Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
LOS
|
aktualizacja

Kancelaria Prezydenta przekazała uwagi do Polskiego Ładu. Ministerstwa Finansów nie zaskoczyły

14
Podziel się:

Kancelaria Prezydenta przekazała w środę rządowi swoje uwagi i postulaty do Polskiego Ładu. Jak twierdzi minister finansów Tadeusz Kościński, są one "w znacznym stopniu zbieżne" ze spostrzeżeniami MF. To kolejna reakcja po chaosie, jaki na początku roku wprowadziły nowe przepisy podatkowe. Przez które m.in. mundurowi i nauczyciele otrzymali niższe pensje niż w 2021 r.

Kancelaria Prezydenta przekazała uwagi do Polskiego Ładu. Ministerstwa Finansów nie zaskoczyły
Polski Ład obciąży przedsiębiorców finansowo i czasowo (Adobe Stock)

"Uwagi w znacznym stopniu spotkały się z uwagami, które miało Ministerstwo Finansów i przedstawiciele rządu. Dotyczyły zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Będziemy dalej nad nimi pracować i informować państwa, jak będą wyglądały dalsze prace i uzgodnienia" - relacjonował przebieg konsultacji Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

Tadeusz Kościński, minister finansów, dodał ogólnie, że rozmowy były "bardzo dobre, konstruktywne", chociaż zbieżne ze spostrzeżeniami resortu. "Nikt, kto zarabia do 12 800 zł brutto miesięcznie, nie będzie tracił na Polskim Ładzie. Pracujemy nad tym, żeby wyeliminować wszystkie nieścisłości" - powtórzył Kościński.

Ministerstwo Finansów naprawia Polski Ład

Rząd powoli wygrzebuje się z zamieszania, jaki na początku stycznia wywołały nowe przepisy podatkowe. Na przykład mundurowi, którym naliczono nadmierne zaliczki na podatek dochodowy, otrzymali wyrównanie, o czym niedawno informowały MON oraz MSWiA. Pozostali pokrzywdzeni przez PŁ, jeśli rekompensat jeszcze nie dostali, mają dostać wkrótce.

Zobacz także: "Mamy trochę bałaganu". Wiceminister szczerze o Polskim Ładzie

Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy. Zdaniem resortu dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie.

Podatkowa część Polskiego Ładu zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części składki zdrowotnej. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

W konsultacjach Kancelarii Prezydenta oraz Ministerstwa Finansów uczestniczyła także Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Magda
4 miesiące temu
Panie Prezydencie Pan może rozliczyć się z żoną podatnikiem niepracującym, a dlaczego ja nie mogę rozliczyć się z dzieckiem też podatnikiem niepracującym. Przecież to to tylko 1 ulga w 1 rodzinie. Samotni rodzice nie chcą nic nadzwyczajnego tylko to do czego ma prawo każda rodzina. Chyba że w interpretacji PIS samotny rodzic z dzieckiem nie jest rodziną,
observatore
4 miesiące temu
Pissoffskiego bajzlu nic nie uratuje. Jak za jego poprawianie wezmą się ci, co ten bajzel sprokurowali, to efekt może być tylko jeden.
Tom
4 miesiące temu
Do zobaczenia na wyborach . PiS i KO do usunięcia .zysk większych podatków rozdawać i karać za pracę ludzi to dopiero sprawiedliwe
To k
4 miesiące temu
Kto zyskuje ??? Pracownicy do kwoty 5.700 ? Nikt nie zyskuje to jest kpina jedna wielka
Pol
4 miesiące temu
To najpierw podpisujesz a potem pytasz? Co za beznadziejny prezydent