Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Giganci zapłacą podatek. "Musimy szukać dodatkowych źródeł pieniędzy"

107
Podziel się:

- Ministerstwo Cyfryzacji w najbliższych miesiącach zaprezentuje model podatku cyfrowego od przychodów lub zysków big techów w Polsce - poinformował wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Pieniądze z nowego podatku mają wesprzeć m.in. rozwój firm z sektora cyfrowo-technologicznego.

Giganci zapłacą podatek. "Musimy szukać dodatkowych źródeł pieniędzy"
Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji (PAP, Albert Zawada)

- Mamy świadomość tego, że na przestrzeni lat w Polsce wytworzył się wielki rynek cyfrowy. Krajowe firmy potrzebują dużego wsparcia technologicznego i finansowego, zarówno na wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji, jak i szeroko pojętej technologii. Naszym zdaniem wspomniane zadania powinny być w części finansowane z budżetu państwa, wówczas realnie będziemy mogli nazywać się europejskim liderem cyfryzacji. Dlatego musimy szukać dodatkowych źródeł pieniędzy, które mogłyby zasilić budżet i przeznaczyć je na ten cel, a oczywistym rozwiązaniem wydaje się podatek cyfrowy - powiedział PAP Biznes wicepremier Krzysztof Gawkowski.

- Mógłby on przetransferować zyski od potężnych globalnych korporacji, niezależnie od miejsca ich pochodzenia, do budżetu, a one później mogłyby pracować na rzecz rozwoju polskich firm technologicznych, wspierać polskie start-upy, deep tech, przedsiębiorstwa chmurowe czy tworzenie jakościowych treści przez media - wyjaśnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 3 - Od prowadzenia firmy głowa nie boli – jak zarządzać firmą bez stresu

Z informacji wiceministra wynika, że w resorcie cyfryzacji rozpoczęły się prace dotyczące stworzenia modelu nowej daniny. Jak miałby być skonstruowany podatek i kto miałby go płacić?

- Mówimy o dużych korporacjach, które płacą oczywiście podatki, ale w innych państwach są one o wiele większe - wskazał przedstawiciel rządu.

Nie będziemy proponowali żadnej rewolucji - różnego rodzaju podatki od działalności w sferze cyfrowej funkcjonują w 35 krajach. Szeroki podatek cyfrowy obowiązuję m.in we Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie - dodał.

Zdaniem ministra podatek może zapewnić Polsce konkurencyjność wobec największych gospodarek europejskich, jak chociażby Francja, która niedawno ogłosiła inwestycje w sztuczną inteligencję sięgające ok. 109 mld euro.

"Giganci osiągają w Polsce ogromne zyski"

Krzysztof Gawkowski dodał również, że pieniądze z podatku cyfrowego mogłyby wesprzeć również media w tworzeniu jakościowych treści, które nie są premiowane przez systemy big techów.

- Platformy cyfrowe osłabiają polski rynek mediowy poprzez przeciągnięcie do siebie reklam, co realnie wpływa na kondycję finansową tradycyjnych mediów - wyjaśnił.

To kwestia sprawiedliwości społecznej, giganci cyfrowi osiągają na naszym rynku ogromne zyski, dzięki polskim użytkownikom, dlatego chcemy, aby część, a nie ułamek tych środków wracała do polskiego budżetu - dodał.

Wskazał, że prace nad założeniami podatku cyfrowego zajmą kilka miesięcy, ale pierwsze spotkania w ramach wstępnych konsultacji z branżą już się odbyły.

Do rozmów zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji społecznych i firm, które są zarówno zwolennikami wprowadzenia tego rozwiązania, jak i przeciwnikami. Jako wicepremier z ramienia Lewicy uważam, że musimy być liderem strategicznego myślenia o przyszłości, a nie bać się gigantów cyfrowych, bo to nie oni kształtują w Polsce prawo - powiedział Gawkowski.

- W najbliższych miesiącach pojawią się propozycje dotyczące tego, jak wymodelować wpływy z zarabianych przez big techy pieniędzy na rzecz wsparcia polskiego sektora IT - dodał.

Inwestycje Google'a i Microsoftu w Polsce

Zapytany o ostatnio ogłoszone inwestycje Google'a i Microsoftu powiedział, że każda tego rodzaju inicjatywa jest potwierdzeniem stabilności i atrakcyjności polskiego rynku i krajowej gospodarki cyfrowej, a ponadto duży plus stanowi utworzenie nowych miejsc pracy.

- Należy jednak pamiętać, że suwerenność cyfrowa jest jednym z najważniejszych elementów współczesnego świata. Dlatego jednym z priorytetów resortu jest m.in. wspomaganie polskiego sektora chmurowego, którego rozwój to poczucie bezpieczeństwa dla polskich danych przechowywanych na krajowych serwerach - wskazał.

- Musimy też jasno powiedzieć, że nie możemy uśmiechać się do big techów, jeżeli one nie będą u nas inwestowały swoich środków również w centra badawczo-rozwojowe. Zapewniam, że dla resortu cyfryzacji w rozmowach o potencjalnych inwestycjach z gigantami centra R&D są jednym z priorytetów - dodał.

Polska wdroży dyrektywę dot. nielegalnych treści

Wicepremier zapytany o postępy w pracach nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych, odparł, że projekt odziedziczony po rządach PiS był niedoszacowany i nie uwzględniał wzrostu inflacji, potrzeba dodatkowych pieniędzy na ten cel.

- Trwają analizy, dzisiaj wiem, że będą potrzebne dodatkowe środki. Na szczęście ostatnio minister finansów wskazywał, że na tego typu inwestycje państwo musi znaleźć środki - powiedział.

Gawkowski poinformował też w poniedziałek, że w 2025 roku Polska wdroży dyrektywę DSA.

- To jest ustawa, która zmusza platformy do usuwania nielegalnych treści z internetu. Będzie wspierała użytkowników, aby platformy nie powielały dezinformacji i żeby były one responsywne w sytuacjach kryzysowych - wskazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(107)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Bmb
2 miesiące temu
Będzie 100 nowych podatków zamiast realizacji 100 obietnic ale 100 się zgadza
andrzej
2 miesiące temu
I kolejne podatki tylko to potrafią ale eażne że PiS nie rządzi
Prezydent2030
2 miesiące temu
W ministerstwie obrony komórka ds. innowacji, w cyfryzacji to samo, pewnie w innych ministerstwach podobnie. Wszędzie kasa się leje o żołnierz liniowy w Polsce chodzi w dziurawych skarpetach. Włos się jeży na głowie ile to mozna zdziałąć metodą "na bezpieczeństwo" i jak ludzie płacący na to wszystko mają już zamieszane w głowach.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
uważamy,że
2 miesiące temu
pan absolwent technikum kolejowego i jarmarczny handlarz gawkowski,który ministra cyfryzacji tuska odgrywa i który w jakiejś nieistniejącej już skółcynie w ciągu roku "magistra"se załatwił i który jakimś "doktoratem" wymachuje,a dłuższego zdania nie potrafi poprawnie sklecić,to jawne plucie Polakom w twarz
Fajnie
2 miesiące temu
Mówiąc krótko wszystkie nie sukcesy tego rządu mają być traktowane jako dezinformacja i powinne zostać usunięte z mediów...
Ala
2 miesiące temu
Panie Ministrze miały być niższe podatki i mieliśmy żyć w dobrobycie , a nie co rusz to nowe opłaty i to niemałe!!!!
...
Następna strona