Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brak tarczy podbije inflację. "Przebicie 20 proc. w styczniu coraz bardziej prawdopodobne"

- Unia Europejska pozwala Polsce na utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność i to jest dobra informacja - powiedział w programie "Newsroom" WP Rafał Mundry, ekonomista, analityk gospodarczy. - Warto powiedzieć jedną rzecz: stawki VAT na żywność w Polsce są trzy. Mamy 23, 8 i 5 proc. Tarcza antyinflacyjna rządu obniża tylko tę 5 proc. stawkę do zera, to nie jest tak, że cała żywność ma zerową stawkę. Około 70 proc. produktów żywnościowych ma stawkę VAT 5 proc., która została obniżona przez rząd. Tu ze strony Brukseli nie ma żadnych uwag. Są zapowiedzi rządu, że zerowy VAT zostanie utrzymany. W zeszłym tygodniu NBP opublikował raport na temat inflacji. I jest tam pewna nowość: według analityków inflacja dzięki tarczy jest niższa aż o 4 pkt. proc. Brak tarczy podbije inflacje o 2-3 proc., to pewne. W styczniu i w lutych inflacja może przebić 20 proc. To jest coraz bardziej prawdopodobne.

0
0
244
Podziel się
Komentarze (244)
zobacz więcej komentarzy (244)
KOMENTARZE
(244)
Cedric
1 tyg. temu
PCPis wygra wybory po tych manewrach. Nawet progu 3% nie przekroczy
anTYP
2 tyg. temu
Drogie nosiłki energii automatycznie spowodują podwyżki cen żywności - VAT nie jest potrzebny, sprytna UE a jak zwykle Polska "mądra" inaczej!
ale
2 tyg. temu
tylko mądry inaczej tylko juz w prl weźmie kredyt bo wiadomo że sie skończy w sądzie i nie wazne czy w złotówkach czy w bitkoinach zawsze banksterka go obrabuje
przecież
2 tyg. temu
banksterka i komuna do likwidacji
Pracownik
2 tyg. temu
Jak PO dojdzie do władzy to nas wykończy.
...
Następna strona