Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek
Łukasz Kijek
|
aktualizacja

Firma była wyceniana na miliardy. Nagle wstrząs. Mówi, co się stało

153
Podziel się:

"Polska ma nowego miliardera" - pisały media na początku 2021 roku o Dawidzie Zielińskim, prezesie Columbus Energy. Dziś wielomiliardowe wyceny spółki notowanej na giełdzie są przeszłością, a sam prezes musiał zwolnić 900 osób. Zobacz najnowszy odcinek "Biznes Klasy".

Firma była wyceniana na miliardy. Nagle wstrząs. Mówi, co się stało
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy (Money.pl, Money.pl)

"Biznes Klasa" to nowy program money.pl dostępny na YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z ludźmi z otoczenia biznesu, obecnymi i byłymi szefami największych firm – o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych sprawach. Gościem ósmego odcinka jest Dawid Zieliński, założyciel firmy Columbus Energy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Został miliarderem, później musiał zwolnić 900 osób

Jeszcze trzy lata temu Columbus Energy, lider na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, był gwiazdą warszawskiej giełdy. W 2020 roku wartość rynkowa firmy osiągnęła aż 4,5 mld zł, wówczas było to o około 100 mln zł więcej niż wartość Tauronu. Dawid Zieliński został okrzyknięty nowym polskim miliarderem. Dziś wycena jest dziesięć razy niższa, a spółka ma za sobą wiele kwartałów finansowych strat. Jej zarząd na czele z Dawidem Zielińskim musiał podjąć wiele trudnych decyzji, jedną z nich było zmniejszenie załogi.

Jak to jest zwolnić 900 osób?

My nikogo nie zwolniliśmy, my uwalniamy na rynek pracy ludzi, którzy uważają, że gdzie indziej będzie im lepiej. (...) Menadżerowie zrozumieli, że musimy mieć sprawną organizację opartą o procesy IT, a nie o dziesięć razy więcej rąk, które wykonują tę samą pracę. Dziś mamy mądrzejszych ludzi, albo nowych, albo lepiej wyedukowanych. Tylko kryzys powoduje to, że człowiek musi tak głęboko sięgnąć do zakątków swojej organizacji, żeby ją wyczyścić – odpowiada w "Biznes Klasie" prezes Columbusa.

Columbus poprawia wyniki finansowe

W III kw. 2023 r. skonsolidowana wartość EBITDA Columbusa wyniosła 63 tys. zł, podczas gdy w I kw. i II kw. były to wartości ujemne (-4,3 mln zł oraz -22,6 mln zł), podobnie jak w analogicznym okresie 2022 r. (-7,1 mln zł). - To jest najważniejsza informacja, ponieważ po wielu kwartałach reorganizacji (przez wpływ legislacji na nasz biznes) wypracowana przez nas EBITDA, zarówno na poziomie skonsolidowanym, jak i jednostkowym osiągnęła dodatnią wartość. Co ważne, nie jest to rezultat jednorazowych zdarzeń, tylko efekt poprawy biznesu podstawowego - tłumaczył Zieliński, cytowany w komunikacie spółki.

Czy opłaca się założyć własny biznes?

Dawid Zieliński w najnowszej "Biznes Klasie" opowiada także o swoich doświadczeniach w poprzednich biznesach, a przed Columbusem miał ich sześć. Co powiedziałby ludziom, którzy myślą o założeniu własnej firmy?

– Żeby się nie zastanawiali. Żeby to zrobili i nie zastanawiali się dwa razy. Żeby nie wierzyli Excelom, bo nie ma dziś większej wolności niż swój własny biznes – uważa Zieliński.

– To, czego się nauczyłem, to że nie ma takiego Excela, który wytrzyma zmiany rynkowe w takiej dynamice, w jakiej dziś żyjemy. Trzeba robić swoje, pilnować tyłów i mieć świetny zespół. Jeżeli ktoś nie jest gotowy na ciężką pracę, to niech zostanie w korporacji – dodaje.

"Biznes Klasa" ma premierę w każdą niedzielę o godzinie 17. Zachęcamy do subskrybowania kanału na YouTube.

W poprzednich odcinkach Łukasz Kijek rozmawiał m.in. z Adamem Ringerem z Green Caffe Nero, Maciejem Pankiem, prezesem firmy Panek, Władysławem Grochowskim z Grupy Arche, prof. Andrzejem Blikle, cukiernikiem i przedsiębiorcą, Michałem Sapotą, właścicielem HREIT, Darią Abramowicz, psycholog biznesu, która na co dzień współpracuje m.in. z Igą Świątek oraz Henryką Bochniarz, założycielką Lewiatana.

Łukasz Kijek, szef redakcji money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
edwfwefw
2 miesiące temu
My nikogo nie zwolniliśmy, my uwalniamy na rynek pracy ludzi, którzy uważają, że gdzie indziej będzie im lepiej - znaczy rozwijają swoją karierę poza strukturami firmy.
Ryszard
2 miesiące temu
Co do biznesów to zawsze można wtopić. Są to decyzje nasze albo firmowe albo niezależne np. Polski Ład. Prowadzę mikro firmę i wiem ile to gimnastyki a mam pracownika któremu 3 razy tłumaczyć to czasami mało. Są ludzie z podejściem - jestem to mi się należy a nie ważne czy zarobiłem chociaż na siebie. Szkolnictwo u nas jest do bani i mentalność nierobów się nie zmieni. Co do akcji to grałem na giełdzie i ja miałem 20% zysku a profesjonaliści z OFE minus 11%. Zawsze trzeba myśleć.
daria a
3 miesiące temu
To co fotowoltaika na topie a on tonie ?Może wiatraki Tuska go wykończyły ?
hehe
3 miesiące temu
jeśli nawet amerykańscy biznesmeni oraz amerykańscy CEO z 50 letnim doświadczeniem nie wiedzą do końca jak prowadzić firmy to dlaczego polskim biznesmenom wydaje się że wiedzą jak firmy prowadzić ? bo się naczytali "bogatego ojca, biednego ojca" ? jak kasę zarabia robert kiyosaki ? ile dziennie i tygodniowo pracuje robert kiyosaki ? kto mu pisał książki ? kto mu wymyślił grę cashflow ? kto robił główny marketing (wiadomo że kiyosaki bo to on osobiści występował w programach oprah winfrey) ? czy robert kiyosaki rzeczywiście stosuje wszystkie zasady o jakich pisze w swoich książkach ? wygląda na to że to roberty kiyosaki jest najmądrzejszy w swojej firmie. JEDNAK, NIESTETY TO WŁAŚCICIELE MUSZĄ BYĆ NAJMĄDRZEJSI W SWOICH FIRMACH żeby firma miała się dobrze i to widać w innych firmach (np. w apple)
hehe
3 miesiące temu
na youtube udzielają się biznesmeni którzy naczytali się "bogatego ojca, biednego ojca" autorstwa roberta k. ale czy robert k. sam stosuje się do rad ze swojej książki ?
...
Następna strona