Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Morawiecki w "Handelsblatt": Skończyć z unikaniem podatków

1199
Podziel się:

Polski premier apeluje na łamach niemieckiego dziennika o zdecydowaną walkę ze zjawiskiem unikania opodatkowania. Chodzi nie tylko o oazy podatkowe, ale też masowe wyłudzenia VAT-u w Europie.

Morawiecki w "Handelsblatt": Skończyć z unikaniem podatków
Mateusz Morawiecki: pandemia jednym z "największych kryzysów" (Flickr)

W gościnnym artykule opublikowanym w niemieckim dzienniku ekonomicznym "Handelsblatt" premier Mateusz Morawiecki pisze o jednym z "największych kryzysów", z jakimi w obliczu pandemii koronawirusa zmaga się światowa gospodarka. "Pozostawimy ją z o wiele wyższym długiem publicznym. Wiele gospodarek być może będzie potrzebować lat, aby osiągnąć z powrotem poziom z roku 2019" – czytamy.

"Nie można pozwolić na to, aby koszty kryzysu spadły na słabszych i biedniejszych, gdy z najnowszego raportu Tax Justice Network (TJN) wynika, że rocznie z 427 miliardów dolarów zagubionych podatków, 245 miliardów przypada na wyłudzenia podatkowe ze strony dużych międzynarodowych korporacji, a 182 miliardy na oszustwa podatkowe osób prywatnych" – pisze szef polskiego rządu.

"Gdzie podziały się te pieniądze? Zyski w wysokości 1,38 biliona dolarów nie zostały opodatkowane w krajach, w których zostały wypracowane, tylko przesunięto je do rajów podatkowych z ekstremalnie niskim albo nieistniejącym obciążeniem finansowym. Bogaci zapłacili mniej podatków niż powinni" – dodaje.

Zobacz także: Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Co z pracownikami? Duda: wyszły patologie

Europa musi spojrzeć w lustro

Mateusz Morawiecki zaznacza, że problem globalnych karuzel podatkowych nie ogranicza się do rajów podatkowych, a raport TJN wśród krajów i terytoriów odpowiedzialnych w największym stopniu za ciemne interesy finansowe wymienia Kajmany, Wielką Brytanię, Holandię i Luksemburg.

Premier przytacza raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którego wynika, że Unia Europejska traci rocznie 170 miliardów euro, które powinny zasilić budżety państw członkowskich. Same oszustwa ze zwrotem podatku VATw UE mają kosztować podatników 64 miliardy euro rocznie.

"Jak powinno się skutecznie podejść do tego problemu na poziomie UE? Z pewnością inaczej niż teraz. (…) Czarna lista przygotowana przez UE pozostawia, zdaniem fachowców, najpoważniejsze oazy podatkowe poza polem zainteresowania, podczas gdy skupia się na krajowych systemach podatkowych, które mają niewielkie znaczenie dla światowej gospodarki".

"Polska dała przykład"

Mateusz Morawiecki opisuje przy tym polskie doświadczenia w walce z luką w VAT. Jak pisze, do 2015 roku dziura VAT w Polsce była potężna, a odsetek niezapłaconego podatku sięgał 25-27 procent, ale władzom udało się ją zmniejszyć do 8-9 procent. "W Unii Europejskiej to średnio 12 procent. Mowa jest zatem o wielkich kwotach pieniędzy, których brakuje w państwowych budżetach" – pisze.

"Jako lider w zmniejszaniu luki VAT Polska proponuje, w celu zwalczania mafii VAT-owskich, europejską konwencję przeciwko oszustwom podatkowym. Pokazaliśmy, że możliwe jest niedogmatyczne myślenie o tym, jak można radykalnie poprawić ściągalność VAT-u poprzez międzypaństwową współpracę na poziomie europejskim. Zmniejszenie unijnej luki (...) powinno stać się jednym z priorytetów UE na najbliższe trzy lata" – przekonuje.

Filary sprawiedliwości podatkowej

Mateusz Morawiecki przedstawia przy tym polskie propozycje, które nazywa filarami sprawiedliwości podatkowej. "Czego chcemy? Po pierwsze, publicznej kontroli nad polityką podatkową międzynarodowych koncernów i przejrzystości ich operacji finansowych oraz strategii podatkowych.

