Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Kaucja za butelki i puszki. Trzeba będzie zapłacić jeszcze VAT? Jest odpowiedź resortu

14
Podziel się:

Resort finansów dopiero po otrzymaniu projektowanych zmian w systemie kaucyjnym zajmie ostateczne stanowisko w kwestii podatku VAT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Z przepisów nie wynika, czy od kaucji trzeba będzie jeszcze zapłacić 23-proc. podatek.

Kaucja za butelki i puszki. Trzeba będzie zapłacić jeszcze VAT? Jest odpowiedź resortu
System kaucyjny ma zwiększyć liczbę puszek i butelek oddawanych do recyklingu (East news, ARKADIUSZ ZIOLEK)

W ubiegłym tygodniu wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała o przygotowywanych zmianach w tzw. ustawie kaucyjnej. Jednym z proponowanych rozwiązań ma być to, aby do kaucji nie był doliczany podatek VAT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kobiety o 100 konkretach Tuska. Czerwona kartka dla rządu? Na Podlasiu mówią krótko

Będzie dodatkowy podatek do kaucji? Chodzi o miliardy złotych

Branża producentów napojów oraz handlu wskazywała, że obecne przepisy nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy kaucja będzie opodatkowana 23-proc. stawką VAT. Przekonywano, że jeśli tak by było, oznaczałoby to, że konsument zapłaci oprócz kaucji dodatkowy podatek.

W przypadku kaucji w wysokości 1 zł (w rozporządzeniu została ona określona na 50 gr.) dodatkowa opłata wynikająca z VAT wyniosłaby 23 gr., czyli razem byłoby to 1,23 zł. Według wyliczeń branży napojowej przy 90 proc. sprawności systemu i kaucji w wysokości 1 zł, konsumenci zapłacą 2,8 mld zł podatku.

Sowińska wskazała ponadto, że cieszy się, iż w trakcie konsultacji zmian w systemie kaucyjnym "Ministerstwo Finansów potwierdziło, że jest otwarte na zmiany w ustawie o VAT".

Resort finansów w odpowiedzi na pytania w tej sprawie poinformował, że na spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się 5 marca, resort klimatu poinformował o zmianie niektórych założeń nowego systemu kaucyjnego. "Oznacza to konieczność dostosowania do tych nowych rozwiązań również zmian wprowadzonych w ustawie o VAT" - zauważyło MF.

Ministerstwo Finansów po otrzymaniu projektowanych rozwiązań, dokona analizy i zajmie ostateczne stanowisko w kwestii podatku VAT - podkreślono w odpowiedzi.

Zgodnie z obowiązującą ustawą system kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą powoływać operatora (podmiot reprezentujący), odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. Przepisy ustawy kaucyjnej nie określają liczby takich podmiotów, tym samym dopuszcza się możliwość utworzenia kilku operatorów.

Kaucja na butelki i puszki. Zmiany od 2025 roku

Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć pobiorą kaucję. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System ma objąć trzy frakcje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Oprócz zmian w kwestii podatku VAT resort klimatu i środowiska zapowiedział też inne propozycje jakie mają znaleźć się w przyszłej nowelizacji ustawy kaucyjnej. Chodzi m.in. o to, by kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei - od sklepu, do którego dostarczałby towar. Na końcu kaucja byłaby pobierana od kupującego napój i potem zwracana mu przy odbiorze butelki czy puszki.

Zwiększona ma być również opłata kaucyjna dla butelek szklanych wielorazowego użytku do kwoty 1 zł. Kaucje na butelki plastikowe oraz puszki mają wynieść 50 gr. Kolejnym rozwiązaniem, jakie ma znaleźć się w noweli, ma być obowiązek przyjmowania butelek szklanych wielorazowego użytku przez małe sklepy, które sprzedają napoje w takich opakowaniach. MKiŚ ma zaproponować też przesunięcie o rok, czyli od 2026 r. obowiązku zbiórki butelek po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
7689
3 tyg. temu
Precz z pseudoekologią. !
abc
4 tyg. temu
Polexit!!!
asus
4 tyg. temu
Jeżeli wprowadza ten złodziejski podatek to ludzie będa w kasie przelewać z opakowań fabrycznych do własnych !!!!!!!
Gregory1608
miesiąc temu
Jestem ciekaw czy jak przyjdę do sklepu z własnym pojemnikiem po brzoskwinie lub konserwę mięsną, Pani sklepowa mi otworzy puszkę i przełoży towar do mojego pojemnika ?
Jak najmniej ...
2 miesiące temu
Za dużo plastiku więcej szklanych opakowań wprowadzić na napoje mleko itp awszystko odzyskiwać i przetwarzać w tedy miliardy są w odzysku a nie grzebać w ziemi bo ziemia nie jest z gumy i wczesniej czy pózniej dojdzie do jej zagłady a tak na marginesie czy te worki na śmieci muszą być produkowane nowe nie wystarczy użycie starych po zakupach wykorzystać w kuchni i nie tylko ja tak robię i przy tym oszczędzam