Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Księgowi oburzeni nowym pomysłem rządu, jak posprzątać bałagan w Polskim Ładzie. "To technicznie niewykonalne"

53
Podziel się:

Po tygodniu obowiązywania reformy podatkowej w ramach Polskiego Ładu minister finansów zmienił zasady wyliczania zaliczek na podatek od pensji. W piątek wieczorem Tadeusz Kościński przedstawił projekt, którego przepisy obowiązują od soboty. Księgowi są oburzeni takim postępowaniem - pisze "Rzeczpospolita".

Księgowi oburzeni nowym pomysłem rządu, jak posprzątać bałagan w Polskim Ładzie. "To technicznie niewykonalne"
Remedium na bałagan związany z Polskim Ładem ma być podwójne liczenie wynagrodzeń przez księgowych. Ci alarmują: to technicznie niewykonalne. (Adobe Stock, ©utah51 - stock.adobe.com)

Nie można z dnia na dzień wydawać przepisów, które wszystko zmieniają – powiedziała "Rz" Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych.

Po pierwszych styczniowych wypłatach okazało się, że ci, którzy mieli na reformie Polskiego Ładu nie stracić (zarabiający do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie), otrzymali niższe wynagrodzenia niż wcześniej. "Rząd najpierw sugerował, że to pomyłki pracodawców, potem przeprosił za błąd i przygotował zmiany", przypomina gazeta.

Ministerstwo Finansów tłumaczyło:

Zaliczka za styczeń, u pracowników czy zleceniobiorców mających miesięcznie do 12,8 tys. zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r.
Zobacz także: Sikorski o Polskim Ładzie i podwyżkach cen. "Społeczeństwo dostało trzy ciosy"

Wynagrodzenie za styczeń. Jak obliczyć zaliczkę na podatek?

Co to oznacza w praktyce? Księgowi muszą policzyć pensję za styczeń na dwa sposoby: według Polskiego Ładu oraz przepisów obowiązujących w 2021 r. Jeśli wypłata po nowemu okazałaby się niższa, trzeba zastosować stare zasady.

Magdalena Michałowska przypomina, że wiele firm wypłaca wynagrodzenia 10 stycznia. – Kiedy mamy pozmieniać systemy kadrowe, jeśli rozporządzenie weszło w życie w sobotę, a pensje muszą pójść w poniedziałek rano? – pyta retorycznie.

- To technicznie niewykonalne - stwierdza Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. – Zadaliśmy sobie wiele trudu, aby przystosować systemy kadrowo-płacowe do Polskiego Ładu. Nie ma możliwości równoległego naliczania pensji według starych i nowych zasad - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
bezlad
2 lata temu
ksiegowa poszla na chorobowe do marca,kolejna...
PiS ponad wsz...
2 lata temu
Zmodyfikujmy znane powiedzenie o wodzie i rybach do formy "w mętnym prawie podatkowym dobrze podatników/księgowych łowić".
scs
2 lata temu
siedziała banda p osłów nad ustawa niby taką ważną i żaden nie pomyślał tylko narobili baboli, a my mamy się z tym męczyć.
obłęd PISU
2 lata temu
mamy liczyć jak w 2022 i porównać z tym jak było w 2021 a może jeszcze PISowskie głąby porównać z tym jak było 1922
Diana
2 lata temu
to zabierają, to oddają, sami nie wiedzą co robić, rano tak wieczorem siak, a na koniec to wszystkich puszcza z torbami, nie wiadomo czy się śmiać czy płakać ... paranoja
...
Następna strona