Po drugie, partnerstwa pomiędzy państwami a uczciwymi przedsiębiorstwami, choćby w sprawie pomocy w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa aż po powszechne rozdzielanie zamówień publicznych. Po trzecie, takich samych standardów dla uczciwego opodatkowania we wszystkich krajach i definitywnej czerwonej kartki dla tych krajów, które permanentnie ułatwiają transfery pieniędzy do oaz podatkowych".

Polski premier tłumaczy, że każde euro, które trafia w ten sposób do budżetu Holandii czy Luksemburga, oznacza stratę dziesiątek (jeśli nie setek) euro dla budżetów krajów, w których wypracowano te zyski – na przykład Polski, Niemiec, Francji, Czech czy Rumunii.

"Ustanawianie globalnych standardów i walka o uczciwe, równe szanse odgrywa kluczową rolę w budowie nowego porządku. Świat po pandemii będzie takiego porządku potrzebował. Fundament pod to zostanie położony poprzez likwidację rajów podatkowych, nową umowę społeczną na czas popandemicznej rzeczywistości. Cały świat potrzebuje takiego nowego porządku. Europa nie mniej" – pisze Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(1199)
Jan Do Jasio
3 lata temu
A któż to zajmał kase i ile? Zgłosiłeś ten problem? łatwo się rzuca oskarżenia bez pokrycia... w necie... może zgłosisz grodzkiego o obalenie ostatnich wyborów prezydenckich
Jan
3 lata temu
Ojej i znowu widzimy jak my sie pięlknie różnimy. Morawiecki o potęznych oszustwach na vacie (podatek unijny) a ci strzelaja do niego jak do tarczy. Powinien milczeć i się nie odzywac bo jeszcze cos mu sie uda. Straszna jest ta zawiść. Rząd jak to rzad zawsze można o coś oskarżyć a oskarżyć się da bo cos robi ale o wszystko? To juz przesada. I tak Morawiecki jest winien za wszystkich i wszystko... Zarobił za swoją wiedzę i wielki talent, ,zaden polityk w UE mu nie dorównuje. Polska niech się cieszy z takiego polityka... Zdaje się potraficie tylko kpić. Gdzie argumenty? Morawiecki w banku zarobił to źle ale inni w innych bankach dobrze. Jak mi się nie podobają zarobki to branży a nie jednego człowieka. Wy nie chcecie rozwalić system ale człowieka. To idiotyczne bo nic nie zmieni ubytek Morawieckiego w systemie. A propos to ile powinien był zarabiać dyrektor banku? Gronkiewicz też była dyrektorem itd.
Jan Do 593
3 lata temu
-- Panie 593 czy wszyscy mający rozdzielność majątkową to oszuści czy tylko Morawiecki? A jak oszust to w jaki sposób i kogo oszukał na jakie pieniądze? Rozumiem jak napiszesz że w 1989 roku Morawiecki ukradł mi skarbonkę świnkę. To jest konkret. A z tym obniżaniem podatków to chyba sobie jaja robisz. W firmach dają do produktów jakies badziewie byleby oszczędzić 0,5 grosza bo w skali roku robią sie przy masowej produkcji wielkie pieniądze. A ty twierdzisz że obniżka spowoduje że wszyscy zapłaca podatki. Z choiunki się urwałeś? Sa już tacy co nie płaca podatków a jeszcze odbierają zwroty jak ci od vatu. Może im trzeba płacic pensje aby nie kradli? Upadłes człowieku na głowę. Jak komuś brakuje kasy to jakie podatki nie będa to i tak oszuka bo to mu się opłaca.
emeryt
3 lata temu
Podatek obrotowy była w PRLu i wynosił 9%, ale ma wiele wad. Przede wszystkim nie opłaca wykonywać się prac z dużą materiałochłonnością bo zapłacisz więcej podatku niz zarobisz. Kto nie zna tego mechanizmu, niech nie zabiera głosu... wy po prostu nie rozumiecie co to jest vat . nic lepszego nie wymyślono na razie i raczej nieprędko coś się zmieni.
niebankster
3 lata temu
A , kiedyś w Chinach na powitanie pytano: ile zjadłeś wczoraj ziarenek ryżu; w Kairze, ponieważ woda jest okropnie brudna, pytano, ile razy byłeś w ubikacji, a w Niemczech, nawet obecnie, pyta się, na ile oszukałeś ostatnio Państwo na podatkach -- należy więc szukać najpierw oszustów w Niemczech !
...
Następna strona