy zyskali dostęp do alternatywnych dostawców energii i możliwości swobodnej zmiany sprzedawcy prądu i gazu. I, mimo że minęło już 10 lat, wciąż niewielu z nas decyduje się na ten krok.

Według raportu Polityki Insight, sprzedawcę zmieniło dotychczas zaledwie 3 proc. odbiorców. Do końca lipca – 517 tys. osób. Dla porównania w Wielkiej Brytanii co roku robi to kilka milionów konsumentów.

Dlaczego tak to u nas wygląda? Przede wszystkim nie wiemy, jak to zrobić. Często wydaje nam się, że formalności są zbyt skomplikowane. Obawiamy się także wyższych rachunków, utrudnień w kontaktach z firmą, a nawet bankructwa nowego sprzedawcy.

Niepotrzebnie! Obecni na rynku od lat sprzedawcy kuszą nie tylko niższą stawką za 1 kWh, ale też darmowym okresem promocyjnym, a nawet dodatkowymi usługami, np. kredytowymi czy ubezpieczeniowymi.

Wspomniana i najtańsza w tym zestawieniu usługa Orange Energia (od 2015 roku Orange Polska jest alternatywnym sprzedawcą energii elektrycznej w ofercie Orange Energia) oferuje 0 zł za kWh energii przez pierwsze trzy miesiące lub 150 zł do wykorzystania na raty za telefon i rachunki za usługi mobile. Po tym czasie odbiorca będzie płacił według określonej stawki, która jak gwarantuje Orange na pewno nie będzie wyższa niż u dotychczasowego "sprzedawcy z urzędu". Dodatkowo klienci Orange są zwolnieni z opłaty aktywacyjnej i opłat miesięcznych przez cały czas trwania umowy.

*Zmiana dostawcy prądu *

Niestety nadal procedura trwa kilka tygodni i najczęściej wymaga przynajmniej jednej wizyty w biurze sprzedaży nowego operatora czasem również rozwiązania umowy u starego. Dlatego Polacy niechętnie zmieniają sprzedawcę prądu. Brakuje m.in. wiedzy, że taka zmiana nie wiąże się z wymianą licznika czy koniecznością budowy nowego przyłącza a wszystko odbywa się na istniejącej już infrastrukturze. W praktyce dotyczy wyłącznie zmian w bazach danych. I na to jednak są sposoby. By maksymalnie ułatwić zmianę sprzedawcy Orange, jako pierwszy na rynku wprowadził całkowicie cyfrowy proces zmiany sprzedawcy prądu, poprzez stronę www.pradnaklik.pl. Wystarczy usiąść przed komputerem i bez konieczności podpisywania dokumentów w salonie czy poprzez kuriera wszystkie dokumenty wypełnić przez internet. Dla ułatwienia, wszystkie formalności ze starym sprzedawcą załatwia Orange.

Tagi: orange, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2018

paulaoszczędności można zaleźć wszędzie, trzeba tylko dobrze przyjrzeć się budżetowi. u nas spadły rachunki po wymianie oświetlenia na activejety

Rozwiń komentarze (1)

Wybrane dla Ciebie