Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Duże zmiany dla samotnych rodziców. Poselska wrzutka do Polskiego Ładu

62
Podziel się:

Samotni rodzice wychowujący dziecko muszą przygotować się na spore zmiany z rozliczaniem swojego podatku dochodowego. Zniknie zasada rozliczania dwukrotności podatku od połowy dochodu. Dlaczego? Zdaniem posłanki PiS przy podniesieniu kwoty wolnej od podatku samotni rodzice byliby faworyzowani względem małżeństw.

Duże zmiany dla samotnych rodziców. Poselska wrzutka do Polskiego Ładu
Polski Ład zmieni zasady rozliczania podatków dla samotnych rodziców (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKvjjmJ

W ramach tzw. poselskiej wrzutki (z którymi sama władza chce skończyć) rządzący wywracają system rozliczeń podatkowych dla samotnie rozliczających się dzieci. Poprawka zgłoszona do Polskiego Ładu wyrzuci do kosza możliwość rozliczania podatku obliczanego jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów.

Polski Ład faworyzowałby rodziców samotnie wychowujących dziecko

Skąd taka zmiana? Tu z wyjaśnieniem przyszła posłanka Dominika Chorosińska (PiS), która wprost stwierdziła, że w obecnym brzmieniu Polski Ład faworyzuje samotne matki i samotnych ojców względem tych pozostających w małżeństwie.

Wszystko rozbija się o wyższą kwotę wolną od podatku. To właśnie jej podniesienie ma sprawić, że samotni rodzice w ujęciu podatkowym skorzystają bardziej na Polskim Ładzie.

bEKvjjmL
Zobacz także: BGK: nowa strategia biznesowa na lata 21-25

Dlatego też posłanka zaproponowała pewną formę rekompensaty samotnym rodzicom w postaci podniesienia ulgi na dzieci. Obecnie wynosi ona 1112 złote i 4 grosze, a po zmianach ma wynieść 1500 złotych.

Z nowej kwoty ulgi skorzystać mają wyłącznie rodzice samotnie wychowujący dziecko - dla pozostałych ulga pozostanie niezmieniona. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła tę poprawkę.

bEKvjjmR

Wiceminister: zyskają lepiej zarabiający rodzice

Suchej nitki na nowym pomyśle rządzących nie zostawiła Paulina Henning-Kloska (Polska 2050). Na Twitterze napisała, że PiS w praktyce likwiduje możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi. "Co wam zrobiły samotne matki?!" - zapytała premiera Mateusza Morawieckiego.

Odpowiedziała jej wiceminister rodziny Barbara Socha, która stwierdziła, że nowe rozwiązania są korzystne dla rodziców. Szczególnie tych lepiej zarabiających.

"Przy zarobkach np. 7 tys. złotych - dotychczasowa korzyść 552 złotych - zostaje zastąpiona ulgą 1500 złotych. To lepiej dla samotnych czy gorzej?" - napisała Socha.

bEKvjjmS

Ulga dla dużych rodzin inną wrzutką

Na etapie prac parlamentarnych pojawiła się też nowa ulga: dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci. Wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył, że będzie ona działać na takiej samej zasadzie jak PIT dla młodych.

To oznacza, że rodzice uzyskają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. złotych. Jeżeli rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tys. złotych dolicza się 85 tys. złotych, co daje odliczenie w wysokości 115 tys. złotych na każdego rodzica.

bEKvjjmT

Rząd szacuje, że koszt tej ulgi dla budżetu wyniesie ponad 300 mln złotych, a skorzysta z niej 110 tys. podatników, a więc ok. 55 tys. rodzin.

Prace nad podatkową reformą Polskiego Ładu ujawniły jednak bolączkę polskiego systemu prawnego. Otóż ustawy zmieniające zasady danin publicznych, które wymagają skupienia i rzetelnej analizy, od kilku lat są pisane na kolanie i tym kolanem następnie są dopychane. Razem z błędami i nieprecyzyjnymi sformułowaniami, które trzeba łatać niemal natychmiast po uchwaleniu prawa.

Pokazał to dobitnie wprowadzony w zeszłym roku podatek cukrowy, który wszedł w życie od początku bieżącego. Firmy nim objęte w pierwszych tygodniach obowiązywania nowej daniny właściwie nie wiedziały, co konkretnie zostało opodatkowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvjjnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
Dorbor
4 dni temu
Jeżeli ktoś zarabia 7 tys. i samotnie wychowuje jedno dziecko, to nie może liczyć na ulgę na dziecko, bo za dużo zarabia. (próg 56 tys.) zostanie usunięty?
Kasia
1 tyg. temu
Ja również jestem matką samotnie wychowującą syna, która całą odpowiedzialność wzięła na siebie. Chodzę do pracy, pobieram tylko 500+ ponieważ, żeby otrzymać alimenty z MOPSu (ojciec nie poczuwa się do tego obowiązku) jestem za bogata, przekraczam próg ok 900zł na osobę.... (kto wymyśla te progi???!!!!), również jestem za bogata, żeby otrzymać zasiłek rodzinny, dodatek mieszkaniowy, itp... teraz jeszcze to.... Powiem szczerze, że mam dość... Mam na miesiąc 3200 wynagrodzenia, mieszkamy sami, utrzymujemy się sami, wszystko drożeje i zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej mi by było na bezrobociu i na zasiłkach, siedząc w domu.... kasy miałabym właściwie podobnie. Co ja takiego zrobiłam, że ciągle muszę mieć pod górkę? Ledwo stać nas na wynajem, nie mam nawet cienia szansy na kredyt na mieszkanie i jak sobie pomyślę o tym gdzie się znajdę za kilka lat to czuję wewnętrzny strach i niepokój. Ja bym mogła więcej pracować i jak jest taka możliwość to chwytam się dodatkowych zajęć, ale jest to wszystko kosztem syna, który musi często sam radzić sobie z otaczającą go rzeczywistością, bo albo mnie nie ma, albo jestem tak zmęczona fizycznie i psychicznie, że jedynie o czym marzę, to pójść spać... Nie macie pojęcia jak to wszystko przeraża, jeszcze ponad 10 lat temu usłyszałam diagnozę o reumatoidalnym zapaleniu stawów... 2 operacje stóp i 1 operacja ręki za mną, stawy zaczynają być widocznie zniekształcone, ale mimo wszystko jestem zbyt zdrowa, żeby ubiegać się o niepełnosprawność i mieć z tego profity.... Staram się nie załamywać, ale nie macie pojęcia jak trudno się uśmiechać i myśleć, że wszystko będzie dobrze kiedy w rządzie o naszym życiu decydują osoby, które nie wiedzą jak to jest żyć mając do dyspozycji takie pieniądze.
Alicja
2 tyg. temu
Ciekawe który samotny rodzic zarabia 7 tys. ? Przy najniższej krajowej nic się samotnemu rodzicowi nie należy bo za dużo zarabiam a może pani posłanka PIS która to wymyśliła spróbuje przeżyć za najniższą krajową?
bEKvjjnn
Urzędniczka
2 tyg. temu
"są korzystne dla tych lepiej zarabiających....' Jak bym zarabiała te 7 tys to w nosie miałabym wasza ulgę
SamotnyRodzic
3 tyg. temu
Niech to Ktoś ich w końcu zatrzyma, zanim zniszczą wszystko i wszystkich!
...
Następna strona