Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Giganci zapłacą podatek w Polsce? Zaskakujące stanowisko MF

120
Podziel się:

Podatek cyfrowy, zapowiedziany przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, miał objąć technologicznych gigantów i wspierać rozwój polskich firm technologicznych, ale Ministerstwo Finansów przekonuje, że nie prowadzi żadnych prac nad cyfrową daniną.

Giganci zapłacą podatek w Polsce? Zaskakujące stanowisko MF
Minister finansów Andrzej Domański (PAP, Wiktor Dąbkowski)

- Ministerstwo Cyfryzacji w najbliższych miesiącach zaprezentuje model podatku cyfrowego od przychodów lub zysków big techów w Polsce - poinformował w poniedziałek wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Pieniądze z nowego podatku mają wesprzeć m.in. rozwój firm z sektora cyfrowo-technologicznego.

Podatek cyfrowy. Resort finansów komentuje

Wicepremier Gawkowski zaznaczył, że podobne rozwiązania funkcjonują już w 35 krajach, w tym we Francji i Wielkiej Brytanii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 3 - Od prowadzenia firmy głowa nie boli – jak zarządzać firmą bez stresu

We wtorek głos w temacie zabrało Ministerstwo Finansów. 

"Ministerstwo Finansów nie prowadzi obecnie prac nad podatkiem cyfrowym. Wyłącznie Minister właściwy do spraw finansów publicznych odpowiada za polską politykę podatkową" - napisał resort finansów, w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Przyszły ambasador USA grozi odwetem Polsce

Poniedziałkowe słowa ministra Gawkowskiego wywołały natychmiastową reakcję z USA. Thomas Rose, nominowany na ambasadora USA w Polsce, ostrzegł w poniedziałek Warszawę przed konsekwencjami wprowadzenia podatku cyfrowego.

Rose podkreślił, że prezydent Trump rozważy działania odwetowe "takie, jakie powinien", jeśli Warszawa przyjmie podatek od big-techów. "Odwołajcie podatek, aby uniknąć konsekwencji" - napisał nominat Trumpa na fotel ambasadora USA w Polsce.

Dzień później o te słowa na antenie Radia ZET pytany był wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

- Ten czas, w którym jakiekolwiek państwo, nawet mocarstwo uważa, że ktoś będzie lennem innego państwa skończył się. Nie zamierzam się wycofywać - odpowiedział polityk.

Dopytywany, czy resort zamierza wycofać się z prac nad wprowadzeniem podatku cyfrowego, powiedział: Nie zamierzam się wycofywać, dlatego że normalną rzeczą w państwach jest to, że trwają konsultacje różnych projektów i pomysłów i różne obszary państwa powinny podejmować wyzwania - a wyzwaniem przyszłości jest cyfryzacja.

Jak mówił, właśnie na ten cel mogłyby być przeznaczone pieniądze z podatku od firm technologicznych, a także na rozwój technologii, polskie startupy i wsparcie dla polskich firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Grzegorz W.
2 miesiące temu
Niech w zamian odblokują te sankcje na superczipy nałożone na Polskę przez Bidena, to będzie miało jakiś sens. A jak nie to niech płacą podatek, guzik nam przecież zrobią, jaki może być "odwet" skoro my mało co tam eksportujemy.
ABC
2 miesiące temu
Dlaczego Ministerstwo Finansów nie potrafi opodatkować podatkiem dochodowym takich firm - za co im płacimy.
Adam D.
2 miesiące temu
A co z podatkami dla firm które zniszczyły polski handel ... takimi jak ALDI, LIDL, OBI, CASTORAMA, LEROY MERLIN, KAUFLAND, CARREFOUR, BIEDRONKA, IKEA, AUCHAN.... Płacą tyle ile powinny? A to przecież z nich Polska może żyć jak pączek w maśle.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Lilka
2 miesiące temu
Minister wypuścił " balon próbny" i już wiadomo, kto jest przeciwny podatkowi cyfrowemu. Nasz ponoć najbliższy sojusznik. Nieprawdopodobne.
jarząbek
2 miesiące temu
A może sieci handlowe lidl,biedra kaufland i inne by zaczęły płacić!!!!????
emeryt
2 miesiące temu
Jeszcze się dobrze nie zadomowił, a już grozi. Strach myśleć co będzie za rok. Druga Jałta?
...
Następna strona