Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Akcyza na liquidy do e-papierosów. Ministerstwo przemyślało sprawę i chce zaniechać jej poboru do końca września

5
Podziel się

Firmy sprzedające płyn do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich nieco odetchną. Ministerstwo Finansów zwolni je od podatku akcyzowego na trzy miesiące. Ucieszą się też klienci, dla których nowy podatek oznacza wyższą ceną za możliwość zapalenia.

Przez 3 miesiące nie będzie pobierana akcyza od płynu do papierosów elektronicznych
Przez 3 miesiące nie będzie pobierana akcyza od płynu do papierosów elektronicznych (Pixabay)
bEitCCut

W projekcie, który zamieszczony został na stronie Rządowego Centrum Legislacji napisano, że podatek akcyzowy nie będzie pobierany od 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.

O wprowadzenie akcyzy zabiegał przede wszystkim resort zdrowia, a największym zwolennikiem rozwiązania jest minister Szumowski.

Zarówno ministerstwo, jak i Główny Inspektorat Sanitarny, wielokrotnie informowały o zagrożeniach, które dotykają przede wszystkim młodzieży. W październiku GIS stworzył nawet specjalną broszurę informacyjną dla uczniów, rodziców i nauczycieli, w której pokazywał zagrożenia płynące z palenia e-papierosów.

bEitCCuv
Zobacz także: Obejrzyj: Akcyza na alkohol i papierosy. "Cel fiskalny, białoruskie fabryki już czekają"

Napisano w niej, że od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo, jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

Akcyza na płyn zacznie więc obowiązywać ale później niż pierwotnie zakładano. Do przesunięcia terminu przyczyniła się sytuacja wywołana pandemią.

bEitCCuB

"Wydanie projektowanego rozporządzenia związane jest z panującą obecnie pandemią COVID19. Występująca sytuacja kryzysowa wywołana rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 spowodowała liczne ograniczenia dla podmiotów dotyczące m.in. możliwości założenia składu podatkowego" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zaniechanie poboru podatku będzie obowiązywało od 1 lipca do 30 września.

"W związku z tym, iż pozytywna stawka akcyzy na ww. wyroby akcyzowe zacznie obowiązywać od 1 lipca br., wejście w życie projektowanego rozporządzenia powinno nastąpić w tym samym terminie. Biorąc pod uwagę aktualny stan prac legislacyjnych proponuje się wejście w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu jego ogłoszeń" – napisano również.

W uzasadnieniu czytamy ponadto, że projektowana regulacja nie stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej. Projekt nie wymaga zasięgnięcia opinii, dokonania konsultacji oraz uzgodnienia z właściwymi organami i instytucjami Unii Europejskiej, w tym Europejskim Bankiem Centralnym.

bEitCCuC

Z tego ruchu ucieszą się klienci. Kilka dni temu pisaliśmy, że objęcie płynu akcyzą znacząco podniesie cenę "elektronicznego dymka". Z kolei producenci "terapię szokową" odczują o kwartał później. Po tym, jak na ten ruch zdecydował się włoski rząd, sens dalszej działalności przestało widzieć 70 proc. firm z branży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEitCCuW
KOMENTARZE
(5)
Natan
11 miesięcy temu
Myślą, że jak podwyższą ceny to będzie lepiej? Nikt kto już w tym siedzi z tego nie zrezygnuje. Tylko bedą więcej wydawać przez co na inne rzeczy im nie wystarczy. To jest jakiś śmiech. Dowiedzcie się najpierw co to w ogóle jest epapieros bo na chwilę obecną nikt w tym rządzie chyba nie potrafi dogonić za XXI wiekiem.
Vicor
12 miesięcy temu
To jest skandal, jak można wprowadzać akcyzę na produkt, który pomaga palaczom rzucić palenie papierosów w których najgorszą rzeczą są substancje smoliste nie występujące w chmurce z epapierosa? W dodatku tak horrendalna kwota która ok-dalej stawia epapierosy jako dużo tańsza alternatywa ale stanowi podwyżki w niektórych przypadkach aż o 600%. Lobby tytoniowe widzę ładnie smaruje gdzie trzeba. Nigdy nie wrócę do tradycyjnego palenia a powiedzenie Polak potrafi znowu będzie w modzie
Michalak
12 miesięcy temu
Aby przeczekać wybory.
bEitCCuX
SSF
12 miesięcy temu
Czyli ministerstwo dalej zabawia sie w Pana zycia i smierci wskazujac na ktora trucizne ludzi bedzie stac a na ktora nie? Taka sama szopka jak z mentolowymi papierosami. Wycofujemy bo one smakuja zbyt dobrze i przez to duzo mlodziezy je pali. Nawet nie wiem co tu napisac bo kuriozum takiego myslenia to juz czas przeszly. Teraz mozna tylko smiac im sie prosto w twarz. Przemysl alkoholowy klaszcze. Viva la akcyza. Viva la podatki.
Nin
12 miesięcy temu
Papierosy są bardziej szkodliwe. Wiem po samopoczuciu