Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcyza na liquidy do e-papierosów. Ministerstwo przemyślało sprawę i chce zaniechać jej poboru do końca września

Firmy sprzedające płyn do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich nieco odetchną. Ministerstwo Finansów zwolni je od podatku akcyzowego na trzy miesiące. Ucieszą się też klienci, dla których nowy podatek oznacza wyższą ceną za możliwość zapalenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Przez 3 miesiące nie będzie pobierana akcyza od płynu do papierosów elektronicznych

W projekcie, który zamieszczony został na stronie Rządowego Centrum Legislacji napisano, że podatek akcyzowy nie będzie pobierany od 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.

O wprowadzenie akcyzy zabiegał przede wszystkim resort zdrowia, a największym zwolennikiem rozwiązania jest minister Szumowski.

Zarówno ministerstwo, jak i Główny Inspektorat Sanitarny, wielokrotnie informowały o zagrożeniach, które dotykają przede wszystkim młodzieży. W październiku GIS stworzył nawet specjalną broszurę informacyjną dla uczniów, rodziców i nauczycieli, w której pokazywał zagrożenia płynące z palenia e-papierosów.

Obejrzyj: Akcyza na alkohol i papierosy. "Cel fiskalny, białoruskie fabryki już czekają"

Napisano w niej, że od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo, jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

Akcyza na płyn zacznie więc obowiązywać ale później niż pierwotnie zakładano. Do przesunięcia terminu przyczyniła się sytuacja wywołana pandemią.

"Wydanie projektowanego rozporządzenia związane jest z panującą obecnie pandemią COVID19. Występująca sytuacja kryzysowa wywołana rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 spowodowała liczne ograniczenia dla podmiotów dotyczące m.in. możliwości założenia składu podatkowego" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zaniechanie poboru podatku będzie obowiązywało od 1 lipca do 30 września.

"W związku z tym, iż pozytywna stawka akcyzy na ww. wyroby akcyzowe zacznie obowiązywać od 1 lipca br., wejście w życie projektowanego rozporządzenia powinno nastąpić w tym samym terminie. Biorąc pod uwagę aktualny stan prac legislacyjnych proponuje się wejście w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu jego ogłoszeń" – napisano również.

W uzasadnieniu czytamy ponadto, że projektowana regulacja nie stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej. Projekt nie wymaga zasięgnięcia opinii, dokonania konsultacji oraz uzgodnienia z właściwymi organami i instytucjami Unii Europejskiej, w tym Europejskim Bankiem Centralnym.

Z tego ruchu ucieszą się klienci. Kilka dni temu pisaliśmy, że objęcie płynu akcyzą znacząco podniesie cenę "elektronicznego dymka". Z kolei producenci "terapię szokową" odczują o kwartał później. Po tym, jak na ten ruch zdecydował się włoski rząd, sens dalszej działalności przestało widzieć 70 proc. firm z branży.

Palącym mentole pozostały podgrzewacze tytoniu lub e-papierosy. Duży wybór smaków i aromatów to już przeszłość.
Papierosy mentolowe ciągle dostępne. Koncerny przechytrzyły unijną dyrektywę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-06-2020

VicorTo jest skandal, jak można wprowadzać akcyzę na produkt, który pomaga palaczom rzucić palenie papierosów w których najgorszą rzeczą są substancje … Czytaj całość

29-06-2020

NinPapierosy są bardziej szkodliwe. Wiem po samopoczuciu

29-06-2020

MichalakAby przeczekać wybory.

Rozwiń komentarze (4)